Tam, gdzie lato nie dociera… Antarktyda

Travel Channel

Antarktyda jest położona na południowej półkuli Ziemi. Jest czwartym pod względem wielkości i zarazem najwyższym kontynentem na naszej planecie. Jej powierzchnia sięga 14 mln km kw., natomiast wysokość - 2030m n.p.m. Od innych kontynentów oddzielają ją rozległe i burzliwe wody. Silne wiatry wywołują na nich fale, które mają blisko 20 metrów wysokości i 150 długości. Żegluga po nich jest wyjątkowo niebezpieczna, również ze względu na pływające tu odłamki lodu i masywne lodowe góry.

Tam, gdzie lato nie dociera… Antarktyda

Andreas Kambanis, flickr

Od Ameryki Południowej, Antarktyda oddalona jest o 1000 km, od Australii o 3100 km, a od Afryki niemal 4000 km. Jest jedynym kontynentem na Ziemi, na którym nie występują rzeki. Mylne określenie „rzeki Antarktydy” dotyczy lodowców spływających po górach i zlewających się w jedno, tworząc lodowe dorzecza.

Średnie temperatury na Antarktydzie wahają się od – 10 stopni na wybrzeżach do – 60 st. Celsjusza w centralnej części kontynentu. Odnotowano tu najniższą na Ziemi temperaturę - termometry wskazywały wówczas – 90 stopni. Przez ciężkie warunki pogodowe, życie ludzi jest tu bardzo trudne – w ustach zamarza wydychane powietrze, w pojazdach benzyna, kable elektryczne pękają.

Są jednak i plusy tak silnych mrozów. Wraz ze spadkiem temperatury z – 10 stopni do około – 45, trzykrotnie zwiększa się widoczność, a zwykła rozmowa słyszana jest z odległości 1 kilometra. Ponadto powietrze na tym kontynencie jest pozbawione bakterii. Jak dotąd wystąpiła tu tylko jedna choroba – owrzodzenie palców, której przyczyną są skaleczenia przy krojeniu mięsa fok.

Słońce na Antarktydzie może wschodzić na zachodzie i zachodzić na wschodzie. Zdarza się, że poranek zamienia się w wieczór i odwrotnie. W ciągu jednego dnia, słońce może tu zachodzić kilkukrotnie.

Poprzez grubą powłokę lądolodu, roślinność na Antarktydzie jest bardzo uboga. Występują tu mchy, porosty i zaledwie kilka gatunków roślin kwiatowych. Podobnie jest ze zwierzętami. Większość z nich osiedla się na otaczających kontynent wyspach lub w morzu. Można tu spotkać pingwiny, foki, słonie morskie i ponad 270 gatunków ryb.

Dzięki interesującym relacjom podróżników, którzy odwiedzili Antarktydę, staje się ona coraz bardziej popularna wśród turystów. Jednak jak na razie, zwiedzanie ogranicza się tylko do obserwacji zza szyby samolotu czy rejsów statkami.

 

Meksykiem nie sposób się nie zachwycić. Każdy kto ...

Meksyk jest czternastym pod względem wielkości krajem na ...

Żadna podróż do Meksyku nie może się odbyć ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Grecja przyciąga turystów nie tylko pięknymi widokami, smacznym ...

Jeśli zastanawiasz się dokąd zabrać swoją przyszłą (lub ...

http://veturo.pl/article/1696/antarktyda-ciekawe-miejsca-antarktyda-veturo/