Zamek w Człuchowie

Najcenniejszym zabytkiem w Człuchowie i regionie jest zespół zamku pokrzyżackiego, który do naszych czasów przetrwał w formie szczątkowej, ale świadczy o potędze i wielkości pierwotnego założenia.

Zamek w CzłuchowieZamek w Człuchowie

fot. Jerzy Strzelecki

Wzniesiony w Człuchowie zamek był drugą co do wielkości warownią krzyżacką po Malborku – siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Budowę zamku rozpoczęto po 1312 roku, kiedy Zakon kupił Człuchów od synów Mikołaja z Ponieca (ostatniego polskiego kasztelana w Szczytnie), a zakończono przypuszczalnie około 1365 roku. Położona pod osłoną potężnej twierdzy osada szybko się rozwijała. 19 czerwca 1348 roku Człuchów otrzymał prawa miejskie.

Na początku wojny trzynastoletniej, w 1454 roku władzę na zamku przejęli starostowie polscy, a Człuchów od 1466 roku stał się miastem królewskim i siedzibą starostwa. Odtąd potężna twierdza ponad 300 lat stała na straży północno – zachodniej granicy Polski, która biegła 20 km na zachód od Człuchowa. W końcowym okresie istnienia Rzeczypospolitej twierdza straciła swoje znaczenie wojskowe, a budynki zamkowe wskutek zaniedbań starostów znajdowały się w stanie upadku. Po pożarze miasta w 1786 roku przystąpiono do rozbiórki zabudowań przedzamczy. Po kolejnym pożarze w 1793 roku, mieszkańcy otrzymali od króla Fryderyka Wilhelma II pozwolenie na rozbiórkę murów zamkowych, a uzyskaną cegłę przeznaczyli na odbudowę spalonych domów. W 1811 roku ukazało się rozporządzenie rejencji o ochronie ruin zamku.

O dawnej świetności świadczy dziś potężna wieża zamku wysokiego (46 m), z której można oglądać panoramę Człuchowa i okolic. W latach 1826 - 1828 na fundamentach kaplicy zamkowej wybudowany został kościół ewangelicki, a wieżę zamieniono na dzwonnicę. W 1844 roku zmieniono zwieńczenie wieży na wysoki krenelaż. Dla dzwonnika i turystów wybite zostało wejście u dołu wieży i wykonano drewniane schody, gdyż pierwotnie wejście znajdowało się na wysokości 16 m z sąsiedniego budynku.

Muzeum Regionalne w Człuchowie
Muzeum Regionalne
ul. Kościelna 8
77-300 Człuchów
tel. 59 8224403

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

Warcino to nie tylko ciekawy „kawałek” historii, ale ...

Zespół pałacowo–parkowy w Małej Wsi należy do najciekawszych i ...

atrakcje

http://veturo.pl/article/2567/czluchow-zabytki-zamek-muzeum-regionalne/