Kutná Hora – atrakcje turystyczne

Niewielkie, 20-tysięczne miasteczko, w którym zatrzymał się czas. Jeszcze w XIV wieku konkurowało z Pragą o prymat handlowo-polityczny. Kilka wieków później stało się głównym dostawcą srebra w Europie, a dziś olśniewa klimatyczną zabudową wpisaną na listę UNESCO. Lecz Kutná Hora ma też znacznie bardziej mroczne oblicze…

Jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miasteczek w Czechach leży zaledwie 70 km na wschód od Pragi. Niemniej turyści, zauroczeni stolicą naszych południowych sąsiadów, często o nim zapominają. Tymczasem Kutná Hora czeka na odkrycie, jej historię zaś napisało srebro.

Nie do końca pewne są początki dzisiejszej stolicy kraju środkowoczeskiego. Najprawdopodobniej już pod koniec X wieku znaleziono złoża srebra oraz miedzi, co przyśpieszyło osadnictwo i rozwój w tym regionie. Miasto rosło w oczach, a wraz z nim jego gospodarcze znaczenie. Do rozkwitu przyczynił się zresztą czeski król z polskiego rodu, Władysław II Jagiellończyk. Swego czasu Kutną Horę określano mianem skarbca Królestwa Czeskiego. Z kolei współcześni spece od marketingu lansują porównanie „Monte Carlo średniowiecza”. Coś w tym jest, bo w najlepszym okresie Kutná Hora była jednym z bogatszych i piękniejszych miast w tej części kontynentu. Ba, do dziś prezentuje się równie okazale.

Najbardziej charakterystyczny budynek – kościół św. Barbary – to gotyckie arcydzieło finansowane głównie przez górników, którego budowa zajęła… 500 lat! Z tego też względu imponuje eklektycznym wyposażeniem, pochodzącym z rozmaitych epok i stylów. Jednak gości zwabia do miasteczka miejsce dużo bardziej ponure i tajemnicze – ossuarium, czyli… kostnica.

Kaplica czaszek i kości znajduje się w zasadzie na obrzeżach Kutnej Hory, w kościele Wszystkich Świętych (Sedlec). Z rynku łatwo tam trafić, gdyż wiedzie do niej dobrze oznakowana droga.

Wszystko co się w niej znajduje powstało z ludzkich szczątków, nawet żyrandole, świeczniki czy lichtarze. Dziesiątki tysięcy kości tworzy niespotykany, osobliwy wystrój. Nie jest to atrakcja dla każdego, z pewnością należy odradzić ją najmłodszym i osobom o słabych nerwach. W mrocznej kaplicy zgromadzono liczne szczątki ofiar oraz wojen. Widok porusza, natomiast historia powstania ossuarium okazuje się równie interesująca.

Wedle podań dzieje kaplicy rozpoczęły się od podróży miejscowego opata, który wyruszył do Ziemi Świętej na wyprawę krzyżową. Po powrocie przywiózł ze sobą kilka relikwii, a także ziemię z Jerozolimy. Na oczach mieszkańców rozrzucił ją na lokalnym cmentarzu i od tej pory wszyscy chcieli być tam pochowani. Rzecz jasna, z czasem miejsc zabrakło, w związku z czym rozpoczęto ekshumacje i przenosiny ludzkich szczątek do innych nekropolii. Tutaj włącza się postać nieznanego mnicha mającego uporządkować kości i czaszki, do których nie przyznawała się żadna rodzina. Duchowny stworzył z nich ekscentryczne rzeźby.

Mimo cokolwiek nietuzinkowego wnętrza kutnohorskiej kaplicy, należy docenić kunszt i niespotykaną pieczołowitość jego twórcy, zdolnego zakonnika, którego imię przepadło gdzieś w odmętach czasu. Warto przy tym pamiętać, iż aktualnie obiekt nie pełni żadnej funkcji sakralnej, można go więc bez przeszkód zwiedzać. Bilety normalny kosztuje 90 CZK, a godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na stronie internetowej.

Wprawdzie kaplica czaszek stanowi główną atrakcję turystyczną Kutnej Hory, to nie można zapomnieć, że tutejsza architektura wystarcza, by tu przyjechać. Z pozostałych zabytków warto zobaczyć: monumentalne kolegium jezuickie, kościół św. Jakuba, gotycką świątynię z ponad 80-metrową wieżą, Hrádek, czyli szlachecki zameczek, oraz kolumnę NMP, a więc jeden ze słupów morowych, tak bardzo rozpowszechnionych w Czechach.

Co ciekawe, stolica kraju środkowoczeskiego jest również idealnym miejscem do uprawiania enoturystyki. Nieopodal historycznego centrum znajdziemy piwnice winne (vinné sklepy), przywołujące długą tradycję uprawy winorośli.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(18) "Kutna Hora, Czechy" ["meta_title"]=> string(69) "Kutna Hora - atrakcje w Czechach - Czechy ciekawe miejsca - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(155) "Leżąca niedaleko stolicy Czech - Pragi, Kutná Hora, jest małym, ale niezwykle urokliwym miasteczkiem obfitującym w wiele atrakcji - tylko na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(15) "Przemysław Kot" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.94810707876980160335733671672642230987548828125) ["lng"]=> float(15.268260238446000442991135059855878353118896484375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/2FWd317QzXA" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "CZE" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Kutna Hora, Czechy

meta_title: Kutna Hora - atrakcje w Czechach - Czechy ciekawe miejsca - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Leżąca niedaleko stolicy Czech - Pragi, Kutná Hora, jest małym, ale niezwykle urokliwym miasteczkiem obfitującym w wiele atrakcji - tylko na veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Przemysław Kot

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/2FWd317QzXA

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kutna Hora - atrakcje w Czechach - Czechy ciekawe miejsca - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Leżąca niedaleko stolicy Czech - Pragi, Kutná Hora, jest małym, ale niezwykle urokliwym miasteczkiem obfitującym w wiele atrakcji - tylko na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Przemysław Kot

meta_desc: Leżąca niedaleko stolicy Czech - Pragi, Kutná Hora, jest małym, ale niezwykle urokliwym miasteczkiem obfitującym w wiele atrakcji - tylko na veturo.pl