Muzeum Animacji w Łodzi

Jest w Łodzi niezwykłe muzeum, w którym dowiesz się jak powstają ulubieni bohaterowie polskich dobranocek - Reksio, Miś Uszatek czy pingwin Pik Pok. To Muzeum Animacji Se-ma-for.

Dzisiejsze Muzeum Animacji Se-ma-for powstało na podstawie utworzonego w 2008 roku Muzeum Bajki, ale odeszło od tradycyjnej formy prezentacji zgromadzonych kolekcji na rzecz nowoczesnych rozwiązań. Dzięki tej metamorfozie stało się jednym z najciekawszych i najcharakterystyczniejszych miejsc kultury w Łodzi. Wizyty w domu Reksia, Misia Uszatka, Pik Poka oraz oscarowego Piotrusia i Wilka nie można pominąć podczas odwiedzin w mieście.

Przekraczając drzwi muzeum wkraczamy do świata bajek i wspomnień z dzieciństwa, pokazujemy dzieciom wartościowe opowieści o niezapomnianych przygodach bohaterów, będących niegdyś naszymi wiernymi przyjaciółmi. Teraz możemy dowiedzieć się, w jaki sposób powstawały, przemierzyć fascynującą drogę od projektu po realizację. Muzeum stara się nie tylko przypomnieć nam o postaciach z dawnych dobranocek, ale także promuje i chroni animację, dorobek kultowego, oscarowego studia Se-ma-for i sztukę audiowizualną. Pragnie również pokazać publiczności najciekawsze produkcje z całego świata poprzez ujawnianie tajemnic powstawania scenografii, lalek i technologię animacji.

Sercem muzeum jest wystawa stała, która łączy trzy elementy: plastykę, muzykę i technikę, pokazując zwiedzającym proces powstawania bajki, skupiając się głównie na formalnej stronie animacji. Wkraczając w świat Se-ma-fora przejdziemy przez osiem części kolekcji.

Wycieczkę rozpoczniemy w miejscu, w którym poznamy mistrzów animacji oraz historię studia. Przechodząc dalej zapoznamy się z pierwszym etapem powstawania filmu animowanego, czyli scenariuszem i storyboardem. W trzeciej części wystawy dowiemy się, w jaki sposób powstają lalki animacyjne, czyli np. postacie Misia Uszatka i Zajączków. Bohaterowie potrzebować będą jeszcze świata fantazji, więc podążymy dalej, kierując się do części poświęconej scenografii. Skoro mamy już wszystkie elementy tworzące bajkową przestrzeń, dowiemy się także jakie są rodzaje animacji, jak zaaranżować plan zdjęciowy i przejdziemy do montażu.

W zrozumieniu technologii powstawania animacji pomogą nam multimedialne plansze oraz interaktywne gry i zabawy, podczas których będziemy mogli np. animować lalki, zagrać w storyboard, zapoznać się z zasadami techniki poklatkowej lub działaniem pudełka wieloplanowego. Czeka na nas także stanowisko, przy którym wcielimy się w kreatorów nowej rzeczywistości i samodzielnie stworzymy bajkę. Zwiedzanie zakończymy w kameralnym kinie Se-ma-for, w którym zobaczymy, jaki jest rezultat pracy mistrzów studia.

Wystawa w Muzeum Animacji Se-ma-for prowadzi nas przez drogę, jaką musi przejść każda animacja, aby w końcu cieszyć i tulić do snu wszystkie dzieci w Polsce i na świecie. Rozpoczynamy od poznania wstępnych projektów, po sposoby realizacji, aż do pojawienia się na dużym ekranie. Tutaj nauka miesza się z fantazją, technika z twórczym, plastycznym myśleniem, a baśniowe elementy – np. lalki i elementy scenografii – z industrialnym, pofabrycznym wnętrzem.

Muzeum Animacji Se-ma-for znajduje się przy ulicy Targowej 1/3 B.24 w Łodzi. Otwarto je w 2012 roku. Zwiedzać można przez cały tydzień: w czwartki od godziny 12 do 18, a w pozostałe dni od 10 do 16. Na oglądanie kolekcji i projekcję filmu należy przeznaczyć około półtorej godziny. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł.

Osoby w trudnej sytuacji życiowej mogą liczyć na zniżkę i za wstęp zapłacą jedynie 6 zł. Dostępne są także bilety rodzinne. Opłata za warsztaty plastyczne wynosi 12 zł, a za filmowe 17 zł. Projekcja w Kinie Se-ma-for to koszt 10 zł. Warto również zainteresować się biletami łączonymi, które oferują zwiedzanie i warsztaty lub kino w tańszym pakiecie.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(107) "Gdzie mieszka Reksio? - oryginalne atrakcje turystyczne, muzeum w Łodzi, bajkowe muzeum, Semafor Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(206) "Jest w Łodzi niezwykłe muzeum, w którym dowiesz się jak powstają ulubieni bohaterowie polskich dobranocek - Reksio, Miś Uszatek czy pingwin Pik Pok. To Muzeum Animacji Se-ma-for. - poleca na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(51.76172030703229864911918411962687969207763671875) ["lng"]=> float(19.44580077854340061094262637197971343994140625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/PzqjdngqK3o" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Gdzie mieszka Reksio? - oryginalne atrakcje turystyczne, muzeum w Łodzi, bajkowe muzeum, Semafor Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Jest w Łodzi niezwykłe muzeum, w którym dowiesz się jak powstają ulubieni bohaterowie polskich dobranocek - Reksio, Miś Uszatek czy pingwin Pik Pok. To Muzeum Animacji Se-ma-for. - poleca na veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/PzqjdngqK3o

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Gdzie mieszka Reksio? - oryginalne atrakcje turystyczne, muzeum w Łodzi, bajkowe muzeum, Semafor Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Jest w Łodzi niezwykłe muzeum, w którym dowiesz się jak powstają ulubieni bohaterowie polskich dobranocek - Reksio, Miś Uszatek czy pingwin Pik Pok. To Muzeum Animacji Se-ma-for. - poleca na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Jest w Łodzi niezwykłe muzeum, w którym dowiesz się jak powstają ulubieni bohaterowie polskich dobranocek - Reksio, Miś Uszatek czy pingwin Pik Pok. To Muzeum Animacji Se-ma-for. - poleca na veturo.pl