google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Piękne Sudety

atrakcje w Sudetach

Położone na pograniczu Polski Czech i Niemiec, Sudety to drugie po Górach Świętokrzyskich najstarsze góry w Polsce. Strome stoki kontrastują tu z łagodnymi wierzchowinami, a rozległe kotliny otoczone ze wszystkich stron górami kryją liczne uzdrowiska, kurorty i doskonałe trasy piesze.

Piękne SudetySudety

Katarzyna Matylla

Najbardziej znaną częścią Sudetów są Karkonosze, nad którymi króluje majestatyczna Śnieżka –najwyższy sudecki szczyt. Przemierzając szlaki Karkonoszy natknąć się można na fantastyczne formy skalne, powstałe w wyniku nierównej erozji, które przybierają bajeczne kształty grzybów, baszt, maczug, ambon, zwierząt i baśniowych postaci.

Unikatowe pod względem geologicznym są również Góry Stołowe leżące w Sudetach Środkowych jedyne na terenie Polski góry o charakterze płytowym, co przejawia się występowaniem płaskich niczym stół wierzchołków i stromych, często wielostopniowych zboczy, dzięki którym Góry Stołowe to raj dla wielbicieli wspinaczki skałkowej.

Mimo stosunkowo niedużej wysokości w Sudetach panuje klimat podobny do alpejskiego, a pokrywa śnieżna utrzymuje się długo. Dzięki temu narciarze licznie zjeżdżają się do kurortów takich jak Karpacz czy Szklarska Poręba nawet w kwietniu. Czeka tam na nich duża liczba wyciągów i tras zjazdowych oraz najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce - Polana Jakuszycka.

Sudety to także bogata historia i dziedzictwo kulturowe. Godna uwagi jest Świątynia Wang w Górnym Karpaczu, najstarszy drewniany kościół w Polsce wybudowany bez użycia jednego gwoździa, jedyny taki okaz znajdujący się poza Skandynawią. W Sudetach znajduje się także duża liczba chętnie odwiedzanych twierdz, zamków i pałaców takich jak Książ, Chojnik czy Bolków. Jedną z dużych atrakcji turystycznych są sztolnie kompleksu Riese, największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec.

Warunki klimatyczne, urozmaicony krajobraz, liczne uzdrowiska i dobra infrastruktura turystyczna z gęstą siecią znakowanych szlaków pieszych, a także historyczne i kulturowe walory Sudet sprawiają, że region ten jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie w Polsce. 

Dolina Biebrzy to teren niezwykle cenny przyrodniczo. Znajdują ...

W wakacje marzymy zazwyczaj o wypoczynku nad krystalicznie ...

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Spędzanie wolnego czasu na łonie przyrody stało się ...

Największe w województwie podlaskim jezioro Wigry wraz z ...

Jak wygląda ryś, żubr i łoś? Jak nazywa ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/1064/Karpacz-sudety/