Festiwal Podróżników KARAWANA 2018

Zapraszamy na Festiwal Podróżników KARAWANA, który odbędzie się tradycyjnie w Rybniku w dniach 7-8 kwietnia 2018 r. Z trzema sztukami, pod ciemną skórą, nie zamiorzli, kradnąc serce, być częścią natury, długodystansowo, o łowcach głów,  z wiatrem we włosach, piramidy w spódnicy, jak Yeti!

Festiwal Podróżników KARAWANA 2018Festiwal Podróżników KARAWANA 2018

fot.mat.prasowe

Program:
SOBOTA - 07.04.2018

13.00 - Trzy Sztuki w Antarktyce. FOTOGRAFIA - wernisaż wystawy Bartosza Stróżyńskiego
Trzy Sztuki w Antarktyce -  pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem żaglowym polskich twórców do Antarktyki. W lutym 2017 r. zespół trzech sztuk: Adam Nowak, Bartosz Stróżyński, Rafał Kolikow, Artur Homan, Ksawery Zylber, Jacek Hawrylczak i Paweł Drozd, popłynęli jachtem żaglowym Selma Expeditions do Antarktyki aby tam tworzyć.
Bartosz Stróżyński - fotograf i filmowiec podwodny, kompozytor, autor tekstów, producent projektów multimedialnych. Autor książki pt. „AntArktyka. Podwodne zauroczenie”. Pomysłodawca i producent przedsięwziecia Trzy Sztuki w Antraktyce. Uczestnik licznych wypraw fotograficznych. Zafascynowany Arktyką i Antarktyką. Specjalizuje się w fotografii zimowej, fotografii wodnych ssaków i fotografii podwodnej gadów.

14.00 - Iśka Marchwica z Bike Jamboree - Ałtaj zimą rowerem
Iśka Marchwica - dziennikarz, etnomuzykolog, współzałożycielka portalu podróżniczo-kulturowego Etnosystem.pl, człowiek-menager, miłośniczka gór. Ałtaj zimą rowerem , “Bike Jamboree etap 8 - Jednak nie zamiorzli” - najtrudniejszy, najbardziej wymagający i najbardziej niebezpieczny etap pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree - blisko 1200 kilometrów zimą przez góry Ałtaj.

15.20 - Tomasz Owsiany - Pod ciemną skórą Filipin
Tomasz Owsiany - romanista i tłumacz języka francuskiego. Autor pokazów podróżniczych, współpracownik miesięcznika "Poznaj Świat". Autor książek "Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie" oraz „Pod ciemną skórą Filipin”. Laureat Nagrody Kolosy  za wyprawę "Pod ciemną skórą Filipin". Ośmiomiesięczna wyprawa poznawcza, sześć plemion i ludów oraz wybrane społeczności Filipin we wszystkich makroregionach kraju.

16.40 - Iza Klementowska - Szkielet białego słonia
Iza Klementowska - reporterka i dziennikarka.  Autorka książek „Samotność Portugalczyka” , „Minuty. Reportaże o starości”, „Szkielet białego słonia” - opowieść o współczesnym Mozambiku, który wciąż jest mozaiką przeszłości z teraźniejszością, o bogatej kulturze i tradycjach, o ludziach poszukujących szczęścia.

18.00 - Bartosz Stróżyński - Trzy Sztuki w Antarktyce


19.20 - Marek Tomalik - ABORYGENI - rdzenni Australijczycy!
Marek Tomalik - podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy. Pasjonat i znawca Australii - która jest jego „miejscem na ziemi”. Autor książek o podróżach, w tym trzech o Australii: "Australia, moja miłość", "Lady Australia" i "Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia". ABORYGENI - rdzenni Australijczycy! Dla Aborygenów to ziemia jest właścicielem jednostki, czują się integralną częścią natury, jak zwierzęta, rośliny i skały.

NIEDZIELA - 08.04.2018

13.00 - Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński - Pacific Crest Trail
Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński - wspólnie tworzą Terra Incognita Project, który zakłada eksploracje długodystansowych szlaków górskich na terenie całego Świata. Dotychczas zaliczyli dwa na terenie USA: Appalachian Trail i Pacific Crest Trail, przez pustynię, góry i jeziora do śnieżnej Kanady - opowieść o wysokogórskim pieszym szlaku trekingowym na zachodnim wybrzeżu USA - 163 dni wędrówki.

