google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kraków - podziemna atrakcja turystyczna

Atrakcje Krakowa

Powiedzmy to sobie szczerze – każdy z nas „zwiedzał” Kraków przynajmniej raz w życiu. A jak miał pecha – to ze trzy razy. Ale mam tu na myśli takie zwiedzanie w ramach wycieczki szkolnej czy innego rodzaju owczego pędu, czyli z przewodnikiem, nauczycielką, dwoma kolegami z klasy, których nie cierpimy i wieczną potrzebą zrobienia siku...

Ale jeśli te przykre doświadczenia młodości nas nie zniechęciły, być może już w wieku nieco bardziej odpowiednim udało się wam odwiedzić Kraków jeszcze raz – i wtedy było zupełnie inaczej! Milion pubów na Rynku i w najbliższej okolicy, i nawet jeśli w każdym wypijecie tylko dwa piwa – to i tak nie dacie rady wrócić o własnych siłach do swojego miejsca noclegowego.

Tylko że Kraków – to nie tylko Rynek Główny choć fakt, że to największy w średniowiecznej Europie rynek miejski. Bo jeśli nie widzieliście tego, co jest pod spodem – to nic nie widzieliście...

A zaczęło się bardzo niewinnie – w roku 2005 rozpoczęto zaplanowane na sześć miesięcy badania archeologiczne wschodniej strony Rynku. Ale jak to u nas – plany to jedno, a życie to zupełnie inna bajka. Tym bardziej, że w tym konkretnym przypadku życie zaskoczyło samych badaczy. Okazało się, że prace trwały... pięć lat. I w sumie trudno się dziwić, bo przecież w występujących pod Rynkiem warstwach archeologicznych zapisane zostało co najmniej tysiąc lat historii tego wspaniałego miasta.

Efektem przeprowadzonych badań jest wystawa, której głównym celem jest pokazanie ścisłych związków łączących średniowieczny Kraków z innymi ośrodkami europejskimi. Warto przypomnieć, że wytyczony w połowie wieku XIII Rynek stał się główną przestrzenią publiczną miasta, gdzie niezmiennie, przez kilka stuleci, aż do dnia dzisiejszego, toczyło się życie całego grodu. Tylko że to, co widzimy na powierzchni to zaledwie część tej historii. Jeśli natomiast chcemy na przykład zobaczyć, jak wyglądało to miejsce widziane oczami na przykład Mikołaja Kopernika, musimy zejść nieco głębiej w lata i w... podziemia.

Tam można choćby przespacerować się wzdłuż nieznanych dotychczas średniowiecznych traktów drożnych, które sięgają czasów Hanzy i na własne oczy przekonać się, że twierdzenie, jakoby średniowiecze dróg, w sensie konstrukcyjnym, nie znało tutaj akurat nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości.

Jeszcze zanim powstał tu rynek miasta lokacyjnego, już przez ponad półtora stulecia tętniło tutaj życie. Było to bowiem miejsce zamieszkania i pracy licznych rzemieślników, ośrodek kupieckich targów i „centrum kulturalne” miasta, gdzie odbywały się liczne zabawy. A także ośrodek edukacji, ważny dla tamtej epoki; przy kościele Mariackim funkcjonowała jedna z pierwszych w Polsce parafialna szkoła.

Podziemia Rynku krakowskiego to podróż w przeszłość, ożywioną po wiekach przez pięcioletni trud wielu archeologów. Oto mamy rezerwat kultury z nienaruszonymi w wielu miejscach reliktami konstrukcji, obiektów i architektury; oto mamy kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka; oto wreszcie mamy najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa. W czasie wykopalisk znaleziono tutaj również ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w naprawdę bardzo, ale to bardzo dawnych czasach.

Jeśli więc kiedyś przyjdzie wam ochota, aby łyknąć trochę naszej historii, podanej w sposób smakowity i lekko strawnej – skorzystajcie z propozycji i zobaczcie podziemną część Rynku Głównego w Krakowie. Do wyboru macie trzy trasy do zwiedzania, na miejscu można wynająć przewodnika bądź skorzystać z usługi audioprzewodnika, a wszystko to w wariancie najdroższym za... całe dziewiętnaście złotych. Jak na ilość atrakcji – naprawdę warto zainwestować i przeżyć to samemu, aby potem móc powiedzieć; byłem, widziałem, wiem...

Gdy wybierasz się na wypoczynek, musisz zadbać nie ...

Auschwitz - czyli jedno z najważniejszych miejsc w ...

Wylatujesz na urlop i zamierzasz zostawić auto na ...

Najstarsza kopalnia soli w Polsce zaprasza do przeżycia ...

Zobaczyć Biskupin, Monte Cassino, Bitwę pod Grunwaldem i ...

Najważniejsza w Krakowie trasa turystyczna zaczyna się na ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/110/krakow-atrakcje-trasa-podziemna/