Beskidy - ciekawe miejsca

„Ktoś powiedział, że Tatry to gotyk, Beskidy zaś – barok. Ów barok widzimy nie tylko w kształcie Beskidów, lecz spotkać go można na całej tej ziemi. Skądkolwiek na nią spojrzeć, płynie w miękkich – falistych – łagodnych liniach, i płynie, zdawałoby się na skraj świata.”

 

Beskidy - ciekawe miejscaBeskids

flickr/Jiri Brozovsky

Wyruszając na beskidzkie szlaki wielu turystów ma w pamięci te słowa śląskiego pisarza Gustawa Morcinka. Choć po zatopieniu się w urodzie otaczającej przyrody mało kto ma głowę na myślenie o stylach architektonicznych, ponieważ urok beskidzkich szlaków pochłania bez pamięci. Najpierw prowadzą one turystów przez tradycyjne góralskie osady, aby wyprowadzić ich z dolin na charakterystyczne kopulaste szczyty, z których roztaczają się zapierające w piersiach widoki.

Beskidy są najmłodszymi górami w Polsce. To grupa pasm górskich w Karpatach Zewnętrznych rozciągająca się na długości ok. 600 km. Najwyższym szczytem jest Babia Góra (1725 m n.p.m.), nazywana Królową Beskidów, która jest również najwyższym po Tatrach szczytem w Polsce. Najbardziej znanymi miejscowościami regionu są Wisła, Ustroń, Szczyrk i Koniaków.

Ceniący wygodę i piękne widoki nieopłacone potem i zakwasami mogą zacząć zwiedzanie Beskid od wyjazdu wyciągiem krzesełkowym na Czantorię, której dolna stacja znajduje się w Ustroniu. Natomiast ambitniejsi turyści mogą zmierzyć się z Głównym Szlakiem Beskidzkim im. Kazimierza Sosnowskiego pokazującym wyjątkowość oraz różnorodność beskidzkiego krajobrazu i przyrody. W sumie liczy on 519 km długości i jest najdłuższym szlakiem turystycznym w polskich górach. Oprócz ciekawych formacji skalnych zwanych fliszami, turyści na szlakach mogą cieszyć oczy beskidzkimi potokami, które słyną z pstrągów oraz głowaczy lub spróbować beskidzkich wód mineralnych, w które to region ten jest szczególnie bogaty. Napotkać je można one głównie w Beskidzie Sądeckim, gdzie mieści się wiele miejscowości SPA takich jak Krynica, Muszyna czy Piwniczna Zdrój. Ciekawostką są złoża solankowe w Dębowcu, cechujące się jednym z najwyższych w Europie stężeniem jodu i bromu, gdzie coraz więcej turystów przyjeżdża na zbawienną dla zdrowia inhalację w nowo wybudowanej tężni.

Barokowe w swej urodzie krajobrazy, pełne wyciszenia SPA, czy wyśmienite trasy górskie to zaledwie kilka punktów na bogatej liście powodów, dla których warto odwiedzić Beskidy.

 

W wakacje marzymy zazwyczaj o wypoczynku nad krystalicznie ...

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Spędzanie wolnego czasu na łonie przyrody stało się ...

Dolina Biebrzy to teren niezwykle cenny przyrodniczo. Znajdują ...

Największe w województwie podlaskim jezioro Wigry wraz z ...

Jak wygląda ryś, żubr i łoś? Jak nazywa ...

nocleg

zdrowie i uroda

sport

atrakcje

http://veturo.pl/article/1014/beskidy-ciekawe-miejsca/