Zamek w Raciborzu

To wyjątkowa budowla w krajobrazie górnośląskich zabytków – jedyna zachowana siedziba władców górnej Odry, z której w 1210 roku książę Mieszko IV Laskonogi wyjechał objąć władzę w Krakowie.

Zamek w RaciborzuZamek w Raciborzu

fot. hons084/wikipedia

W XVII wieku, o czym wspomina Henryk Sienkiewicz na kartach Potopu, król Jan Kazimierz jechał stąd ratować Polskę przed Szwedami, a w 1683 roku król Jan III Sobieski zatrzymał się na raciborskim zamku w drodze pod Wiedeń. Zamek w  Raciborzuskłada się z domu książęcego, budynku bramnego, XIX-wiecznego budynku browaru, słodowni oraz kaplicy pw. św. Tomasza Becketa. Zamkowa świątynia to unikat w skali kraju, najładniejsza XIII-wieczna kaplica książęca w Polsce zwana też śląską Sainte-Chapelle. Pięknie odnowiona błyszczy pełnym blaskiem od 2015 roku.

Legenda mówi, że zamek łączy z lewobrzeżnym miastem tajemny tunel pod Odrą, a wejście do niego znajduje się w starej baszcie, zrekonstruowanej podczas ostatniej odbudowy. Zamek jest miejscem organizacji wielu imprez plenerowych, m.in. zamkowej nocy z duchami, koncertów operetkowych czy wiosennych jarmarków. Wspomniany browar zamkowy warzy wyśmienite piwa, korzystając z dawnych receptur i położonych głęboko pod ziemią fermentowni i leżakowni. Tradycje zamkowego piwowarstwa sięgają w Raciborzu średniowiecza.

Browar, podobnie jak zamek, można zwiedzać, a historycy wiodą spór z piwoszami, czy mamy w Raciborzu browar przy zamku czy zamek przy browarze. Dodajmy, że Racibórz nadal ma swojego księcia. Jest nim książę (Herzog) Wiktor V, stale rezydujący w Corvey w Niemczech, ale chętnie odwiedzający swoje dawne włości.

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

Warcino to nie tylko ciekawy „kawałek” historii, ale ...

Zespół pałacowo–parkowy w Małej Wsi należy do najciekawszych i ...

nocleg

atrakcje

http://veturo.pl/article/2398/zamek-w-raciborzu-atrakcje-ciekawe-miejsca-na-gornym-slasku/