google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Terespol - atrakcje - Forty twierdzy brzeskiej

Forty twierdzy brzeskiej


Forty twierdzy brzeskiej
Adres: ul. Topolowa 6
21-550
Terespol
Telefon: 798 091 475
Email: rememberterespol@gmail.com
Strona www: www.twierdza.org

Opis

Potężną twierdzę w Brześciu, strzegącą traktu z Warszawy i przeprawy mostowej na Bugu, zaczęto budować tuż po powstaniu listopadowym. Na lewym brzegu rzeki, zwanym przedmościem terespolskim, władze carskie wyburzyły starą zabudowę miasta, sytuując tu obwarowany i obwiedziony fosą zachodni bastion twierdzy. Jeszcze dalej na zachód, w odległości kilku kilometrów, wybudowano dwa pierścienie fortów murowano-ziemnych, które carscy inżynierowie rozbudowywali i doskonalili aż do 1915 r. Dwa z fortów pierwszego pierścienia umocnień, wybudowane w latach 1878-85, zachowały się w granicach Terespola. Najciekawszy jest Fort VII na zachodnim przedmieściu, w miejscowości Łobaczew Duży. Betonową konstrukcję, sklepioną kopułą i zagłębioną w ziemi, otacza głęboka fosa. Znacznie większy fort, z lat 1911-14, znajdziemy w położonym na zachód od Terespola Koroszczynie, a kolejne trzy
– z drugiego pierścienia umocnień w: Kobylanach, Lebiedziewie – Dobratyczach Kolonii oraz w miejscowości Żuki-Murawiec. Linię obronną uzupełniało kilkadziesiąt innych budowli – wałów międzyfortecznych, baterii, magazynów i prochowni. Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii odrestaurowało i zaadaptowało na cele wystawiennicze carską prochownię z 1913 r. w Terespolu.
W obiekcie można oglądać m.in. wystawę militariów, etnograficzną i kolejową. Ta ostatnia poświęcona jest historii strategicznej kolei warszawsko-brzeskiej, wybudowanej w latach 1865-67, od której później poprowadzono bocznicę do prochowni.

źródło: lubelskie.pl

https://veturo.pl/717/oferta-forty-twierdzy-brzeskiej/