google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wilków atrakcje, ciekawe miejsca - Grodzisko Żmijowiska

Grodzisko Żmijowiska


Grodzisko Żmijowiska
Adres: Żmijowiska
24-313
Wilków
Telefon: 81 881 02 77
Email: archeologia@mnkd.pl
Strona www: www.zmijowiska.pl

Opis

Otwarte muzeum tematyczne z częściowo zrekonstruowanym słowiańskim grodem obronnym i towarzyszącą mu osadą z IX-X w. W Żmijowiskach (gm. Wilków) zachowało się jedno z czterech słowiańskich grodzisk, znanych jako grody nad Chodelką, z okresu VIII-X w. Archeolodzy z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zrekonstruowali część umocnień z fragmentem palisady i bramą oraz kilka chat mieszkalnych, tworząc skansen archeologiczny „Grodzisko Żmijowiska”. Jest to muzeum
otwarte, dostępne dla turystów przez cały rok. W sezonie prowadzone są eksperymentalne warsztaty archeologii doświadczalnej, w których mogą uczestniczyć wszyscy zainteresowani. Gospodarz skansenu – Muzeum Nadwiślańskie organizuje też cykliczne „Spotkania z archeologią”. Poza Żmijowiskami, w dolinie rzeki Chodelki zachowały się jeszcze trzy wczesnośredniowieczne grodziska z VIII-X w.
Największym był gród w Chodliku, zajmujący obszar blisko 9 ha, chroniony systemem potrójnych obwałowań ziemnych, który wraz z przyległymi osadami zamieszkiwało nawet 10 tys. ludzi. Pozostałe grodziska to Kłodnica i Podgórz. Wszystkie cztery miejsca łączy szlak tematyczny „Grodziska nad Chodelką” (niebieski, dł. 15 km).

źródło: lubelskie.pl

https://veturo.pl/704/oferta-grodzisko-zmijowiska/