google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Arboretum Bolestraszyce

Atrakcje Podkarpacia

Ogród-kolekcja arcydzieł stworzonych przez przyrodę. Nieopodal Przemyśla, niemalże 7 kilometrów od przestrzeni dużego miasta, leży miejsce kontrastowe, bo zapraszające do niezbadanego i magicznego świata natury.

Arboretum BolestraszyceArboretum w Bolestraszycach

fot. Mateusz Grochocki

Idea arboretum powstała w 1975 roku. Pomysł ogrodu na historycznych założeniach dworsko-ogrodowych w Bolestraszycach, w których przez wieki mieszkali możni naszego kraju, okazał się przełomowy. Malowniczy ogród położony 7 km na północny-wschód od Przemyśla, eksponuje przyrodnicze piękno Podkarpacia, gatunki roślin zagrożonych i egzotycznych. Wizyta w Bolestraszycach to pomysł na oryginalny, a przy tym edukacyjny spacer. Pomijając jednak wartość naukową, jaką przedstawia, należy zwrócić uwagę na jego piękno i ciekawe rozwiązania pomysłodawców i ogrodników Arboretum.

Ogród leży nieopodal dużego miasta, Przemyśla, a mimo to daje możliwość oderwania się od przestrzeni miejskiej i wkroczenia w bajkowy świat, gdzie natura eksponuje swoje możliwości i zachwyca bardziej, niż to, co stworzone ludzką ręką.

Historia  Bolestraszyc – choć nie do końca znana i zbadana – sięga wieku XVII. Z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o dworze. Wiadomo, że był on siedzibą zacnych rodzin, m.in. Drohojowskich, Morskich i Ostrowskich. W 1846 roku zamieszkał tu malarz, Piotr Michałowski, który zasłyną z rodzajowych i batalistycznych przedstawień. Dobrze radził sobie również z zarządzaniem majątkiem, dlatego Bolestraszyce pozostawił w dobrym stanie. Po jego śmierci przeszły one w ręce żony i dzieci. Po reformie rolnej dwór zaadaptowano na szkołę, a inne budynki wykorzystano do celów mieszkalnych i gospodarczych.

W 1975 roku władze Przemyśla przekazały posiadłość w ręce Towarzystwa Przyjaciół Nauk, które utworzyło tam arobtreum i Zakład Fizjografii. Na terenie Bolestraszyc powstał przepiękny ogród, który do dziś jest jedynym tak dużym projektem w województwie Podkarpackim. Na 25 hektarach dawnego majątku Piotra Michałowskiego oraz dodatkowo na 283 hektarach Oddziału w Cisowej – czyli polanie położonej na Pogórzu Przemyskim, która wchodzi w obręb arboretum – znaleźć można najpiękniejsze i najważniejsze gatunki roślin, zarówno tych uprawianych na terenie Pogórza Przemyskiego, Bieszczad, Kotliny Sandomierskiej i Wołynia Zachodniego, a także egzotycznych lub rzadkich, zagrożonych i ginących. Kolekcja roślin składa się z około 2200 drzew i krzewów, 1200 roślin zielonych i 180 szklarniowych. Bogactwa i naturalnego piękna tych okazów nie oddaje żaden opis. Trzeba je po prostu zobaczyć na własne oczy, przejść się alejkami uplecionymi z wikliny, przyjrzeć się roślinom, których nie zobaczymy w żadnym innym miejscu.

Arboretum i powstałe na jego terenie Muzeum Przyrodnicze organizuje ponadto liczne wystawy stałe, m.in. ornitologiczną „Chrońmy ptaki”, historyczno-przyrodniczą o dziejach ogrodów w Bolestraszycach, ekspozycję motyli nocnych i rzeźb z wikliny. Jednym z najważniejszych celów Arboretum jest edukacja. Działalność ta realizowana jest przez Centrum Edukacji Dziedzictwa Kulturowo-Przyrodniczego. Organizuje ono lekcje przyrodnicze dla dzieci i młodzieży, odczyty, wykłady, prelekcje, liczne konkursy przyrodnicze, plenery i prezentacje, które dotyczą ekologii, ogrodnictwa i wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego. Jego zadaniem jest poszerzanie świadomości przyrodniczej. Centrum współpracuje w tym celu z innymi organizacjami, przedstawicielami mediów, placówkami kulturalnymi i oświatowymi.

Każdy z nas kiedyś marzył o znalezieniu się ...

Piękna, niedługa trasa na najpopularniejszą z połonin. Wspaniała ...

Na terenie Gminy Lutowiska funkcjonuje ponad 60 ośrodków ...

Tereny obecnego Arłamowa dopiero od niedawna można znaleźć ...

Im wyżej, tym mniej śladów cywilizacji. Ta zastygła ...

Turystyka rodzinna jestwartością samą w sobie i jako ...

https://veturo.pl/article/103/arbotreum-bolestraszyce/