Łowickie stroje

Łowicz – atrakcje turystyczne

Nad rzeką Bzurą leży jedno z najbardziej kolorowych miast Polski. Łowicz, bo o nim mowa, może pochwalić się tradycyjnymi kolorowymi wycinankami. Dziś dzięki prężnym działaniom marketingowym widnieją one na kubkach czy koszulkach, ciesząc oko feerią barw i kształtów. Skąd wzięła się ta ciekawa tradycja? Co jeszcze warto zobaczyć, odwiedzając ziemię łowicką i kiedy Łowicz jest najbardziej kolorowy?  

Łowicz swą nazwę zawdzięcza książętom mazowieckim, którzy stąd właśnie wyruszali na łowy. Jednak prawdziwy wpływ na miasto dawniej i dziś miała religia. Tu właśnie od 1136 roku do upadku I Rzeczpospolitej mieli swoją siedzibę biskupi gnieźnieńscy. Dzięki temu, że u zarania dziejów tu właśnie biło serce katolickiej Polski.

A dziś naprawdę warto być w Łowiczu w czasie święta Bożego Ciała. Dlaczego? Tego letniego dnia przez wszystkie miasta Polski idą świąteczne pochody, jednak nigdzie nie są one tak kolorowe jak właśnie w  Łowiczu. Obserwując czerwcową procesję mamy okazję przyjrzeć się z bliska wciąż żywemu i przebogatemu folklorowi miasta. Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne nie występujące nigdzie indziej pasiaste tkaniny użytkowe i charakterystyczny dla tego regionu haft. W czasie świątecznego pochodu niemal wszyscy mieszkańcy miasta prezentują te tradycyjne stroje. Przepiękne spódnice i haftowane rękawy koszul tworzą niepowtarzalny i niesamowicie kolorowy strój, w którym wędrują dumnie nawet najmłodsi łowiczanie. Ciekawostką jest, że niektóre jego elementy mają ukryte znaczenie. Na przykład kolor sznurówek przy wysoko wiązanych butach potrafi wtajemniczonemu podpowiedzieć stan cywilny noszącej je kobiety. Dlatego właśnie dawniej strój  łowicki noszony w czasie świąt był również ważnym elementem życia towarzyskiego.

Dziś Boże Ciało w Łowiczu jest wydarzeniem na skalę ponadkrajową. Co roku w czerwcu do miasta zjeżdżają turyści, gapie i fotografowie, aby na własne oczy zobaczyć te feerie barw.

Jednak stroje ludowe to nie wszystkie kolory Łowicza. Odwiedzając to miasto na pewno natkniecie się na wycinanki. Barwne papierowe ozdoby powstawały kiedyś przy pomocy nożyc do strzyżenia owiec i służyły do dekoracji domów. Dziś stały się wizytówką i reklamą miasta. Ręcznie robione wycinanki nigdy nie są takie same. Podzielić je jednak można na trzy rodzaje. Kodry, Gwiozdy lub Tasiemki będą wspaniałą pamiątką z łowickiej wycieczki. Czym się od siebie różnią? O to musicie już zapytać jedną z miejscowych artystek, bo wycinanki śmiało nazwać można małymi dziełami sztuki.

Jednak bez względu na to, czy traficie do Łowicza latem czy zimą, warto wybrać się na spacer po mieście, w którym zarejstrowanych jest aż 101 zabytków. Stary Rynek to cały kompleks turystycznych atrakcji. Warto obejrzeć tam Ratusz Miejski, Katedrę i Muzeum, które jest jednym z pomników kultury łowickiej. W zabytkowym budynku mieszczą się pamiątki historyczne i bogata sztuka ludowa regionalnych twórców. Wystawy, wydarzenia kulturalne i działania edukacyjne czynią z niego miesce żywe i pełne ruchu. Wprost z wizyty w muzeum warto wybrać się do oddalonego o 7 km od miasta skansenu w Maurzycach. W tym miejscu od końca lat 70-tych gromadzone są zabytki architektury z całego regionu. Po takiej wyprawie będziemy mogli pochwalić się wiedzą, jakiej nie powstydziłby się rodowity  Łowiczanin.

Ale i to nie wszystko. Tablice pamiątkowe, które będziemy mogli obejrzeć w czasie wycieczki, świadczą o tym, jak wielu wybitnych korzystało z łowickiej gościnności. Jeśli i wy się skusicie, odkryjecie tam wiele innych wartych obejrzenia miejsc. Trasy rowerowe i piesze oprowadzą was po tym czystym i pięknym regionie. A jego stolica to najbardziej kolorowe miasto w Polsce.

powróć do strony głównej

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(17) "atrakcje Łowicza" ["meta_title"]=> string(65) "Łowicz - atrakcje Łowicza, ciekawe miejsca w Polsce - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(130) "Łowicz - co warto zobaczyć i zwiedzić. Dowiedz się więcej o tym ciekawym miejscu i jego atrakcjach turystycznych na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Mazowsze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(18) "Michalina Janyszek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.107974642992502367633278481662273406982421875) ["lng"]=> float(19.9436831446515014931719633750617504119873046875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: atrakcje Łowicza

meta_title: Łowicz - atrakcje Łowicza, ciekawe miejsca w Polsce - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Łowicz - co warto zobaczyć i zwiedzić. Dowiedz się więcej o tym ciekawym miejscu i jego atrakcjach turystycznych na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Mazowsze - atrakcje turystyczne

author: Michalina Janyszek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Łowicz - atrakcje Łowicza, ciekawe miejsca w Polsce - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Łowicz - co warto zobaczyć i zwiedzić. Dowiedz się więcej o tym ciekawym miejscu i jego atrakcjach turystycznych na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Michalina Janyszek

meta_desc: Łowicz - co warto zobaczyć i zwiedzić. Dowiedz się więcej o tym ciekawym miejscu i jego atrakcjach turystycznych na veturo.pl