Pałac Biskupów w Kielcach

Kielce – ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Kielce, stolica województwa świętokrzyskiego zaskakuje! To niedoceniane miasto pełne jest zabytków, okazałej przyrody, legend i… zabawek. W otoczeniu najstarszych w Polsce gór możecie przeżyć wspaniałą przygodę. Podpowiadamy, co zwiedzić i gdzie zajrzeć, by przyjazd był niezapomniany.

Kielce nie mają kompleksów. I nic dziwnego. Krajobrazów i zabytkowych budowli może im pozazdrościć niejedno polskie miasto. Jeśli planujecie spędzić tu weekend, warto zacząć wizytę od ulicy Sienkiewicza, jednej z najdłuższych w naszych kraju. Pieszy deptak ciągnie się blisko 1300 metrów w dół ku rzece Silnicy, słynącej ponoć z cudownych mocy, by potem wznieść się ku górze, w stronę dworca PKP (pl. Niepodległości). Klimat popularnej „Sienkiewki” tworzą urokliwe kamienice, w tym Teatr im. S. Żeromskiego. Historia przeplata się tutaj ze współczesnością, a ulica tętni życiem nawet po zmroku.

Zbaczając nieco z prostej drogi, na pl. Marii Panny, dotrzemy do samych początków miasta. Wzrok przykuwa wyniosła Katedra Wniebowzięcia NMP, trójnawowa świątynia, która stoi w miejscu dawnego kościoła kolegiackiego. Kolegiatę, którą w 1171 roku wybudowano na polecenie biskupa krakowskiego Gedeona, uznaje się za jeden z historycznych zalążków dzisiejszych Kielc. Obecna bazylika katedralna może poszczycić się nie tylko piękną elewacją, lecz także unikatowym ołtarzem wykonanym ze złoconego drzewa. Jeden z najcenniejszych zabytków kieleckich zachwyca bogato zdobionymi i barwnymi wnętrzami z organami wiedeńskimi. Chętni mogą też zwiedzić podziemną kryptę lub skarbiec.

Tuż obok katedry znajduje się Pałac Biskupów Krakowskich, jeden z symboli Kielc. Pochodzący z 1637 roku zabytek należy do najwspanialszych rezydencji z epoki Wazów. Barokowy wygląd nadali mu włoscy architekci, jest również ogród włoski (udostępniany latem). Z kolei w części południowej umiejscowiono Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pałac mieści dziś Muzeum Narodowe, a ponieważ bywa nazywany zamkiem, wzgórze, na którym leży, nazwano Wzgórzem Zamkowym. Na terenie tym funkcjonują także instytucje pod auspicjami OMPiO, czyli Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Chcecie odpocząć od zwiedzania? Ukojenie przyniesie wam XIX-wieczny park im. Stanisława Staszica z fontanną i muszlą koncertową. Zielone serce miasta posiada główną aleję, ciągnącą się wzdłuż murów wzgórza zamkowego, gdzie znajdziemy niedużą ptaszarnię oraz eklektyczną basztę (miejscowi nazywają ją „Plotkarką”). Natomiast przy ul. Staszica, prowadzącej do parku, zobaczymy źródełko Biruty, uwiecznione w „Syzyfowych pracach” Żeromskiego. Znajduje się przy nim rzeźba pt. „Przysięga miłości”.

Fani autora „Przedwiośnia”, który niegdyś uczęszczał do kieleckiego gimnazjum, powinni również wybrać się do Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego (Jana Pawła II 5). Wśród zbiorów zobaczymy m.in. drewniany tornister czy mundurki. Co ciekawe, w muzealnym gmach naukę pobierali także Bolesław Prus czy Gustaw Herling-Grudziński.

Oczywiście, turysta nie tylko zwiedzaniem żyje. Dlatego pora na odrobię zabawy. Dosłownie i w przenośni. Tutejsze Muzeum Zabawek i Zabawy (pl. Wolności 2) to największa i najstarsza tego typu placówka w Polsce. W liczącej kilka tysięcy eksponatów wystawie znajdziemy niemal wszystko: od porcelanowych laleczek czy gier planszowych, po lalki Barbie i modele samolotów.

Szalenie ciekawym miejscem jest ponadto Egzotarium Dolina Gadów. Mieści się na terenie Parku Stadion (ul. Kusocińskiego 61) i przyciąga atmosferą niczym w prawdziwej dżungli. Więcej gadów w regionie po prostu nie znajdziecie! A dodatkowo można sobie zrobić foto z wężem.

Jednak tym, co najbardziej zachęca do odwiedzenia Kielc, pozostaje niecodzienna przyroda. Aż 4 rezerwaty geologiczne ma w swoich granicach to miasto: Ślichowice, Biesak-Białogon, Wietrznia oraz Kadzielnia. W pierwszym z nich można się przekonać, jak potężne były ruchy górotwórcze, które 300 milionów lat temu sprawiły, że poziome warstwy wapieni stały się niemal pionowe. Drugi, również w byłym kamieniołomie, częściowo zalano wodą. Lecz najchętniej turyści odwiedzają Kadzielnię i to nie tylko ze względu, iż leży najbliżej centrum miasta.

Kadzielnia to przede wszystkim amfiteatr z 5 tysiącami miejsc i największą sceną, bez wątpienia jeden z najznakomitszych w kraju, a także podziemna trasa turystyczna, licząca ok. 200 metrów. Do tego czeka tu na nas skupisko jaskiń. Wyjątkowo intrygująco rezerwat prezentuje się nocą, gdy specjalne oświetlenie podkreśla jego malowniczość.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(14) "atrakcje Kielc" ["meta_title"]=> string(62) "Atrakcje Kielc - ciekawe miejsca w Kielcach - veturo.pl poleca" ["meta_desc"]=> string(94) "Atrakcje Kielc na veturo.pl. Poznaj atrakcje turystycznie i ciekawe miejsca Kielc na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(39) "Świętokrzyskie - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(15) "Przemysław Kot" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.87170343124879678953220718540251255035400390625) ["lng"]=> float(20.630779263478899565598112531006336212158203125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: atrakcje Kielc

meta_title: Atrakcje Kielc - ciekawe miejsca w Kielcach - veturo.pl poleca

meta_keys:

meta_desc: Atrakcje Kielc na veturo.pl. Poznaj atrakcje turystycznie i ciekawe miejsca Kielc na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Świętokrzyskie - atrakcje turystyczne

author: Przemysław Kot

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Atrakcje Kielc - ciekawe miejsca w Kielcach - veturo.pl poleca

meta_keys:

meta_desc: Atrakcje Kielc na veturo.pl. Poznaj atrakcje turystycznie i ciekawe miejsca Kielc na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Przemysław Kot

meta_desc: Atrakcje Kielc na veturo.pl. Poznaj atrakcje turystycznie i ciekawe miejsca Kielc na veturo.pl