google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach

Uciec od zgiełku, problemów i kłębiących się myśli w bezpieczną przestrzeń ciszy – ile razy w ciągu miesiąca, tygodnia a nawet dnia marzymy o spokoju i relaksie? Może przydałaby się nam pustelnia, miejsce-azyl? W oczyszczającej umysł ciszy możemy zatopić się w Rytwianach, gdzie znajdziemy Pustelnię Złotego Lasu.

W samym środku puszczy rytwiańskiej, niedaleko rezerwatu krajobrazowo-leśno-wodnego „Dziki Staw” na 8-hektarowej polanie mieści się klasztor, w którym każdy może odnaleźć ciszę i spokój. Miejsce to może się stać azylem, umożliwić ucieczkę od obowiązków, codzienności i cywilizacji.

Pustelnia Złotego Lasu leży w Rytwianach w Niecce Nidziańskiej, w południowo-wschodniej części gór świętokrzyskich. Okoliczne lasy bukowo-dębowo-grabowe osłaniają i ochraniają pustelnię od tego, co niebezpiecznie zaprząta ludzkie myśli i burzy spokój.

Historia miejsca związana jest z zakonem kamedułów i sięga początków XVII wieku, kiedy w 1617 roku wojewoda krakowski, Jan Magnus Tęczyński i jego brat Gabriel, wojewoda lubelski, założyli fundację na rzecz Ojców Kamedułów. Budowa kompleksu klasztornego, w skład którego wchodził kościół i przyległe budynki oraz domki pustelnicze, rozpoczęto w 1624 roku. W 1627 roku biskup krakowski Tomasz Oborski konsekrował świątynię. Otrzymała ona wezwanie Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Kameduli osiedlili się tutaj na przeszło 200 lat. Zakon został skasowany, mocą dekretu cesarskiego w 1819 roku. Mnisi przenieśli się wówczas do innych pustelni, m.in. do tej na warszawskich Bielanach.

 

Obecnie zabudowania pokamedulskie należą do Diecezjalnego Ośrodka Kultury i Edukacji „Źródło” oraz Relaksacyjno-Kontemplacyjnego Centrum Terapeutycznego „SPes”. Ośrodki umożliwiają wypoczynek w myśl trzech filarów życia monastycznego: modlitwy, milczenia i samotności. Realizują turnusy „Zdrowie przez Ciszę” – na których poczujemy się jak prawdziwi pustelnicy, odpoczniemy i zregenerujemy siły pod opieką przewodników duchowych i psychologów – pustelnicze, terapeutyczne, oczyszczająco-odchudzające, sportowe, plastyczne i muzyczne. Każdy uczestnik może sam dobrać rodzaje zajęć, w których chciałby uczestniczyć. ponadto, można przyjechać tutaj na rekolekcje indywidualne lub grupowe, kapłańskie lub dla narzeczonych.

Wypoczynek i kontemplację w Pustelni Złotego Lasu umożliwia szczególne miejsce, w jakim się ona znajduje. Okoliczne lasy dają ukojenie po wielu miesiącach pracy i życia w mieście. Przyjezdni mogą cieszyć się urokliwymi zakątkami, wypocząć nad jedną z rzek lub wybrać się na spacer do pomnika przyrody – dębu Trzybratka lub kapliczki Matki Bożej Fatimskiej. W miejscu tym niegdyś znajdował się staw, w którym zakonnicy hodowali ryby. Wiele lat  później, już w wieku XX, zaczęto pobierać z niego wodę do radziwiłłowskiego browaru. Po dziś dzień mieszkańcy nazywają to miejsce „browarek”. Rytwiańskie lasy to także dobry punkt na wypady rowerowe lub spacery z kijkami Nordic Walking. Sprzęt można wypożyczyć z ośrodków, działających w zabudowaniach klasztornych.

Na terenie Pustelni Złotego Lasu oprócz klasztoru i pomieszczeń dla pustelników, znajduje się również zabytkowy kościół, Galeria Kamedulska – miejsce wystaw okolicznościowych oraz muzeum zakonu – Biblioteka oraz muzeum serialu „Czarne chmury”. Dla zwiedzających udostępnione są ponadto piękne ogrody klasztorne.

Zwiedzanie możliwe jest w sezonie (1 kwietnia – 31 października) w godzinach od 8 do 20 (w niedzielę od 9 do 160, poza sezonem (1 listopada – 31 marca) od 8 do 16. Bilet wstępu do klasztoru, Galerii Kamedulskiej i Muzeum z oprowadzaniem przez przewodnika kosztuje 4 zł (ulgowy 2 zł). z ogrodów mogą korzystać bezpłatnie wszyscy chętni.

 

.

 

Zamiast spędzać czas w domu przed telewizorem, warto ...

Przedmiotem kultu w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej jest ...

Historia Koprzywnicy nierozerwalnie związana jest z zakonem cystersów, ...

Kościół św. Jakuba to jedna z najstarszych budowli ...

Sandomierz posiada metrykę starszą niż piastowskie państwo. W ...

Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem to instytucja ...

nocleg

https://veturo.pl/article/104/pustelnia_zlotego_lasu_w_rytwianach/