Flaga_Ukraina_16_9

Adresy i telefony dla przyjaciół z Ukrainy

Sytuacja wojny u naszych wschodnich sąsiadów bardzo nas wszystkich poruszyła. Po spontanicznych akcjach zbierania ubrań i żywności, organizowaniu noclegu dla przybywających do naszego kraju uchodźców, przyszedł czas na bardziej zorganizowaną pomoc medyczną i psychologiczną. Poniżej zebraliśmy dla was przydatne adresy i telefony.

W kontekście pomocy medycznej warto pamiętać, że uchodźcy, podobnie jak ubezpieczeni obywatele polscy, mają prawo do bezpłatnego leczenia w placówkach posiadających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W razie nagłego zagrożenia życia należy wezwać pomoc pod numerem 112.

Bezpłatne infolinie pomocowe dla uchodźców

Ogólny telefon do spraw cudzoziemców po ukraińsku: +48 47 721 75 75
ogólny numer interwencyjny: 987
całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia po polsku i ukraińsku: 800 190 590 (można uzyskać informacje, gdzie znaleźć pomoc medyczną)
Lista punktów informacyjnych i infolinii wojewódzkich znajduje się pod adresem: https://www.gov.pl/web/udsc/punkty-informacyjne-i-infolinie-urzedow-wojewodzkich 

Informacje dla obywateli Ukrainy można znaleźć też na stronie: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina 

Ponadto na terenie Polski działa też uruchomiona przez Ministerstwo Zdrowia Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK): 800 137 200. Pod tym numerem można uzyskać teleporadę medyczną poza godzinami pracy podstawowej opieki zdrowotnej, czyli: od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 następnego dnia, w soboty i niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy; w godzinach od 8:00 do 8:00 następnego dnia. Obecnie infolinia obsługiwana jest w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

Z TPK możesz skorzystać w sytuacji:

  • nagłego zachorowania, poza godzinami pracy POZ,
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących stan bezpośredniego zagrożenia życia, a zastosowane środki lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni POZ może znacząco niekorzystnie wpłynąć na Twój stan zdrowia. Istnieje też szereg organizacji, instytucji i ruchów oddolnych, które oferują pomoc medyczną uchodźcom. Na przykład:

Grupa „Medycy dla Ukrainy” oferuje pomoc medyczną uchodźcom z Ukrainy, którzy przebywają już na terenie Polski. Także Szpital Uniwersytecki w Krakowie otworzył gabinety „Pomoc dla Ukrainy”. Zgłoszenia na adres: kontakt.medycydlaukrainy@gmail.com można wysyłać w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim i polskim. Wśród 13 tys. medyków organizujących tę pomoc znajdują się lekarze różnych specjalności.
Działa też linia antyprzemocowa 720 720 020, którą w zeszłym roku uruchomiła jej fundacja Sexed.pl. Przy telefonie dyżurują specjaliści mówiący w języku ukraińskim.
Lekarzedlaukrainy.pl  to platforma medyczna autorstwa studenta UJ, która łączy lekarzy z potrzebującymi pomocy uchodźcami z Ukrainy. Uciekający przed wojną mogą na niej wyszukać odpowiedniego specjalistę i umówić się na darmową wizytę.
Także „Znany Lekarz” i „Telemedi” połączyły siły, wspólnie tworząc portal medyczny dla osób przyjeżdżających z Ukrainy do Polski: www.znanylekarz.pl/dla-ukrainy. Efektem ich współpracy jest strona stworzona w całości w języku ukraińskim, na której znajdą lekarza lub specjalistę i skorzystają z pomocy. Lekarze porozumiewają się po ukraińsku i rosyjsku, a konsultacji udzielają bezpłatnie. Oprócz tego wizytę można umówić również za pomocą infolinii:
           – infolinia w j. ukraińskim/rosyjskim, czynna w godz. 8-16 (pon-pt) – tel. 22 357 40 40

           – infolinia w j. angielskim, czynna w godz. 7-23 (pon-pt) i 8-20 (sob-niedz) – tel. 22 357 45 35

Przedstawiciele platformy informują także, że w przypadku osób, które potrzebują recepty, wystarczy jedynie numer paszportu.

