Tunezja - atrakcje turystyczne

Polscy turyści znają Tunezję głównie z perspektywy kurortów i hotelowych basenów, tymczasem kraj na północy Afryki (zwłaszcza jego północna część) to fascynująca historia, niezwykły miks kulturowy i architektoniczny, a wszystko to osadzone w zapierających dech, a przy tym zróżnicowanych pejzażach.

Tunezja - atrakcje turystyczneTunis

Małgorzata Orlikowska

Aby umieć docenić wyjątkowość Tunezji, należy poznać jej historię. Największe atrakcje tego kraju to bowiem ślady po burzliwych dziejach tych ziem. Początki Tunezji sięgają starożytności, a dokładniej IX w. p.n.e., kiedy na terenach dzisiejszego Tunisu zaczęli się osiedlać Fenicjanie. Wkrótce powstało tam miasto uważane wówczas za jedno z najpotężniejszych w tej części świata – Kartagina.

Skarby Kartaginy
Z faktu pozostawania w bliskim sąsiedztwie z tak potężnym ośrodkiem nie cieszył się jednak Rzym przyzwyczajony do utrzymywania dominującej pozycji w basenie Morza Śródziemnego. O prymat w tej części kontynentu rozegrały się w rezultacie trzy wojny punickie zakończone całkowitym zniszczeniem Kartaginy i powstaniem Afriki – prowincji rzymskiej, której stolicą było Carthago.

W kolejnych wiekach rozwijała się niezwykła kooperacja między dwoma ośrodkami: zasobna w surowce naturalne dzielnica stała się „spichlerzem Rzymu”, dostarczając jego mieszkańcom m.in. zboże, oliwę czy wino; Rzymianie zaś dbali o nowo zdobytą prowincję inwestując w odbudowę miasta, rozwój infrastruktury i dróg.

Dziś do Kartaginy – obecnie dzielnicy Tunisu – ściągają turyści, by zobaczyć ślady pozostałe po tamtych czasach.

Obowiązkowym punktem programu są m. in. nieźle zachowane ruiny term Antoniusza Pobożnego. Przechadzając się między pozostałościami korytarzy, bogato zdobionymi kolumnami,