Zamek w Reszlu

Reszel – zamek, czarownice i inne atrakcje

O Świętej Lipce słyszał każdy. Tymczasem nie każdy wie, że tuż obok w Reszlu znajduje się druga perełka turystyczna regionu. Reszelskie stare miasto to atrakcja, obok której nie można przejść obojętnie. Jeśli piękne początki tegorocznej jesieni chcecie spędzić oglądając Bazylikę Mniejszą w Świętej Lipce lub zwyczajnie błądzicie po Warmii lub Mazurach, warto zajrzeć do niewielkiego miasteczka.

Zwiedzając muzeum dowiecie się, że właśnie w tym miejscu więziono ostatnią spaloną czarownicę. Są wątpliwości zarówno co do jej uwikłania w czary, jak i do tego, czy była ona rzeczywiście ostatnią ofiarą stosu. Faktem historycznym jest jednak egzekucja wykonana na Barbarze Stunk (lub Zdunk) 21 sierpnia 1811 roku. Do tej pory postać domniemanej podpalaczki budzi kontrowersje i jest źródłem sporów historyków. Jeśli chcecie o niej usłyszeć z rzetelnego źródła, można takie znaleźć wśród przewodników po reszelskim muzeum.

Jednak Reszel to nie tylko zamek. Wspomniana wcześniej starówka czy park miejski z legendarną rozpadliną będą świetnymi miejscami na jesienny spacer. Zapewne nikt z was nie słyszał o wielkiej nawałnicy, która według opowieści nawiedziła miasto jako kara za grzechy mieszkańców. Pamiątką po tej historii jest dziś własnie parkowa rozpadlina. W tej legendzie również widać wielką religijność mieszkańców grodu sąsiadującego ze Świętą Lipką.

Jeśli więc macie ochotę na weekend wśród średniowiecznych tak malowniczych jesienią murów lub odwiedzacie Mazury pod koniec lata, warto zahaczyć właśnie o Reszel. Ta niepozorna, a jakże interesująca miejscowość zachwyci was nie tylko starą, piękną architekturą. Świetna zamkowa kuchnia i wystawy malarzy współczesnych będą idealną odskocznią od jesienniej słoty. A jeśli pogoda wam dopisze, czeka was ciekawa wycieczka pełna legend i zamierzchłej przeszłości.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(22) "zamki w Polsce, Reszel" ["meta_title"]=> string(103) "Mazury atrakcje na Mazurach - Zamek Reszel - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne w Polsce - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(91) "Reszel - muzeum w zamku. Dowiedz się więcej o tym ciekawym turystycznie miejscu w Polsce." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(38) "Warmia i Mazury - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(18) "Michalina Janyszek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(54.04839773007770276080918847583234310150146484375) ["lng"]=> float(21.14796280566930164468431030400097370147705078125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: zamki w Polsce, Reszel

meta_title: Mazury atrakcje na Mazurach - Zamek Reszel - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne w Polsce - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Reszel - muzeum w zamku. Dowiedz się więcej o tym ciekawym turystycznie miejscu w Polsce.

watermark:

interesting_places: Warmia i Mazury - atrakcje turystyczne

author: Michalina Janyszek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Mazury atrakcje na Mazurach - Zamek Reszel - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne w Polsce - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Reszel - muzeum w zamku. Dowiedz się więcej o tym ciekawym turystycznie miejscu w Polsce.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Michalina Janyszek

meta_desc: Reszel - muzeum w zamku. Dowiedz się więcej o tym ciekawym turystycznie miejscu w Polsce.