Ozdobny chleb

Turystyka kulinarna – słodko-gorzki wypoczynek

Moda na szybkie, niezdrowe jedzenie odchodzi już do lamusa. Nadeszła era tradycyjnych potraw narodowych i kolebek kulinarnych. Polacy coraz częściej doceniają zdrową, ekologiczną żywność. Dzięki temu kuchenne specjały stały się również jedną z metod promowania polskich regionów.

Z czym to się je?

Turystyka kulinarna to poznawanie danej kultury poprzez jedzenie, jakie oferuje. To nie tylko konkretne potrawy, rodzaje przypraw i składników użytych, ale również sposób podania dań, ich konsumpcja i zachowanie mieszkańców regionu przy przysłowiowym stole. Coraz więcej Polaków zwraca na to bowiem szczególną uwagę.

W Europie i na świecie ten trend podróżowania stał się bardzo modny. Niedawno zagościł on wśród Polaków, którzy coraz chętniej podczas urlopu wyjeżdżają do innych polskich (i nie tylko) miast aby poznać ich kuchnię i wziąć udział w festiwalach smaków. Czego szukają Polacy w kuchni regionalnej? Przede wszystkim ekologii, zdrowia i rozkoszy dla podniebienia. W związku z tym coraz więcej biur podróży i innych organizatorów wycieczek w swojej ofercie wspomina o kulinarnych targach, szlakach i festiwalach.

Turystyka kulinarna jest przede wszystkim dla osób, które nie boją się poznawania nowych nieznanych dotąd smaków, nie boją się wyzwań i są ciekawe świata. Podróżując bowiem po nieznanych regionach Polski czy świata, powinno się spróbować każdej, charakterystycznej dla danego miejsca potrawy. Osoby z kulinarnymi uprzedzeniami powinny zatem pozostać przy tradycyjnej turystyce. Na szczęście takich Polaków jest niewiele – nasi rodacy lubią przecież dobrze zjeść.

Gdzie w Polsce poszukiwać nowych smaków?

Polska to kraj, który posiada bogatą ofertę kulinarną. Każdy kulinarny region, a jest ich dziesięć, ma swoje tradycyjne dania, nierzadko wyrabiane ze starych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie oraz dostępnych we „współczesnych” wersjach. Najpopularniejszymi polskimi potrawami są kasze, bigos, kotlet schabowy, ogórki kiszone, rosół, żurek, kluski i gołąbki. Obcokrajowcy zachwycają się naszymi pierogami, owocowymi kompotami, a także, rzadko już podawanym na polskich stołach, miodem pitnym. Tradycyjne polskie przyprawy to mak, siemię lniane, sól, koper, czarnuszka i natka pietruszki.

Poniżej przedstawiamy cztery największe bogactwa kulinarne naszego kraju, czyli miejsca, które trzeba koniecznie zobaczyć, potrawy, których należy skosztować i święta, w których trzeba wziąć udział.