14.20 - Patrycja Paula Gas - Dajakowie - wolni ludzie z Borneo
Patrycja Paula Gas - antropolog, kulturoznawca, trener kompetencji międzykulturowych, wykładowca w Instytucie Studiów Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. W latach 2012-2014 wraz ze Zbyszkiem Janczukowiczem prowadziła badania antropologiczne na Jawie i Borneo. Autorka książki "Dajakowie - wolni ludzie z Borneo". Czym zajmują się łowcy głów w czasach globalizacji? Jaki wpływ ma magia na ich życie? Jak polować na łowców głów?

15.40 - Jakub Czajkowski - Konno przez Mongolię i Kirgistan
Jakub Czajkowski - geograf i podróżnik. Organizuje i pilotuje wyprawy przygodowe, trekkingowe, konne i rowerowe w różne miejsca na ziemi. Konno przez Mongolię i Kirgistan -  wespniemy się na wysokie przełęcze Niebiańskich Gór Tien-szan i nad malownicze wysokogórskie jeziora. Galopując bezkresnym mongolskim stepem poczujemy wiatr we włosach ciesząc się prawdziwą, niczym nie skrępowaną wolnością.

17.00 - Anna Jaklewicz - Indiana Jones w spódnicy
Anna Jaklewicz - podróżniczka, archeolog i antropolog. Autorka książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Indiana Jones w spódnicy, czyli archeologiczne podróże Anny Jaklewicz do Sudanu - towarzyszyć będziemy misji archeologicznej, poznamy najciekawsze miejsca i najbardziej fascynujące tradycje współczesnego Sudanu.

18.20 - Marcin Tomaszewski - YETI. Człowiek gór
YETI, czyli Marcin Tomaszewski, (ur. 1975) - jeden z najlepszych alpinistów młodego pokolenia wielokrotnie nagradzany za wybitne wertykalne osiągnięcia, instruktor wspinania, autor tekstów o tematyce górskiej i bajkopisarz, fotograf, twórca kolekcji biżuterii alpinistycznej oraz projektant odzieży. Z wykształcenia geodeta. Pomysłodawca projektu wspinaczkowego 4 żywioły. W 2017 r. ukazała się jego autobiograficzna książka „#Yeti40”.

Po każdym festiwalowym dniu - Podróżnicze After Party w Żółtym Młynku: Rybnik ul. Św. Jana 2, www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia/.

Ponadto:
- Wystawa fotografii podróżniczej
- Spotkania z książką podróżniczą.
Kiermasz rękodzieła etnicznego
- Bufet wegetariański (Bar Wegetariański MASALA www.facebook.com/MasalaBarRybnik )

Karnet na cały festiwal - 30 zł. Bilet na sobotę lub niedzielę - 20 zł.

Rezerwacja i sprzedaż: http://biletyna.pl/event?q=karawana oraz Kasa Domu Kultury
tel. 32 4216222 w.39,
dkchwalowice.kasa@gmail.com.

Organizatorami Karawany są: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl, Szkoły Społeczne im. Jerzego Kukuczki www.ssp.rybnik.pl, Klubokawiarnia Żółty Młynek www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia/.

Sponsorem festiwalu jest Hotel Politański www.hotelpolitanski.pl, gdzie odpoczywać będą zaproszeni podróżnicy.

Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA
Rybnik 7-8  kwietnia 2018 r.
www.facebook.com/festiwal.karawana/

Od najbliższej wiosny holenderskie linie rozpoczynają regularne loty ...

Zakłócenia w podróży, takie jak opóźnienie czy odwołanie ...

Czekaliśmy na to cały rok. Wielkimi krokami zbliżają ...

W tym wyjątkowym okresie zapraszamy na kiermasz oryginalnych ...

Wspierana przez DHL Express Susie Goodall przybyła już ...

Wyjazdy motocyklem z całą pewnością wymagają odpowiedniego przygotowania. ...

Wydarzenia turystyczne

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

http://veturo.pl/article/3632/festiwal-podroznikow-karawana-2018-rybnik/