Adwent między górami

Zapraszamy na dziesiątą edycję tradycyjnych koncertów świątecznych o nazwie Adwent między górami. Muzyka zabrzmi w kościołach w czterech miejscowościach czesko-polskiego pogranicza od 26 listopada do 17 grudnia 2016.

Adwent między górami

fot: Wojtech Malik

Pomysł, aby muzyka adwentowa połączyła mieszkańców żyjących po obu stronach granicy zrodził się w miejscowości Orlické Záhoří, przy granicy z Polską.

Tam właśnie odbywa się corocznie inauguracja imprezy. Adwentowa muzyka rozbrzmiewa następnie kolejno w polskim Zieleńcu i w Bartošovicach w Górach Orlickich. Koncertom w Bartošovicach towarzyszy  tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy, na którym można zakupić wyroby rzemieślnicze, specjały gastronomiczne czy oryginalne ozdoby świąteczne.

Nie zabraknie także bogatego programu kulturalnego. Tutejszy barokowy kościół św. Marii Magdaleny, w którym odbywają się koncerty, należy do prawdziwych perełek architektury.

Ostatni z koncerów zabrzmi w magicznym kościele Wniebowzięcia NMP w Neratovie, znanym sanktuarium, słynącym także z wyjątkowej akustyki oraz niezwykłej atmosfety – przez szklany dach kościoła można oglądać niebo…

Koncerty odbywają się zawsze od godziny 14.
26 listopada – inauguracja cyklu koncertów w kościele św. Jana Chrzciciela w miejscowości Orlické Záhoří, występ zespołu dziecięcego Petrklíč. Na gości czeka także jarmark adwentowy, uroczyste rozświetlenie choinki, drewniana szopka betlejemska z postaciami naturalnej wielkości. 
3 grudnia – koncert w kościele św. Anny w polskim Zieleńcu
10 grudnia – koncert w kościele św. Marii Magdaleny w Bartošovicach, występy zespołów dziecięcych Vlaštovičky, Orlička. Koncertowi towarzyszy jarmark świateczny.
17 grudnia – ostatní z  cyklu koncertów - w kościele Wniebowzięcia NMP w Neratovie – wystąpienie zespołu Corale z Žamberka

Więcej informacji z regionu Gór Orlickich:
www.goryorlickie.cz

http://veturo.pl/article/3289/adwent-miedzy-gorami-koncerty-czesko-polskie-pogranicze/