Chełmno

Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Polskim miastem wszystkich zakochanych zostało okrzyknięte Chełmno. Już dziś możesz poznać dzieje tego niezwykłego miejsca.

Chcesz dowiedzieć się, jaka była historia jednego z najbardziej romantycznych miejsc w Polsce? Odwiedź Muzeum Ziemi Chełmińskiej i obejrzyj inspirujące wystawy stałe. Miłośników historycznych opowieści i legend zainteresuje nie tylko ciekawa ekspozycja, ale także sama budowla, w której mieści się muzeum. Przed przekroczeniem progu muzeum i zatopieniu się w przeszłości miasta, przystańmy więc na chwilę przed budynkiem Ratusza, który jest ciekawym przykładem budownictwa renesansowego. Prawdopodobnie został zbudowany już przed rokiem 1298. Oczywiście w średniowieczu budynek miał inny kształt. Obecny otrzymał po przebudowie w latach 1567-1596. Za wygląd odpowiedzialni byli architekci sprowadzeni z Włoch. W tamtych czasach powstała m.in. wysoka attyka i hełm, a na wieży umieszczono zegar. Kolejne prace prowadzono w latach 1885-1887, kiedy to dobudowano drugie piętro. Wtedy także na zachodniej ścianie pojawił się przeniesiony z kościoła farnego pręt chełmiński, czyli średniowieczny wyznacznik miary o długości 4,35 metra. Uwagę zwróćmy także na tablicę upamiętniającą biskupa chełmińskiego Andrzeja Olszowskiego. Pochodzi ona z 1674 roku i jest najstarszym tego typu zabytkiem w mieście. Ratusz przez wiele wieków służył Chełmnu, był siedzibą władz i rady miejskiej, a od 1983 roku mieści się tutaj także Muzeum Ziemi Chełmińskiej, przechowujące cenne pamiątki gromadzone latami przez mieszkańców. Odkryjmy więc, co kryją sale Ratusza.

Po kupieniu biletów w kasie muzeum udajmy się na pierwsze piętro, gdzie w pięciu salach zgromadzone są eksponaty wystawy stałej „Dzieje Chełmna”. Prezentują one historię miasta od okresu wczesnośredniowiecznego po II wojnę światową. Zobaczymy tutaj m.in. reprezentacyjną Salę Sadową, dawną Salę Tajnych Narad, gdzie zebrano pamiątki związane z tzw. Akademią Chełmińską, gotycką Izbę Letnią, czyli późniejszą Salę trzeciego Ordynku. W Sali piątej poznamy dzieje garnizonu chełmińskiego w okresie międzywojennym i w trakcie II wojny światowej. Ostatnia sala pierwszego piętra poświęcona jest światowej sławy chirurgowi polskiemu, doktorowi Ludwikowi Rydygierowi. Wystawa stała to także galeria obrazów chełmińskiego artysty – Antoniego Piotrowicza.
Jeśli nasza ciekawość nie została zaspokojona, więcej chełmińskich pamiątek zobaczyć możemy w innych obiektach muzeum. Pójdźmy dalej, do alei 3 Maja, gdzie stoi Baszta Panieńska, stanowiąca jeden z elementów miejskich fortyfikacji. Można tam oglądać wystawę stałą „Śladami Powstania Styczniowego na Ziemi Chełmińskiej”. Od 1999 roku baszta opiekuje się także Zastęp Rycerski z Chełmna. Podczas wakacji możemy także wybrać się do Baszty Prochowej (czynna w soboty w godzinach 10:30-13:00), pochodzącej z przełomu XIII i XIV wieku. Niegdyś służyła ona celom obronnym, była magazynem sprzętu wojennego i miejscem wyrobu prochu. Stąd też jej nazwa. Od 1983 roku mieści się tutaj dział archeologiczny muzeum. Oglądać można ekspozycję stałą „Z pradziejów Chełmna i okolic” oraz wystawę etnograficzną.

Muzeum Ziemi Chełmińskiej znajduje się w budynku Ratusza na chełmińskim Rynku. Godziny otwarcia są uzależnione od sezonu.

 

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(52) "Chełmno - atrakcje turystyczne w Polsce - veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(78) "Historia Chełmna, miasta miłości, na wystawie w Muzeum Ziemi Chełmińskiej" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(29) "Kujawy - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(53.349144921144898034981451928615570068359375) ["lng"]=> float(18.422956464113799057713549700565636157989501953125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Chełmno - atrakcje turystyczne w Polsce - veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Historia Chełmna, miasta miłości, na wystawie w Muzeum Ziemi Chełmińskiej

watermark:

interesting_places: Kujawy - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Chełmno - atrakcje turystyczne w Polsce - veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Historia Chełmna, miasta miłości, na wystawie w Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Historia Chełmna, miasta miłości, na wystawie w Muzeum Ziemi Chełmińskiej