Tunezja - atrakcje turystyczne

Polscy turyści znają Tunezję głównie z perspektywy kurortów i hotelowych basenów, tymczasem kraj na północy Afryki (zwłaszcza jego północna część) to fascynująca historia, niezwykły miks kulturowy i architektoniczny, a wszystko to osadzone w zapierających dech, a przy tym zróżnicowanych pejzażach.

Tunezja - atrakcje turystyczneTunis

Małgorzata Orlikowska

Aby umieć docenić wyjątkowość Tunezji, należy poznać jej historię. Największe atrakcje tego kraju to bowiem ślady po burzliwych dziejach tych ziem. Początki Tunezji sięgają starożytności, a dokładniej IX w. p.n.e., kiedy na terenach dzisiejszego Tunisu zaczęli się osiedlać Fenicjanie. Wkrótce powstało tam miasto uważane wówczas za jedno z najpotężniejszych w tej części świata – Kartagina.

Skarby Kartaginy
Z faktu pozostawania w bliskim sąsiedztwie z tak potężnym ośrodkiem nie cieszył się jednak Rzym przyzwyczajony do utrzymywania dominującej pozycji w basenie Morza Śródziemnego. O prymat w tej części kontynentu rozegrały się w rezultacie trzy wojny punickie zakończone całkowitym zniszczeniem Kartaginy i powstaniem Afriki – prowincji rzymskiej, której stolicą było Carthago.

W kolejnych wiekach rozwijała się niezwykła kooperacja między dwoma ośrodkami: zasobna w surowce naturalne dzielnica stała się „spichlerzem Rzymu”, dostarczając jego mieszkańcom m.in. zboże, oliwę czy wino; Rzymianie zaś dbali o nowo zdobytą prowincję inwestując w odbudowę miasta, rozwój infrastruktury i dróg.

Dziś do Kartaginy – obecnie dzielnicy Tunisu – ściągają turyści, by zobaczyć ślady pozostałe po tamtych czasach.

Obowiązkowym punktem programu są m. in. nieźle zachowane ruiny term Antoniusza Pobożnego. Przechadzając się między pozostałościami korytarzy, bogato zdobionymi kolumnami, możemy podjąć próbę