Fortepian Kerntopf

W Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zorganizowano spotkanie w ramach zabytek miesiąca gdzie opowiedziano o Fortepianie Kerntopf na którym grywał sam Stanisław Przybyszewski.

W Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu rozpoczął się cykl spotkań, podczas których Kurier Inowrocławski/ki24.info i Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, odkrywać będą

tajemnice eksponatów inowrocławskiego muzeum. W cyklu "Zabytek miesiąca" jako pierwszy roli głównej wystąpił fortepian, na którym grywał Meteor Młodej Polski - Stanisław Przybyszewski.

Licznie zgromadzonych gości z uzdrowiska powitała p. Janina Sikorska; Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, która opowiedziała przybyłym historię związaną z fortepianem Kerntopf. Następnie p. Marcin Woźniak odtworzył kilka fragmentów filmu "Dagny" z 1976 roku w reżyserii Haakona Sandøya. Główne role w tym filmie powierzono Danielowi Olbrychskiemu (Stanisław Przybyszewski) i Lisie Fjeldstad (Dagny Juel). Po części filmowej goście udali się do tzw. Sali Przybyszewskiego, gdzie wysłuchali wykładu Janiny Sikorskiej odnośnie wspomnianego fortepianu jak i historii "Młodopolskiego Meteora". Na zakończenie p. Janina Sikorska i p. Halina Hleb - Koszańska zagrały kilka utworów muzycznych na fortepianie Kerntopf m. in. Święty Boże, Święty Mocny.

SebastianJarecki

travel/trip/32/

atrakcje

http://veturo.pl/travel/trip/32/