Sandomierz - rynek

Sandomierz – ciekawostki

Sandomierz - perła na Wisłą, w której czuć klimat Włoch. Serialowe tło „Ojca Mateusza”. Świętokrzyskie miasto, leżące – jak Rzym – na siedmiu wzgórzach. Podobnych określeń można by mnożyć w nieskończoność, ale Sandomierz jest po prostu wyjątkowy o każdej porze roku.

Włoskie klimaty

Pokonawszy ulicę Opatowską, docieramy do starówki. Pochyły, zabytkowy, niezwykle nastrojowy – właśnie taki jest rynek w Sandomierzu. To spory plac, a zarazem najstarsza część miasta, będąca od wieków jego sercem. To tutaj często można spotkać „detektywa w sutannie”, czyli Ojca Mateusza. Niektórzy przyjeżdżają tu specjalnie dla niego. Ale sandomierski rynek należy po prostu do najpiękniejszych w kraju. Może równać się nawet z włoskimi miasteczkami, pełnymi zabytków. W ogóle w Sandomierzu znajdziemy sporo nawiązań do włoskiej architektury, zwłaszcza baroku, w postaci chociażby kościołów św. Jakuba i św. Józefa.

Wśród mnóstwa uroczych kamienic króluje jednak nieduży gotycki ratusz, zwieńczony renesansową attyką. W muzeum znajdującym się na parterze można znaleźć kopię korony Kazimierza Wielkiego czy słynne już szachy (najstarsze w Europie), natomiast codziennie w południe z ratuszowej wieży rozlega się sandomierski hejnał.

Pod ziemią

Podziemna trasa turystyczna uchodzi za największą tutejszą atrakcję. Czy słusznie? Trzeba samemu się przekonać, schodząc do ukrytych przed światłem dnia tuneli i korytarzy. Pod opieką przewodnika przemierza się dawne spiżarnie, składy, piwnice. Chociaż trasa liczy zaledwie 500 metrów długości, należy zarezerwować sobie co najmniej pół godziny. No i trzeba mieć niezłe nerwy, bo nie tylko podziemia budzą lęk, ale i nazwy niektórych pomieszczeń – na przykład taka Sala Straceńców

Kamienie gwiazd

Jeśli wizyta w Sandomierzu jest jednocześnie romantycznym wypadem z ukochaną, warto wybrać się do galerii autorskiego Cezarego Łutowicza. Miejscowy artysta słynie z tego, że tworzy prawdziwe arcydzieła z kamienia pasiastego. Biżuterię z tym rzadkim i bardzo starym kamieniem wybierały gwiazdy światowego formatu, w tym Victoria Beckham czy piosenkarz, Robbie Williams. Zresztą, za sprawą działalności Łutowicza miasto zyskało sobie przydomek polskiej stolicy krzemienia.

Ci, którzy nie planują zakupu pamiątek z tego charakterystycznego minerału, mogą – zupełnie bezpłatnie i do woli – podziwiać inne dzieło Łutowicza. Mianowicie niezwykłe „Zakotwiczone niebo”, czyli znajdującą się na sandomierskim rynku oryginalną rzeźbę, przy której po prostu nie można sobie odmówić zdjęcia. Dotyczy zwłaszcza zakochanych.

Osobliwy tunel

Tym, co zbliża Sandomierz do Rzymu, jest położenie na siedmiu wzgórzach. Właśnie ono sprawia, że na terenie świętokrzyskiego miasta znajdują się wąwozy. Najpiękniejszych i najbardziej znanym jest Wąwóz św. Jadwigi. Legenda mówi, że królowa często tędy wędrowała. Dziś w lessowym, rozległym i głębokim jarze spotkać można ludzi szukających przyrodniczych ciekawostek. Stromy tunel, którego zbocza porastają drzewa, rozdziela wzgórza Świętojakubskie i Świętopawelskie. Osobliwy wąwóz znajdziemy niedaleko kościoła św. Pawła, obok ul. Staromiejskiej.

Na podbój zamku

Nie można przyjechać do Sandomierza i nie zwiedzić tutejszego zamku. Wzniesiona na polecenie Kazimierza Wielkiego twierdza została wysadzona przez Szwedów w 1656 roku, lecz ocalałe skrzydło wciąż imponuje. Wspaniała rezydencja pełni obecnie funkcję siedziby Muzeum Okręgowego, gdzie prezentowana jest m.in. historia regionu oraz wyroby jubilerskiego, także z krzemienia pasiastego. Dodatkowo przy zamku funkcjonuje przystań nad Wisłą (czynna w sezonie).

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(43) "oryginalne atrakcje turystyczne, Sandomierz" ["meta_title"]=> string(58) "Sandomierz - oryginalne atrakcje w Sandomierzu - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(154) "Sandomierz - centrum turystyczne Gór Świętokrzyskich, miasto Ojca Mateusza, wąwozu Jadwigi i Bramy opatowskiej. Tutaj zakotwiczyło niebo - naprawdę!" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(39) "Świętokrzyskie - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(15) "Przemysław Kot" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.6821772119509006415682961232960224151611328125) ["lng"]=> float(21.749925610374798878865476581268012523651123046875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: oryginalne atrakcje turystyczne, Sandomierz

meta_title: Sandomierz - oryginalne atrakcje w Sandomierzu - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Sandomierz - centrum turystyczne Gór Świętokrzyskich, miasto Ojca Mateusza, wąwozu Jadwigi i Bramy opatowskiej. Tutaj zakotwiczyło niebo - naprawdę!

watermark:

interesting_places: Świętokrzyskie - atrakcje turystyczne

author: Przemysław Kot

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Sandomierz - oryginalne atrakcje w Sandomierzu - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Sandomierz - centrum turystyczne Gór Świętokrzyskich, miasto Ojca Mateusza, wąwozu Jadwigi i Bramy opatowskiej. Tutaj zakotwiczyło niebo - naprawdę!

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Przemysław Kot

meta_desc: Sandomierz - centrum turystyczne Gór Świętokrzyskich, miasto Ojca Mateusza, wąwozu Jadwigi i Bramy opatowskiej. Tutaj zakotwiczyło niebo - naprawdę!