google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Podziemia Rynku - Kraków atrakcje Krakowa - Veturo.pl

Podziemia Rynku


Podziemia Rynku
Adres: Rynek Główny 1
31-042
Kraków
Telefon: 12 426 50 60
Email: info@mhk.pl
Strona www: http://www.podziemiarynku.com/

Opis

Zaplanowane na 6 miesięcy badania archeologiczne wschodniej strony krakowskiego Rynku Głównego rozpoczęły się latem 2005 roku, jednak skala i ranga odkryć sprawiły, że prace trwały 5 lat. Właściwie nie powinno to budzić zdziwienia, wszak w archeologicznych warstwach Rynku zapisane jest 1000 lat historii tego miejsca. Efekty badań prezentowane są na podziemnej wystawie, której celem jest między innymi ukazanie ścisłych związków łączących średniowieczny Kraków z innymi ośrodkami europejskimi.Krakowski Rynek jest miejscem niezwykłym. Wytyczony w połowie wieku XIII, stał się główną przestrzenią publiczną miasta; niezmiennie, przez stulecia aż do czasów współczesnych pozostaje sercem Krakowa. Ale by zobaczyć jak wyglądał u schyłku średniowiecza, w czasach gdy przechadzał się po nim Mikołaj Kopernik - trzeba zejść do podziemi ...Podróż w średniowiecze ma wiele wątków. Na przykład ten...
Hanza - potężny związek miast morskich, kontrolujący kupieckie szlaki i realizujący dalekosiężny handel od Londynu po Nowogród Wielki, miał także nieliczne emporia oddalone od brzegów morza; jedno z nich tradycyjnie nazywano Kupferhaus, czyli "dom miedzi" , choć w dokumentach jego nazwa zapisywana była jako... Cracovia - Kraków. Jaką rolę stolica królestwa polskiego pełniła w związku hanzeatyckim? Odpowiedź poznasz w podziemiach Rynku, spacerując wzdłuż - nieznanych dotychczas - średniowiecznych traktów drożnych. Bowiem twierdzenie jakoby średniowiecze dróg w sensie konstrukcyjnym nie znało - tutaj nie obowiązuje...Podziemia Rynku krakowskiego to podróż w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. To rezerwat z nienaruszonymi w wielu miejscach reliktami konstrukcji, obiektów i architektury, to kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka; to najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa; ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach.
Ale jest to zarazem miejsce, którego klimat buduje także współczesna technika, proponująca nową, inną płaszczyznę spotkań z historią i zabytkami.

Nocleg - okolice Podziemia Rynku

Gastronomia - okolice Podziemia Rynku

Rozrywka - okolice Podziemia Rynku

Sport - okolice Podziemia Rynku

Zakupy - okolice Podziemia Rynku

https://veturo.pl/338/oferta-podziemia-rynku/