google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Toruńskiego Piernika zmienia siedzibę

atrakcje Torunia

Już wkrótce muzeum prezentujące historię najpopularniejszych w Toruniu smakołyków zmieni siedzibę i poszerzy kolekcję swoich zbiorów.

Muzeum Toruńskiego Piernika zmienia siedzibę

zdjęcia Muzeum Okręgowego w Toruniu

Tradycje wypieku korzennych ciastek z miodem w wykonaniu toruńskich piernikarzy sięgają XIII w. Wtedy bowiem upowszechniła się wymiana handlowa z Indiami, dzięki której do leżącego na szlaku handlowym między Gdańskiem i Krakowem Torunia zaczęły docierać m.in. egzotyczne przyprawy. Fakt wysoko rozwiniętej w tym regionie hodowli pszczół i obfitujących w zboża ziem spowodował że w ciągu kilkuset lat miasto zdołało zapewnić sobie silną pozycję wśród wytwórców aromatycznych ciastek.

Nic więc dziwnego, że właśnie w Toruniu powstało muzeum poświęcone piernikom. Mieści się ono w piwnicach Domu Mikołaja Kopernika i cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Niestety warunki lokalowe już dawno przestały odpowiadać potrzebom muzeum, dlatego planowana jest przeprowadzka placówki do większej przestrzeni, która umożliwi jednocześnie zaprezentowanie większej liczby zbiorów.

Od czerwca 2015 r. Muzeum Toruńskiego Piernika (które jest częścią Muzeum Okręgowego w Toruniu) ma mieć swoją siedzibę przy ul. Strumykowej w miejscu, w którym mieściła się zresztą fabryka pierników Gustava Weese. 

W nowym lokum przestrzenie wystawiennicze zajmą trzy kondygnacje. Najniżej, w piwnicy znajdować się będzie ekspozycja zatytułowana "Piernikowe korzenie – od formy do pieca". Tu będzie można dowiedzieć się jak na przestrzeni wieków zmieniała się technika wyrobu ciastek, i zobaczyć drewniane formy piernikarskie czy piece których używano do pieczenia słodkości.

Wizytując na parterze będzie można spróbować swoich sił w produkcji pierników - tu właśnie będzie można przyrządzić przysmak według starej receptury. Na parterze odwiedzający pogłębią też wiedzę na temat składników z których wyrabiane są smakołyki, i zobaczą jak przebiegały szlaki handlowe, którymi transportowano składniki na ciastka.

Najwyższa kondygnacja służyć ma pokazaniu odwiedzającym całej otoczki przemysłu piernikarskiego. Przy pomocy multimediów będzie można zobaczyć pomieszczenia w których wyrabiało się i sprzedawało pierniki, np. gabinet fabrykanta, kuchnię z przełomu wieków, wnętrza sklepów piernikarskich i kawiarni sprzedających ciastka.

Na razie nowa siedziba muzeum, już po remoncie, czeka na zagospodarowanie pomieszczeń. Otwarcie planowane jest w czerwcu 2015 r., w dzień święta miasta.

 

Toruń kojarzy się przede wszystkim z piernikami. Są ...

Toruń, podobnie jak Kraków, należy do miast bardzo ...

W województwie kujawsko-pomorskim, na Równinie Inowrocławskiej, leży miasto ...

Toruń – miasto kojarzone z piernikami i Kopernikiem ...

Nuta miodu i korzennych przypraw: tłuczonego kardamonu, kory ...

Z przyjemnością informujemy, że od dnia 20 czerwca ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/1050/muzeum-piernika-torun-zmiana-siedziby/