słoiki

Muzeum Słoików Świata w Warszawie

Idea otwarcia Muzeum Słoików Świata wywodzi się z faktu, że słoik we wszelkich możliwych konfiguracjach jest od zarania ludzkich dziejów nie tylko miejscem koncentrującym przetworzone ludzką pracą efekty upraw, płody rolne, ale też finezję kuchni oraz przysmaków.

Słoik to także miejsce gromadzenia pamiątek, zapasów gotówki (monet, a z czasem banknotów). W słoikach przechowujemy biżuterię, ale też śrubki, części mechaniczne, okazy przyrody. Słoik jest uniwersalny. To także kwintesencja przejrzystości, możliwości wglądu bez otwierania. W tym kontekście słoik różni się od bezdusznej puszki, która może być pułapką, słoik da się zweryfikować wraz z zawartością wzrokiem, czyli kusi i przyciąga potencjalnych smakoszy uruchamiając wyobraźnie wszelkimi niemal bodźcami. Nie dajcie się zapuszkować, ale też pozwólcie się pasteryzować i zawekować, to przedłużenie życia, trwałości chwili – słowem na „weki weków” jak pasjonaci słoików zwykli mawiać.

Słoik jest także elementem kultury, swoistą formą estetyczną, kolekcja która powstała w ciągu roku, licząca niemal 1000 eksponatów pokazuje nieskończoną różnorodność świata słoików, to okazja do anegdot literackich, studiów zachowań kulturowych, słoik to swoisty rodzaj komunikacji pomiędzy ludźmi, język codziennej praktyki, także szkoła prezentów, umiejętność pakowania darów.

– Pokażcie mi swoje słoiki – a powiem Wam skąd jesteście i jaką kulturę reprezentujecie.

Muzeum Słoików Świata jest bez wątpienia pierwszą taką placówką na świecie. Otwarcie muzeum jest z gościnności kreatywnego Muzeum Techniki i Przemysłu – słoikom bowiem towarzyszą także te elementy, od systemów i sposobów zamykania, po urządzenia ułatwiające zamknięcie bądź otwarcie słoika.

Muzeum proponuje obok zaspokojenia ciekawości i pasji kolekcjonerskiej, także swoistą zabawę i przygodę intelektualną daleko wychodzącą poza ramy przedmiotu, który jest jedynie pretekstem do obcowania z całym niemal światem, historią oraz żywą tradycją regionalną ludów świata.

Podział ekspozycji

1. Spiżarnia – czyli dzień nasz powszedni
Tu znajdują się najbardziej popularne i klasyczne słoiki, głównie spożywcze będące naturalnym opakowaniem owoców, dżemów i przetworów przemysłowych, majonezy i ketchupy. Ekspozycja łączy słoiki historyczne z tej grupy z aktualnie produkowanymi.

2. Powinowaci
W tym dziale wszelkie szklane akcesoria związane z produkcją wina, nalewek,a więc od kieliszków, po gąsiory. Elementy zestawów winnych, części aparatury destylacyjnej i fermentacyjnej, wreszcie – degustacyjnej.

3. Leki nie tylko z apteki
Zbiór buteleczek oraz różnorodnych pojemników aptecznych, ale też akcesoriów farmaceutycznych wreszcie cała gama słoików zawierających leki.

4. Domowe typowe i nietypowe (na weki weków)
To zbiór przeróżnych weków i nietypowych pojemników używanych w domowej kuchni i łazience.

5. POKÓJ PRL – czyli słoiki łączą ludzi pracy wsi i miasta
Okolicznościowa ekspozycja w realiach i pośród gadżetów PRL ukazująca słoiki w literaturze i filmie tego okresu od Barei, poprzez Głowackiego na Chmielewskim kończąc. Wiele zabawnych anegdot i przyzwyczajeń tego okresu oraz nieustający spór o musztardówkę „SŁOIK CZY KIELISZEK?”.

6. JARANIE – czyli słoiki z jajem – ekspozycja satyryczno-filozoficzna z jajem
Bardzo zabawna ekspozycja satyryczne złożona z rysunków satyrycznych, performance, grafiki i malarstwa inspirowanych słoikiem ( z angielskiego JAR). Pośród eksponatów: zawekowany Kapitał, nóżki i mózg w galarecie, mafia paliwowa na kwaśno, kiszone partie, konfitura konfidentów, babie lato na słodko, oczy – wiste i inne.

7. Cuda nie wida – każde się przyda
Pozostałe najbardziej nietypowe i dziwne eksponaty

Dalsze sekcje których tytuły mówią same za siebie

8. Mechanika ze słoika

9. Botanika ze słoika

10. Kosmetyka ze słoika

Muzeum Słoików Świata można zwiedzać w godzinach otwarcia Muzeum Techniki i Przemysłu w Pałacu Kultury i Nauki. Placówka jest czynna od wtorku do piątku w godz. 9-17, a w soboty i niedziele – od 10 do 17.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(53) "Warszawa atrakcje Warszawy - Muzeum słoików świata" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(29) "Jarosław Janowski-Smoliński" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.23158716011629820741291041485965251922607421875) ["lng"]=> float(21.005644795349599718292665784247219562530517578125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Warszawa atrakcje Warszawy - Muzeum słoików świata

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: Jarosław Janowski-Smoliński

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Warszawa atrakcje Warszawy - Muzeum słoików świata

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Jarosław Janowski-Smoliński

meta_desc: