Zamek w Iłży

Iłża położona jest w powiecie radomskim, przy drodze łączącej RadomOstrowcem Świętokrzyskim. Dojeżdżając do Iłży, z  daleka możemy zobaczyć szczyt wapiennej wieży zamku biskupiego z XIV wieku. Zamek zachował się w postaci malowniczej ruiny. Jest to jedna z najefektowniejszych siedzib średniowiecznych na Mazowszu. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Do dnia dzisiejszego najlepiej zachowała się wieża – najstarszy element warowni.

Pod koniec XIII wieku tatarzy zniszczyli najstarszy gród obronny w Iłży. Wówczas siedzibę biskupów przeniesiono na obecne wzgórze zamkowe. Wtedy też wzniesiono umocnienia o podobnej konstrukcji. Budowę murowanego zamku rozpoczął biskup krakowski Jan Grot w 1328 r. Przyjmuje się, że pierwszy etap prac trwał do 1347 r. Jeszcze tego samego roku zamek został poddany pierwszej próbie. W czasie zatargu z królem Kazimierzem Wielkim o dziesięciny biskup schronił się na zamku w Iłży. Pod zamek podeszły wojska królewskie, które nie zdołały opanować warowni. Mimo iż prace na zamku nie zostały jeszcze ukończone, mury i wieża zapewniły biskupiej załodze wystarczające schronienie.

W XIV wieku istniał tylko obecny zamek górny, otoczony murami obwodowymi z kamienia polnego. Po śmierci biskupa Jana Grota pieczę nad obiektem sprawowali kolejni biskupi krakowscy. Nie przebywali tu jednak na stałe. W ich imieniu zarządzał zamkiem i sprawował wyższą władzę sądowniczą nad miastem starosta biskupi. Dzięki biskupowi Florianowi z Mokrska, podczas prac nad wznoszeniem murów miejskich, zamek połączono wspólnymi umocnieniami z miastem.

Na początku XVI wieku, podczas pożaru, jaki nawiedził miasto i warownię, zamek spłonął. Jego odbudowy podjął się biskup Jan Konarski. kolejny z biskupów, Filip Padniewski, około 1560 r. przebudował wnętrza zamkowe w stylu renesansowym. Zamek wraz z wieżami uzyskał wówczas renesansowe zwieńczenia w postaci attyk, które są widoczne na rysunku Eryka Dahlberga z połowy XVII wieku. W 1655 r. zamek spalili Szwedzi. W czasach okupacji austriackiej w jej wnętrzach mieścił się szpital wojskowy. Po pożarze w połowie XiX wieku zamek popadł w ruinę.

Wstęp na teren zamkowy jest wolny. Jedynie wejście na wieżę gotycką, z której rozpościera się wspaniały widok na miasto i Przedgórze Iłżeckie, jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu tego faktu z pracownikami Muzeum Regionalnego. Wieża udostępniana jest w sezonie wiosenno-jesiennym (maj – październik) w godzinach: pon.-pt. 10.00– 16.00; sob.-niedz. 14.00–18.00.

W ruinach rozległego zamku dolnego co roku rozgrywany jest Turniej Rycerski. Termin turnieju ustalany jest rokrocznie (zazwyczaj przypada na maj). W tym samym miejscu organizowane są także inne imprezy plenerowe, jak np. koncert rokowy (sierpień) czy Dni Średniowiecza (pokazy rycerskie, rzemieślnicze, pokaz średniowiecznej mody).

Muzeum Regionalne w Iłży ul. Błazińska 1
tel.: (48) 616-29-29
www.muzeumilza.pl
 
Wykorzystano fragment: Zamki, pałace i dwory Mazowsza
Opracowanie: Robert Sypek
Wydawca: Samorząd Województwa Mazowieckiego
03-719 Warszawa, ul. Jagiellońska 26
e-mail: urząd_marszalkowski@mazovia.pl

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

Warcino to nie tylko ciekawy „kawałek” historii, ale ...

Zespół pałacowo–parkowy w Małej Wsi należy do najciekawszych i ...

Wydarzenia turystyczne

rozrywka

atrakcje

http://veturo.pl/article/3220/ilza-atrakcje-ciekawe-miejsca-zamek-muzeum-regionalne/