Gdzie zgłaszać zapotrzebowanie na leki i wyroby medyczne dla Ukrainy
Ponieważ z Ukrainy napływa coraz więcej próśb o pomoc w zaopatrzeniu w leki i wyroby medyczne, zarówno od osób indywidualnych, jak i placówek ochrony zdrowia, polskie Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalny adres mailowy. Każde otrzymane zapotrzebowanie należy zgłaszać na adres lekidlaukrainy@mz.gov.pl. 

Szczepienia przeciw COVID-19 cudzoziemców narodowości ukraińskiej
Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, wypełniany przez osobę poddawaną szczepieniu, jest dostępny w języku ukraińskim i zostanie przekazany do punktów szczepień. Ponadto będzie udostępniony na stronie internetowej: https://pacjent.gov.pl/aktualnosci. 

Wsparcie psychologiczne

Bezpłatna pomoc psychologiczna dla osób z Ukrainy oraz wszystkich znajdujących się w kryzysie zdrowia psychicznego oferuje teraz wiele państwowych i prywatnych placówek. Ośrodki interwencji kryzysowej działają na terenie całej Polski, niosą bezpłatną pomoc w sytuacjach kryzysowych, także dla osób bez ubezpieczenia.

Oto niektóre z nich:

W Dziecięcym Telefonie Zaufania, który działa przy Rzeczniku Praw Dziecka, uruchomiono pomoc dla ukraińskich dzieci i młodzieży. Od marca pod numerem telefonu 800 12 12 12 dyżuruje psycholog, który biegle posługuje się językiem ukraińskim.
 
Fundacja Nagle Sami uruchomiła telefon wsparcia 800 108 108, który działa w poniedziałki i wtorki w godz. 17–20, konsultanci rozmawiają w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim.
 
Fundacja Ocalenie oferuje pomoc psychologiczną dla cudzoziemek i cudzoziemców – po polsku, angielsku i rosyjsku. Na konsultacje można zapisywać się mailowo: cpc@cpc.org.pl lub telefonicznie: 22 828 04 50 (w godz. 9–17). Konsultacje odbywają się siedzibie fundacji w Warszawie (ul. Krucza 6/14a).
 
Fundacja Polskie Forum Migracyjne uruchomiła interwencyjny telefon oferujący wsparcie psychologiczne: 48 669 981 038.
 
Centrum Medyczne Damiana uruchomiło telefoniczne wsparcie psychologiczne. Od 1.03 dyżur telefoniczny pod numerem 22 566 22 27 w języku ukraińskim będzie dostępny 7 dni w tygodniu w godzinach 8:00–20:00. 
 
Grupa ENEL-MED uruchomiła bezpłatną infolinię pomocy psychologicznej pod numerem: 22 267 68 53. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14:00. Konsultacje dostępne są w języku polskim i angielskim.
 
Bezpłatny całodobowy numer Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie: 12 421 92 82 
 
Fundacja „Nasz wybór” – całodobowa Gorąca Linia wsparcia 48 727 805 764.
 
Centrum Psychoterapii Help – domowa pomoc psychologiczna dla obywateli Ukrainy w języku polskim lub angielskim 720 826 806 oraz 790 626 806.
 
Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej Razem oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną w ramach telefonu zaufania. Aktualnie telefon zaufania jest obsługiwany w języku polskim, fundacja szuka specjalistów, którzy biegle posługują się językiem ukraińskim: 48 733 563 311 lub twojpsycholog2@gmail.com. 
 
Platforma Helping Hand z autorskimi programami i treściami psychoedukacyjnymi oraz nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi uruchomiła dyżury telefoniczne w języku ukraińskim pod numerem 48 698 188 305, spotkania otwarte (polski, ukraiński, angielski) i czaty z psychologami (polski, angielski).

Pomocy można szukać również na grupie na Facebooku „Psycholodzy i Psycholożki dla Ukraińców” | Психологи для України”.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: