google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kierunek - Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narowowy

Tatrzański Park Narodowy to obowiązkowy punkt programu dla turystów wybierających się w najwyższe góry w Polsce. Tylko tutaj można zobaczyć jak intensywne piękno natury przeplata się z dekadenckim urokiem bohemy i rześką dawką góralskiego folkloru.

Kierunek - Tatrzański Park NarodowyTatrzański Park Narodowy

Leszek Kozlowski

Tatry pozostawały nieodkryte przez setki lat. Dopiero na początku XIX w. naukowcy zaczęli badać ich unikalną faunę i florę, a w ślad za nimi podążyli artyści, dla których Tatry stały się źródłem twórczej inspiracji i romantycznych uniesień. Tatry oczarowały wielkich polskiej kultury takich jak Witkacy, Henryk Sienkiewicz czy Karol Szymanowski, a Zakopane stało się mekką ówczesnej bohemy i prawdziwym centrum polskiej kultury. Wciąż obecny secesyjny urok zimowej stolicy Polski przyciąga tysiące turystów na równi z doskonale rozwiniętą infrastrukturą narciarską.

Ale gwarna atmosfera Zakopanego to tylko ułamek doświadczeń jakie oferują Tatry. Tatrzański Park Narodowy, uznawany za najpiękniejszy i najsławniejszy w Polsce, jest przede wszystkim wysokogórską świątynią natury. Jego urwiste szczyty, zapierające dech w piersiach jeziora i tajemnicze jaskinie są pełne roślin i zwierząt unikalnych dla tego regionu. Niektóre z nich, takie jak suseł czy kozica, stały się jego symbolem.

Przy odrobinie szczęścia turyści mogą je spotkać na jednym z kilkudziesięciu szlaków o różnym stopniu trudności. Wyprawę na Morskie Oko lub Dolinę Kościelską można bez problemu odbyć z dziećmi, podczas gdy bardziej ambitni turyści powinni zmierzyć się z Giewontem albo Czerwonymi Wierchami. Poszukujący ucieczki od tłumów powinni skierować się na Świnicę lub Wołowiec, podczas gdy Orla Perć, uznana za najtrudniejszy szlak w Polsce, to wybór dla doświadczonych taterników.

Tatry to również doskonały sposób na narty. Kasprowy Wierch uważany jest przez wielu za najlepszą trasę w Polsce, choć warto również spróbować mniej uczęszczanych szlaków, np. nieoznakowanego zjazdu z Grzesia w Tatrach Zachodnich.

W rozerwanym rozbiorami kraju, XIX- wieczni pisarze znaleźli w pośród majestatycznego piękna Tatr bijące serce polskości. Dzisiejsi turyści zakochują się w Tatrach z podobnych powodów. Tatrzański Park Narodowy pozwala doświadczyć esencji polskich gór - jednocześnie budzi respekt przed potęgą natury i przyciąga ciepłem i gościnnością mieszkańców.

 

Dolina Biebrzy to teren niezwykle cenny przyrodniczo. Znajdują ...

W wakacje marzymy zazwyczaj o wypoczynku nad krystalicznie ...

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Spędzanie wolnego czasu na łonie przyrody stało się ...

Największe w województwie podlaskim jezioro Wigry wraz z ...

Jak wygląda ryś, żubr i łoś? Jak nazywa ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1094/tatry-zakopane-gory/