  • Kuchnia Pomorza i Kaszub wyróżnia się przede wszystkim gościnnością. Każdy głodny przybysz zostanie tu nakarmiony do syta, tradycyjnymi daniami najwyższej jakości. Najczęściej przygotowywane są one ze świeżych ryb, które restauratorzy kupują co rano u rybaków. Na stołach goszczą często gniecione ziemniaki ze skwarkami popite maślanką, chleb ze smalcem ze skwarkami i kiszonym ogórkiem, babka ziemniaczana, a na Kociewiu – zapiekanka grzybowa. Wielbicielom słodkiego smaku polecamy spróbowania zupy śliwkowej z kluskami. Warto również wziąć udział w Pomorskim Stole Wielkanocnym organizowanym we wsi Stare Pole, gdzie można spróbować potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, oraz w Truskawkobraniu, w Złotej Górze, niedaleko Kartuz. Ta największa impreza związana z kaszubską truskawką, odbywa się na przełomie czerwca i lipca. W każdy weekend lipca i sierpnia zapraszamy natomiast do Kluk, na pieczenie tradycyjnego, słowińskiego chleba.
  • Kuchnię góralską najlepiej poznaje się w starych, górskich karczmach, jako że tradycyjne, podhalańskie potrawy powoli odchodzą w zapomnienie, a ich receptury są modyfikowane. W szczególności warto spróbować serów z mleka owczego (oscypka, bundzy i bryndzy), moskoli, czyli placków pieczonych na blasze oraz słynnej kwaśnicy, czyli zupy gotowanej z mięsa i kiszonej kapusty.
  • Kuchnia wielkopolska zazwyczaj kojarzy się z poznańskimi, szarymi kluchami, czyli kluskami z ziemniaków, okraszonymi skwarkami z boczku, często podawanymi z ugotowaną kiszoną kapustą. Stąd również pochodzą placki ziemniaczane podawane z cukrem oraz czernina, czyli zupa z kaczej krwi. Wielkopolska oferuje prawdziwy festiwal smaku. Chcąc spróbować wszystkich tradycyjnych potraw warto spędzić tu cały urlop. Szeroki wachlarz dań mięsnych jak salceson, nóżki w galarecie, nabiał (najpopularniejszy jest suszony ser solony, przyprawiany kminkiem, zwany koskiem), pyzy, kluski, placki i zupy (rosół z kury, dyniowa) przyciągają turystów z całego świata. Chętnie biorą oni udział także warsztatach i pokazach kulinarnych na żywo – m.in. podczas sierpniowego Jarmarku Dobrego Smaku w Poznaniu.
  • Kuchnia galicyjska oferuje ciekawe połączenie smaków. Jest to połączenie kuchni wołowskiej, węgierskiej, żydowskiej, niemieckiej oraz czeskiej. Najpopularniejsze są tu dania z kasz, podrobów, grzybów i bakalii, a także precle, obwarzanki, bajgle i… sernik wiedeński. Dwie najbardziej znane potrawy to: kiełbasa liskiecka i zalewajka ozorkowa. Wzeszłym roku chcąc wypromować kulturę oraz kuchnię galicyjską w Polsce i Europie, zorganizowano I Polsko- Ukraiński Festiwal Kultury „Nasza Galicja”. Było smacznie!

To tylko cztery, z dziesięciu kulinarnych regionów Polski. Oferują one, według nas, najciekawsze pod kątem smaku, dania. Zachęcamy jednak, aby zanim wyjedziecie poznawać kuchnię innych państw, dokładnie zapoznać się najpierw z naszą, narodową. W myśl zasady – cudze chwalicie, a swojego nie posmakowaliście!

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(30) "Poradnik - turystyka kulinarna" ["meta_title"]=> string(107) "Turystyka kulinarna - słodko-gorzki wypoczynek - Foodtravel. Szlaki kulinarne Polski. Podróże. Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(168) "Chciałbyś wyruszyć szlakiem kulinarnym po Polsce, ale nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj nasz poradnik - zobacz czym jest turystyka kulinarna - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(11) "17.40234375" ["lng"]=> string(15) "53.050781786442" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Poradnik - turystyka kulinarna

meta_title: Turystyka kulinarna - słodko-gorzki wypoczynek - Foodtravel. Szlaki kulinarne Polski. Podróże. Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Chciałbyś wyruszyć szlakiem kulinarnym po Polsce, ale nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj nasz poradnik - zobacz czym jest turystyka kulinarna - poleca veturo.pl

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places: Poradnik turysty

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Turystyka kulinarna - słodko-gorzki wypoczynek - Foodtravel. Szlaki kulinarne Polski. Podróże. Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Chciałbyś wyruszyć szlakiem kulinarnym po Polsce, ale nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj nasz poradnik - zobacz czym jest turystyka kulinarna - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: Beata Dymarska

meta_desc: Chciałbyś wyruszyć szlakiem kulinarnym po Polsce, ale nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj nasz poradnik - zobacz czym jest turystyka kulinarna - poleca veturo.pl