Afryka - fot. Piotr Smirnow

Piotr Smirnow – „Afryka Zachodnia – biała plama na mapie świata”

Dlaczego podróżuję? …żeby się uczyć! Uczę się innych kultur, uczę się historii, poznaję wspaniałych ludzi, uczę się tego, że ludzie z dalekich stron świata są w stanie podzielić się swoimi doświadczeniami ze mną, stają się mi bliscy przez to…Czym innym jest bycie, a czym innym jest zrozumienie. Im więcej zrozumiem, tym jestem bogatszym. Jak zacząć podróżować? Nie bać się, spełniać marzenia…Świat jest dużo prostszy i dużo bardziej naturalny niż nam się to wydaje.

Afryka Zachodnia pozostaje białą plamą na mapie świata. Ze względu na swoją, często straszną, historię, a także brak spektakularnych atrakcji, jest rzadko odwiedzana przez turystów. Rozwinięte kraje dostrzegają Afrykę z perspektywy bogactwa jej surowców, albo przerażających doniesień medialnych z toczących się wojen i konfliktów. Jednak nadal brakuje świadomości i zrozumienia dla warunków życia i problemów jej mieszkańców. Dla mnie jest to bardzo fascynująca część świata, która nadal trwa w tradycyjnych systemach społecznych, zwyczajach i wierzeniach.
Na spotkaniu opowiem o rządach Afryki Zachodniej, gdzie oficjalną władzę sprawują prezydenci i parlamenty, lecz lokalnie nadal panują tradycyjni królowie. Opowiem o moim pobycie u króla Oku w Kamerunie. O tym, jak pozyskał 47 żon, jak traktują go poddani, jak sprawuje władzę i jak wygląda sąd królewski.


Opowiem, jak wyglądają wybory w Senegalu, Gwinei i Sierra Leone, którym często towarzyszą poważne rozruchy z ofiarami śmiertelnymi.
Opowiem o tajnych stowarzyszeniach w Sierra Leone (secret societies), które decydują o wyborze rządzących krajem, lecz są pilnie strzeżonym społecznym tabu, niebezpiecznym dla osób z zewnątrz, które próbują się do nich zbliżyć.
Opowiem o religiach Afryki Zachodniej, gdzie muzułmanie sąsiadują z chrześcijanami, lecz wszyscy jednocześnie nadal wyznają stare wierzenia animistyczne.
Opowiem jak wydobywa się złoto i diamenty i jak działają kopalnie daleko w dżungli Sierra Leone.
Opowiem o niebezpiecznych zdarzeniach w podróżach po Afryce – jak okradli mnie pierwszego dnia w Kamerunie i jak przeczekałem w ukryciu rozruchy w Gwinei. Jak mój syn parę razy uchronił się od kłopotów w Ghanie i Senegalu, ale pewnego dnia stracił wszystko i musiał pozostać w Sierra Leone.
Opowiem o moim najczęstszym podróżowaniu przez Afrykę Zachodnią we wnętrzu czy na dachu zatłoczonych starych gruchotów, na siodełkach motocykli, a także o życiu w miejscach bez prądu i wody, gdzie musiałem kąpać się w rzekach w sąsiedztwie krokodyli czy hipopotamów.
Jeśli wystarczy czasu to opowiem też o innych zdarzeniach i sytuacjach, których doświadczyłem w różnych częściach Afryki. Na koniec chętnie podzielę się doświadczeniami i radami jak pozbyć się obaw i samemu wyruszyć w daleką podróż .
Piotr Smirnow jest z zawodu energoelektronikiem, informatykiem i menedżerem, a z zamiłowania podróżnikiem i żeglarzem. Od ponad 30 lat organizuje samodzielne wyprawy do najdalszych zakątków świata. Odwiedził ponad 100 krajów na 6 kontynentach, docierając do trudno dostępnych miejsc i kultur. Spędzając czas wśród lokalnych społeczności stara się poznać i zrozumieć prawdziwe realia codziennego życia ich mieszkańców.

22 lutego (wtorek) 2022 r. o godz. 19.00
Klubokawiarnia Żółty Młynek
Rybnik ul. Św. Jana 2, tel. 513064196
Wstęp – 10 zł/os.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: