google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Narciarska stolica Polski zachodniej

Zieleniec atrakcje

Czym dla Tatr Zakopane, tym dla Sudetów jest Zieleniec. Ale w Zieleńcu jest przeważnie mniej tłoczno. Nic więc dziwnego, że cała zachodnia Polska zjeżdża tutaj w zimie na narty, bo nie dość że bliżej niż do Zakopca, to i ceny jakby normalniejsze, a towarzystwo spokojniejsze.

 

Narciarska stolica Polski zachodniejZieleniec wita!

foto Ebs Elb

Zieleniec to miejsce kultowe z kilku powodów. Jako największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej, jako dzielnica Dusznik Zdroju, jako doskonałe miejsce na narty czy snowboard, jako tereny wypoczynkowe i ze względu na mikroklimat. Zacznę od tego ostatniego – mało kto wie, że mikroklimat w Zieleńcu jest zbliżony do klimatu alpejskiego i że jest to jedyny rejon w Polsce, gdzie taki właśnie układ ciśnieniowych mas powietrza występuje. Tutejsze układy ciśnienia wymuszają na organizmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie osób nawet kilka dni przebywających w Zieleńcu, i daje szczęście, zdrowie oraz pomyślność.

Zieleniec leży w paśmie Gór Orlickich na wysokości 950 m. n. p. m. Północne stoki to doskonałe tereny narciarskie, a ze względu na położenie możemy tutaj zawsze liczyć na spore opady śniegu – w okresie jesienno-zimowo-wiosennym średnia to 150 dni ze śniegiem padającym bądź leżącym! Trudno więc się dziwić, że to mekka narciarzy z całej Polski. I snowboardzistów takoż, bo... dla osób uprawiających frestyle Zieleniec oferuje profesjonalny snowpark oraz pełnowymiarową rynnę, czyli halfpipe.

Co do zjeżdżania – jest gdzie, słowo honoru! Łącznie do dyspozycji jest dwadzieścia osiem wyciągów różnych typów, od kanap (podgrzewane siedzenia w standardzie), poprzez orczyki, talerzyki i inne „wyrwirączki”, bardzo zróżnicowane trasy zjazdowe, wspomniany snowpark i halfpipe, a dla miłośników mocnych i nocnych wrażeń – dziesięć stoków ze sztucznym oświetleniem czynnych od rana do ostatniego gościa, który da radę utrzymać się na nogach.

W ramach odpoczynku od nart warto obejrzeć Masarykovą Chatę – obiekt zbudowany na początku ubiegłego wieku. W czasie wojny mieściło się tu sanatorium, a także... obóz szkoleniowy dla oddziałów Hitlerjugend. Dzisiaj jest tam dobra restauracja, a samo miejsce jest jedną z najważniejszych w Polsce baz dla biegaczy na nartach; tu zbiega się kilka naprawdę atrakcyjnych i wyjątkowo malowniczych tras biegowych.

A dla zjeżdżających na tym i owym – dwadzieścia jeden kilometrów świetnie przygotowanych, naśnieżonych i doświetlonych tras, z których najdłuższa ma ponad trzy kilometry! I atrakcja wyjątkowa – jedyne w Polsce miejsce, gdzie... krzyżują się dwa wyciągi krzesełkowe. Bezkolizyjnie, rzecz jasna.

Ważna informacja – wszystkie wyciągi są dostępne na jeden karnet. Miejsc parkingowych od groma, restauracji, karczm i knajpek też sporo, śnieg po pachy, no i do Czech się można sypnąć z góry i wrócić – jest tam taki specjalny wyciąg. I jest tam całe mnóstwo piwa.

Dla początkujących – sporo prostych tras, a na miejscu chyba z dziesięć szkółek narciarskich i deskarskich. Dla dzieci – specjalnie zabezpieczone trasy, gdzie maluchy mogą pojeździć w spokoju i swoim własnym tempie pod okiem instruktorów bądź rodziców. Kilkanaście wypożyczalni w zasięgu głosu – to też wygoda, zwłaszcza dla weekendowych narciarzy.

I jest jeszcze jeden bajer, który mnie osobiście spodobał się najbardziej. Baza noclegowa nie dość że jest bez zarzutu, to jeszcze dla wszystkich nocujących na miejscu są darmowe karnety na wszystkie wyciągi. To jest naprawdę niezły patent, który sprawia, że warto zatrzymać się w jednym z pensjonatów. Dokładniej mówiąc – w jednym z dwudziestu jeden pensjonatów (i hoteli też), które biorą udział w tej świetnie zorganizowanej akcji.

Tylko żeby nie było tak fajnie, to dwie poważne wady tej miejscówki. Pierwsza – nie znalazłem nigdzie w pobliżu żadnego bankomatu. Druga – mgły. Jazda w słońcu – to raczej rzadkość. Te mgły są sprawą właśnie mikroklimatu; występują tutaj bardzo rzadkie mgły stokowe i ciekawe zjawisko, czyli inwersja temperaturowa; kiedy wszędzie wokół jest plus dziesięć, w Zieleńcu jest zero. Ale kiedy wszędzie wokół jest minus dziesięć, to w Zieleńcu... też jest około zera. Nie marzniesz, nie pocisz się, ale na widoki trudno się napalać.

 

 

Park Narodowy Gór Stołowych został utworzony  w 1993 ...

Zorganizowanie pobytu w sanatorium nie jest trudne. Należy ...

Aplikacja Mobilna DUSZNIKI CITY WALK polsko-czeski audioprzewodnik po ...

nocleg

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1096/zieleniec-gory-izerskie-kotlina-klodzka-narty-snow/