Puszcza Białowieska

Ścieżka edukacyjna „Żebra żubra”

W Puszczy Białowieskiej znajduje się najdłuższa leśna ścieżka edukacyjna w Polsce. Jej nazwa nawiązuje do najpopularniejszego w tym regionie zwierzęcia – żubra. Dowiedz się dlaczego warto przejść szlakiem „Żeber żubra” i skąd wzięła się nietypowa nazwa tej 4-kilometrowej trasy.

Puszcza Białowieska może poszczycić się różnymi atrakcjami turystycznymi: dzikim obszarem chronionym puszczy, która jest niedostępna dla człowieka; żubrami, ale także najstarszą leśną ścieżką przyrodniczą w Polsce o wdzięcznej nazwie „Żebra żubra”. W latach 1978 – 1980 wytyczył ją profesor Jacek Wysmułka i jego żona, Barbara Ewa. Przeważającą część szlaku tworzy kładka i to właśnie od drewnianych desek wzięła się śmieszna nazwa trasy.

Szlak prowadzi przez podmokłe tereny doliny rzeki Narewki, gdzie występują głównie lasy olszowe i olszowo-jesionowe. Przemierzając trasę bez trudu można dostrzec jak jeden las przechodzi w drugi. Ma się przy tym nieodparte wrażenie, że odkrywa się tajemnice niezbadanego zakątka.

Zagłębiając się w las, przy odrobinie szczęścia, można podziwiać gatunki, które spotyka się w miejscach niedostępnych. Taki też wydaje się teren, przez który prowadzi nas drewniana droga.

Żebro po żebrze odkrywamy dzikość białowieskiej puszczy. Wycieczka zaciekawi nie tylko wielbicieli przyrody oczarowanych kwitnącym czosnkiem niedźwiedzim o charakterystycznym zapachu, różnymi gatunkami drzew i roślin, ale także dzieci, które z ustawionych wzdłuż drogi tablic będą mogły poznać ciekawostki dotyczące flory i fauny tego przepięknego terenu. Spacerując wiosną, w okresie od marca do kwietnia, natkniemy się na jeszcze jedną ciekawostkę: w okolicach wejścia na „Żebra żubra” zobaczymy żaby budzące się z zimowego snu, przemieszczające się w stronę rzeki Narewki.

Ścieżka edukacyjna „Żebra żubra” ma długość około 4 kilometrów. Nadaje się jedynie na wycieczki piesze, ponieważ jadąc rowerem lub konno napotkamy na liczne trudności, m.in. połamane deski, korzenie i zwalone drzewa. Spacerując będziemy także mogli dostrzec wszystkie walory przyrodnicze, które ujawnia ścieżka oraz przeczytać informacje na tablicach. Szlak jest dosyć krótki, więc zwiedzajmy go nie spiesząc się i podziwiając uroki natury, np. kwitnące łąki czosnku niedźwiedziego. „Żebra żubra” uznawane są za jedną z najciekawszych – jeżeli nie najciekawszą – ścieżek w Puszczy Białowieskiej.

Wejście znajduje się niedaleko północnej granicy Białowieży, przy drodze na Budy (przedłużenie ulicy Zastawa). Łatwo je znaleźć, ponieważ w miejscu, gdzie można wejść na szlak znajduje się parking dla samochodów i rowerów oraz oznaczenie. Końcowy fragment trasy wiedzie przy ogrodzeniu Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Tam też kończy się nasza wycieczka. Stąd już niedaleko do drogi z Białowieży do Hajnówki.

Przed wyruszeniem w drogę, należy upewnić się, że mamy dobre buty, ponieważ po ulewnym deszczu lub stopnieniu śniegu, miejsca w których nie ma drewnianych podestów, mogą być dość grząskie i śliskie. Jeśli do Białowieży wybierzemy się w sezonie, a chcemy uniknąć tłumów na drodze, na spacer najlepiej wybrać się wczesnym rankiem. Łatwiej wtedy nie tylko ominąć tłumy turystów, ale także spotkać dzikiego zwierza. Kładka na całej długość „Żeber żubra” od kilku lat wymaga remontu, ale można z nią spokojnie przejść, nawet z dziećmi. Niebezpieczeństwem jest tutaj tylko ryzyko poślizgnięcia się lub ubrudzenia, co i tak wynagrodzą nam uroki puszczy.

 

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(70) "Atrakcje - Puszcza Białowieska - ciekawe miejsca w Polsce - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(203) "W Puszczy Białowieskiej znajduje się najdłuższa leśna ścieżka edukacyjna w Polsce - Żebra żubra. Dowiedz się skąd pochodzi jej nazwa i co ciekawego znajduje się na trasie - tylko na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.75798854304019869232433848083019256591796875) ["lng"]=> float(23.81973266269400113515075645409524440765380859375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Atrakcje - Puszcza Białowieska - ciekawe miejsca w Polsce - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: W Puszczy Białowieskiej znajduje się najdłuższa leśna ścieżka edukacyjna w Polsce - Żebra żubra. Dowiedz się skąd pochodzi jej nazwa i co ciekawego znajduje się na trasie - tylko na veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Atrakcje - Puszcza Białowieska - ciekawe miejsca w Polsce - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: W Puszczy Białowieskiej znajduje się najdłuższa leśna ścieżka edukacyjna w Polsce - Żebra żubra. Dowiedz się skąd pochodzi jej nazwa i co ciekawego znajduje się na trasie - tylko na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: W Puszczy Białowieskiej znajduje się najdłuższa leśna ścieżka edukacyjna w Polsce - Żebra żubra. Dowiedz się skąd pochodzi jej nazwa i co ciekawego znajduje się na trasie - tylko na veturo.pl