Tipi na Mazurach

Muzeum indian w Spytkowie – ciekawe miejsce niedaleko Giżycka

Dziecięce marzenia często spełniają się dopiero po latach. Wszystkich, którzy marzyli o zamieszkaniu w indiańskiej wiosce zapraszają właściciele muzeum w Spytkowie niedaleko Giżycka. Przyjmij imię od wodza, poznaj kuchnię Siuksów, ich obrzędy i obyczaje i wróć do czasów, kiedy fantazja nie miała granic.

Przypomnijcie sobie: wakacje, beztroskie zabawy na świeżym powietrzu i chwile spędzone z przyjaciółmi. Kim wtedy chcieliście zostać? Zapewne wielu z was odpowie, że Indianinem, mieszkającym w tipi, polującym na dzikiego zwierza i skalpującym – choć nie do końca wiedzieliście wtedy, co to oznacza – wszystkich wrogów. Może dorosłe już małe dziewczynki chciały jak Pocahontas biegać po lesie i chronić przyrodę? Dziś wasze dziecięce marzenia mogą się spełnić. Co więcej, świat fantazji i niezwykłych przygód możecie pokazać swoim pociechom. Wystarczy, że przyjedziecie do Spytkowa w województwie warmińsko-mazurskim i zasmakujecie życia w indiańskiej wiosce. W niewielkiej miejscowości nieopodal Giżycka powstało Muzeum Indian i osada z prawdziwymi tipi.

Pomysł zrodził się z prawdziwej pasji właścicieli. Zaczynali oni od działalności w ramach Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian, tworząc grupę rekonstruktorską. Przez lata gromadzili oryginalne przedmioty związane z życiem Indian. Wtedy narodziła się myśl o stworzeniu miejsca, w którym mogliby oni dzielić się swoimi znaleziskami z innymi i spełniać marzenia małych i dużych chłopców o życiu w tipi, noszeniu kolorowych pióropuszy i polowaniach na dzikiego zwierza. Zaczęło się w 2003 roku, kiedy w miejscowości Wolisko w Puszczy Boreckiej powstała pierwsza wioska indiańska. W jednym z namiotów przez cały sezon letni mieszkali właściciele. Być może podczas odwiedzin w Muzeum usłyszycie opowieści o tych kilku miesiącach, spędzonych w lesie, w otoczeniu natury. W 2006 roku obiekt przeniesiono w nowe miejsce – do Spytkowa nieopodal Giżycka, gdzie bawi i uczy gości do dziś.

Podczas wizyty, koniecznie odwiedźcie obie części ekspozycji. W 100-letnim kamiennym, mazurskim budynku znajduje się Muzeum Indian z unikalną kolekcją oryginalnego indiańskiego rękodzieła, strojów, przedmiotów codziennego użytku itp. Na 10 hektarowym terenie zobaczymy również plenerowy model Indiańskiej Wioski. Składa się ona z kilku naturalnej wielkości tipi oraz konstrukcji obrzędowych, tj. szałas pary i platforma pogrzebowa. Dodatkową atrakcją jest indiańska strzelnica, gdzie nauczymy się strzelania z łuku i wiatrówki, rzutu włócznią i tomahawkiem. Wizytę urozmaicą barwne, profesjonalnie przygotowane i dostosowane do wieku odwiedzających opowieści przewodników. Zdradzą oni tajemnice życia na Dzikim Zachodzie, kuchni, zwyczajów i obrzędów Indian i nazewnictwie Siuksów. Starszych zapewne zainteresują tematy związane z obszarami kulturowymi, sztuką współczesną, etnobotaniką i neoszamanizmem.

Muzeum Indian znajduje się w miejscowości Spytkowo nieopodal Giżycka. W sezonie – od początku maja do końca września – można je zwiedzać codziennie od godziny 10 do 18. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 7 zł. Rodzice z dwojgiem dzieci mogą skorzystać z oferty rodzinnej i kupić wejściówkę na teren wioski indiańskiej za 30 zł. Dzieci do lat 4 wchodzą za darmo. Przed lub po odwiedzinach w Muzeum warto odwiedzić stronę oficjalną, na której znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania oraz ciekawostki dotyczące życia Indian. Dowiemy się m.in. skąd biorą się charakterystyczne imiona, jakiego używają języka, aby się komunikować i dlaczego skalpowali swoich wrogów. Właściciele zamieścili tutaj także przepisy na typowe posiłki przygotowywane przez Indian. Informacje na ich temat mogą cię zaskoczyć i skłonić do dalszych poszukiwań.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(67) "Giżycko atrakcje Giżycka - ciekawe miejsce w Giżycku - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(113) "Giżycko i jego atrakcje przyciągają turystów z całej Polski. Poznaj atrakcje indiańskiej wioski z veturo.pl" ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(38) "Warmia i Mazury - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(54.0853842666088979740379727445542812347412109375) ["lng"]=> float(21.824035045431600110532599501311779022216796875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Giżycko atrakcje Giżycka - ciekawe miejsce w Giżycku - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Giżycko i jego atrakcje przyciągają turystów z całej Polski. Poznaj atrakcje indiańskiej wioski z veturo.pl

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places: Warmia i Mazury - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Giżycko atrakcje Giżycka - ciekawe miejsce w Giżycku - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Giżycko i jego atrakcje przyciągają turystów z całej Polski. Poznaj atrakcje indiańskiej wioski z veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Giżycko i jego atrakcje przyciągają turystów z całej Polski. Poznaj atrakcje indiańskiej wioski z veturo.pl