google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

We wnętrzu miedzianej góry

Miedziana Góra

Gmina Chęciny szykuje dla turystów atrakcję geologiczną.

We wnętrzu miedzianej góryskały

Marek K. Misztal / Foter / CC BY

Województwo świętokrzyskie to miejsce atrakcyjne dla miłośników epok prehistorycznych. Dość powiedzieć, że Góry Świętokrzyskie należą do najstarszych w Europie, a w regionie znaleźć można wiele punktów, miejsc o dużej wartości geologicznej i archeologicznej oraz atrakcji turystycznych nawiązujących do geologicznego dziedzictwa tego regionu. Gmina Chęciny postanowiła udostępnić kolejną atrakcję tego typu. W najbliższych latach będzie można zwiedzić wnętrza góry Miedzianki.

W okolicach góry Miedzianki (największego szczytu Pasma Chęcińskiego) od około XV w. wydobywano rudy miedzi (niewykluczone, że wydobycie rozpoczęto jeszcze wcześniej – w starożytności). Przez pierwsze dwieście lat prace prowadzono bardzo intensywnie. Wydobycie stanęło kiedy skończyły się złoża znajdujące się powyżej poziomu wód gruntowych. Dalsze wydobycie możliwe było pod warunkiem wcześniejszego odwadniania kopalni – na co stale brakowało pieniędzy. Surowiec wydobywano więc, kiedy pojawiały się fundusze mające pokryć budowę sztolni lub systemów odwadniających. Jedne z ostatnich prób wydobycia podjęli w początkach XX w. bracia Stanisław i Bolesław Łaszczyńscy. Wynalazcy uważali, że przy użyciu nowoczesnych technologii uda się pozyskać kruszec. Wybuch I a potem II wojny światowej przerwał jednak prace w kopalni. Ostatecznie zamknięto ją w połowie XX w. kiedy okazało się, że zasoby rudy miedzi zostały wyczerpane. Od tamtego czasu na terenach tych ustanowiono rezerwat przyrody "Góra Miedzianka". 

Ponad pół wieku później władze Chęcin postanowiły udostępnić wnętrza Miedzianki. W ciągu kilku najbliższych lat mają zostać odrestaurowane i zabezpieczone ścieżki sztolni, zagospodarowany teren wokół dawnej kopalni. W tym roku miałaby być zakończone tworzenie dokumentacji technicznej, w przyszłym – ruszyłyby prace budowlane mające przystosować tereny kopalniane do potrzeb turystów. 

 

Przyglądałeś się kiedyś porcelanowej filiżance? Ciekawa myśl: jak ...

Mazowiecki hotel Manor House SPA w X Edycji ...

Dotknij średniowiecznych rzemiosł Gór Świętokrzyskich. Poczuj magię średniowiecza ...

Pięknie odrestaurowany Pałac w Kielcach wydaje się być ...

Z jednej strony – Łysa Góra, miejsce owiane ...

Zamek w Kurozwękach co roku przyciąga turystów z ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1009/we-wnetrzu-miedzianej-gory/