google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu - aytakcje, co warto zobaczyć

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu


Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
Adres: ul. M. Kopernika 2
58-540
Karpacz
Telefon: +48 75 761 96 52
Email: muzeumsportu@dolnyslask.pl
Strona www: muzeumsportu.org

Opis

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu jest instytucją kultury samorządu województwa dolnośląskiego. Gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody w terenie Karkonoszy.
Wystawa stała obejmuje trzy działy:

1. Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach ze szczególnym uwzględnieniem turystyki polskiej
Zgromadzone tu eksponaty i fotogramy dokumentują najważniejsze przejawy działalności gospodarczej, ułatwiającej i przyspieszającej „zdobywanie” gór: pracę górników, hutników, drwali, pasterzy i zielarzy.
Wszyscy oni przecierali szlaki dla przyszłych turystów. Kolorowa, ceramiczna rzeźba przedstawia współczesną wersję legendarnego „Ducha Gór”– Rzepióra. Dawne ryciny i oryginalny sprzęt informują o specyficznych sposobach podróżowania w Karkonoszach w XIX w., m.in. o noszeniu turystów w góry w specjalnych lektykach; pierwsze przewodniki mówią o roli uzdrowiska Cieplice w rozwoju turystyki.
Osobny fragment działu poświęcony jest roli, jaką odegrali Polacy w rozwoju tych ziem. Znajdziemy tu podobizny wybitnych Polaków, którzy przebywali w Karkonoszach, wybrane wpisy z ksiąg pamiątkowych wykładanych w schroniskach (XVIII i XIX w.) i samą Księgę Śnieżki. Osobny dział poświęcony jest Tadeuszowi Różewiczowi – poecie i dramaturgowi od wielu lat związanemu z Karkonoszami.
2. Rozwój sportów zimowych w Karkonoszach
Karkonosze są regionem, gdzie rozwinęły się głównie sporty zimowe – wśród nich sporty saneczkowe. Po II wojnie światowej Karpacz stał się centrum sportu bobslejowego i saneczkowego w Polsce.
W Karkonoszach organizuje się również wiele zawodów i rajdów narciarskich; ożywioną działalność rozwijają alpiniści. Eksponaty zgromadzone w tym dziale pozwalają prześledzić rozwój sprzętu sportowego, poczynając od najstarszych egzemplarzy nart, karpli, sanek i bobslejów. Znajduje się tu również wiele trofeów sportowych wybitnych zawodników, a także dokumentów i pamiątek osobistych zasłużonych działaczy.
3. Ochrona przyrody
Różnorodne eksponaty i barwne diapozytywy w sali wystawowej oraz alpinarium otaczające muzeum przedstawiają środowisko przyrodnicze Karkonoszy. Prezentując wybrane - najpiękniejsze okazy świata roślinnego i zwierzęcego, a także mówiąc o geologii i klimacie regionu, dział ten przypomina o potrzebie ochrony (zachowania i rozwoju) dla siebie i innych tego pięknego zakątka naszego kraju.
4. Ekspozycje czasowe
Obok wystawy stałej prezentowane są w sali na I piętrze stale zmieniające się ekspozycje czasowe, związane tematycznie z programem działalności muzeum.

źródło: dolnyslask.info.pl

Nocleg - okolice Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Gastronomia - okolice Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Zdrowie I Uroda - okolice Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Rozrywka - okolice Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Sport - okolice Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

https://veturo.pl/611/oferta-muzeum-sportu-i-turystyki-w-karpaczu/