google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

W Kórniku drzewa szumią o historii

Różnobarwne korony drzew otaczają mury średniowiecznej posiadłości zacnych polskich rodów. Szczególne okazy roślinności z Polski i świata, które zbierano od XIX wieku, dzisiaj pielęgnują naukowcy z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Kórnickie Arboretum i Zamek to jedno z najważniejszych miejsc na turystycznej mapie kraju.

W Kórniku drzewa szumią o historiiArbotreum i pałac w Kórniku

fot. Kinga Nowak-Dyjeta

Nieopodal Poznania, w Gminie Kórnik, znajduje się średniowieczny zamek otoczony ogrodami. Na ich terenie powstało największe i najstarsze w Polsce arboretum, które dziś należy do Polskiej Akademii Nauk. Jego historia sięga jednak połowy XIX wieku. Pierwotnie w tym miejscu znajdował się ogród francuski Teofili z Działyńskich Szołdrskiej – Potulickiej, żony Aleksandra Potulickiego.

Kórnickie Arboretum Polskiej Akademii Nauk jest jednym z najstarszych i największych w Polsce oraz czwarte co do wielkości zbiorów w Europie. Jego powierzchnia to ponad 40 hektarów, na których znajdziemy okazy  różnych gatunków kilkusetletnich drzew i krzewów, np. lipy, buki, dęby, brzozy, jabłonie, wiśnie, lilaki, różaneczniki, forsycje. Na szczególną uwagę zasługują rośliny egzotyczne, tj. np.: magnolie drzewiaste, jodły greckie, cypryśniki błotne, jodły koreańskie, żywotniki zachodnie i wiele innych. Na terenie Arboretum można również podziwiać niezwykłe zjawisko: najstarsze w Polsce pneumatofory, czyli nadziemne korzenie oddechowe, które umożliwiają doprowadzenie powietrza do wnętrza systemu korzeniowego rośliny.

Dzisiejszy kształt arboretum i kórnicki Zamek zawdzięczają kolejnym właścicielom z rodu Działyńskich. To właśnie hrabia Tytus Działyński zaplanował przebudowę zamku, który z prywatnej rezydencji miał stać się ogólnodostępną biblioteką i muzeum. Hrabia chciał udostępnić wszystkim Polakom m.in. liczne rękopisy, dzięki czemu w Kórniku możemy dziś podziwiać oryginalnie spisane dzieła m.in. Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina i Juliusza Słowackiego oraz starodruki. Plany modernizacyjne objęły również ogrody Teofili, który przekształcono zgodnie z zasadami stylu romantycznego. Dzieło Tytusa kontynuował jego syn, Jan Kanty Działyński, a następnie wnuk, Władysław Zamoyski.

Obecnie rezydencja Działyńskich oraz arboretum należą do Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. W Zamku znajduje się  jedna z największych w Polsce Bibliotek – około 350 tysięcy woluminów, z czego 30 tysięcy stanowią starodruki, 15 tysięcy to rękopisy. Oprócz zbiorów Biblioteki można podziwiać również eksponaty w muzeum, m.in. meble z różnych stylów i epok, arcydzieła malarstwa europejskiego i polskiego, porcelanę, srebro, kolekcje numizmatyczne, militaria. 

W 2010 roku otwarto w Arboretum ścieżkę turystyczno-edukacyjną „Drzewa Świata”. Na odcinku 3,5 kilometra można podziwiać 25 gatunków drzew pochodzących z Europy, Azji, Ameryki Północnej. Każde z nich opatrzone jest opisem umieszczonym na tabliczce. Zawiera on nie tylko szczegółowe informacje botaniczne, ale również ciekawostki oraz rolę, jaką dany okaz pełni w kulturze i tradycji kraju, z którego pochodzi. Ścieżkę wybudowano przy wsparciu Unii Europejskiej, Gminy Kornik oraz Fundacji Zakłady Kórnickie. Nie jest to jedyna atrakcja przygotowana dla zwiedzających. W Arboretum organizowane są różne sezonowe imprezy. W kwietniu warto przyjechać na Zwiastuny wiosny i wystawę Wiosenne inspiracje, w maju na Kwitnące magnolie, Kiedy znów zakwitną białe bzy oraz Dni azalii i różaneczników w Arboretum Kórnickim. Ogrody otwarte są przez cały rok
Walory Zamku i Arboretum w Kórniku zostały zauważone i docenione, kiedy 11 lipca 2011 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wpisał je na listę pomników historii. Umieszczono je również w rejestrze zabytków. Tajemnicze i piękne ogrody z pewnością zajmą na długie godziny każdego miłośnika piękna i przyrody.

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

nocleg

zdrowie i uroda

atrakcje

https://veturo.pl/article/100/arbotreum-w-korniku/