Zieleniec wita!

Zieleniec – narciarska stolica Polski zachodniej

Czym dla Tatr Zakopane, tym dla Sudetów jest Zieleniec. Ale w Zieleńcu jest przeważnie mniej tłoczno. Nic więc dziwnego, że cała zachodnia Polska zjeżdża tutaj w zimie na narty, bo nie dość że bliżej niż do Zakopca, to i ceny jakby normalniejsze, a towarzystwo spokojniejsze.  

W ramach odpoczynku od nart warto obejrzeć Masarykovą Chatę – obiekt zbudowany na początku ubiegłego wieku. W czasie wojny mieściło się tu sanatorium, a także… obóz szkoleniowy dla oddziałów Hitlerjugend. Dzisiaj jest tam dobra restauracja, a samo miejsce jest jedną z najważniejszych w Polsce baz dla biegaczy na nartach; tu zbiega się kilka naprawdę atrakcyjnych i wyjątkowo malowniczych tras biegowych.

A dla zjeżdżających na tym i owym – dwadzieścia jeden kilometrów świetnie przygotowanych, naśnieżonych i doświetlonych tras, z których najdłuższa ma ponad trzy kilometry! I atrakcja wyjątkowa – jedyne w Polsce miejsce, gdzie… krzyżują się dwa wyciągi krzesełkowe. Bezkolizyjnie, rzecz jasna.

Ważna informacja – wszystkie wyciągi są dostępne na jeden karnet. Miejsc parkingowych od groma, restauracji, karczm i knajpek też sporo, śnieg po pachy, no i do Czech się można sypnąć z góry i wrócić – jest tam taki specjalny wyciąg. I jest tam całe mnóstwo piwa.

Dla początkujących – sporo prostych tras, a na miejscu chyba z dziesięć szkółek narciarskich i deskarskich. Dla dzieci – specjalnie zabezpieczone trasy, gdzie maluchy mogą pojeździć w spokoju i swoim własnym tempie pod okiem instruktorów bądź rodziców. Kilkanaście wypożyczalni w zasięgu głosu – to też wygoda, zwłaszcza dla weekendowych narciarzy.

I jest jeszcze jeden bajer, który mnie osobiście spodobał się najbardziej. Baza noclegowa nie dość że jest bez zarzutu, to jeszcze dla wszystkich nocujących na miejscu są darmowe karnety na wszystkie wyciągi. To jest naprawdę niezły patent, który sprawia, że warto zatrzymać się w jednym z pensjonatów. Dokładniej mówiąc – w jednym z dwudziestu jeden pensjonatów (i hoteli też), które biorą udział w tej świetnie zorganizowanej akcji.

Tylko żeby nie było tak fajnie, to dwie poważne wady tej miejscówki. Pierwsza – nie znalazłem nigdzie w pobliżu żadnego bankomatu. Druga – mgły. Jazda w słońcu – to raczej rzadkość. Te mgły są sprawą właśnie mikroklimatu; występują tutaj bardzo rzadkie mgły stokowe i ciekawe zjawisko, czyli inwersja temperaturowa; kiedy wszędzie wokół jest plus dziesięć, w Zieleńcu jest zero. Ale kiedy wszędzie wokół jest minus dziesięć, to w Zieleńcu… też jest około zera. Nie marzniesz, nie pocisz się, ale na widoki trudno się napalać.

 

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(18) "Zieleniec atrakcje" ["meta_title"]=> string(49) "Zieleniec atrakcje Zieleńca - stacje narciarskie" ["meta_desc"]=> string(166) "Zieleniec to miejsce kultowe: tu znajduje się największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. To doskonałe miejsce na narty czy snowboard - poleca Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(42) "Narty w Polsce - wyciągi, ośrodki, trasy" ["author"]=> string(16) "Robert Wieczorek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.33592989645949700161509099416434764862060546875) ["lng"]=> float(16.388425824745400660731320385821163654327392578125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Zieleniec atrakcje

meta_title: Zieleniec atrakcje Zieleńca - stacje narciarskie

meta_keys:

meta_desc: Zieleniec to miejsce kultowe: tu znajduje się największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. To doskonałe miejsce na narty czy snowboard - poleca Veturo.pl

watermark:

interesting_places: Narty w Polsce - wyciągi, ośrodki, trasy

author: Robert Wieczorek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zieleniec atrakcje Zieleńca - stacje narciarskie

meta_keys:

meta_desc: Zieleniec to miejsce kultowe: tu znajduje się największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. To doskonałe miejsce na narty czy snowboard - poleca Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Robert Wieczorek

meta_desc: Zieleniec to miejsce kultowe: tu znajduje się największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. To doskonałe miejsce na narty czy snowboard - poleca Veturo.pl