google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Świat kolei w makiecie

Makieta kolejowa, Dworzec Świebodzki

We Wrocławiu obejrzeć można największą w Polsce makietę kolejową.

Świat kolei w makieciemakieta

msdeegan / Foter / CC BY

Któż z nas w dzieciństwie zdołał oprzeć się urokowi kolejowych makiet, w których podziwiać można było nie tylko miniatury pociągów, ale i z mistrzowską precyzją wykonany świat wokół? Ilu z nas te fascynacje pozostały w dorosłym życiu? Na pewno kilku miłośnikom kolei, modelarzom, którzy stworzyli największą w Polsce makietę kolejową. Można ją oglądać we Wrocławiu.

Po makiecie wykonanej przez pochodzącą z Jeleniej Góry grupę Kolejkowo jeździ dziewięć modeli pociągów. Pojazdy przemieszczają się wśród kilkunastu najbardziej znanych atrakcji i miejsc turystycznych na Dolnym Śląsku. Odwzorowano na przykład Śnieżkę, Dworzec Świebodzki, Karpacz, zakątki Wrocławia: kamienice i rynek, a także obserwatorium meteorologiczne czy schronisko Szwajcarka.

Na potrzeby makiety stworzono też fikcyjne miasteczko Kolejkowo, w którym znajdują się m.in. cyrk, karuzela czy ruchome szlabany przy przejazdach kolejowych.

Uzupełnieniem tych atrakcji są elementy krajobrazu (drzewa, domy, ulice, samochody, autobusy, a nawet kolejka linowa, odwzorowano również wodospad, deszcz) i scenki rodzajowe (ludzie pracujący w polu, robotnicy drogowi, turyści obserwujący okolice – łącznie postawiono ponad 700 figurek). Całość ma, bagatela 150 m kwadratowych.

Niezwykła makieta powstała w dwa lata. Pracowało nad nią 12 osób, które przepracowały kilkadziesiąt tysięcy godzin. Za poruszanie się pojazdów i sprzętów w makiecie odpowiedzialny jest specjalny tablet, który modelarze również samodzielnie wykonali.

Makietę można oglądać na Dworcu Świebodzickim w ramach wystawy stałej. Jej autorzy zapowiadają, że makieta będzie się stale poszerzać o nowe elementy. Docelowo ma mieć 450 m kwadratowych. Niektórymi pojazdami – np. autem czy motorówką na jeziorze – będą mogli kierować sami odwiedzający.

Wystawa czynna jest codziennie w godz. 10.00 – 18.00.

Przyjeżdżający do Wrocławia turyści mogą być zdziwieni potrawą, ...

Położony na Dolnym Śląsku Wrocław jest miastem licznie ...

We Wrocławiu jest wiele fascynujących miejsc, jednak największe ...

Co roku 25 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień ...

Wrocławski Mostek Czarownic to nie tylko miejsce, gdzie ...

Wrocław, jak przystało na miasto odwiedzane przez rzesze ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/1007/swiat-kolei-w-makiecie/