Częstochowa

Mobilna Częstochowa

Częstochowa inwestuje w mobilny przewodnik po mieście. Dzięki aplikacji nie tylko w łatwy sposób odnajdziemy najważniejsze zabytki, ale wysłuchamy nagranych opowieści i przeniesiemy się w przeszłość.

Co widzimy, kiedy po raz pierwszy uruchomimy aplikację? Ładne, rysunkowe, przejrzyste i funkcjonalne menu pozwala na szybkie znalezienie potrzebnych nam w danym momencie informacji. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie komiksowej kreski, która łagodzi wygląd i nie kojarzy się z tradycyjnym przewodnikiem, zwłaszcza takim, które wydane zostało przez Urząd Miasta. Mniej formalny, luźny charakter aplikacji spodoba się wszystkim, zarówno młodszym, jak i starszym użytkownikom. Zabawne ikonki kierują nas do kolejnych zakładek: podzielonych na kategorie miejsc, informacji o komunikacji miejskiej i rozkładzie jazdy, wydarzeń, sześciu zaplanowanych tras na wycieczki piesze i rowerowe, czytnik kodów QR, aktualności, przewodnika i informacji o mieście. Dzięki intuicyjnemu menu, podanemu w zgrabnej formie, szybko przejdziemy do wiadomości, które w danej chwili nas interesują.

Jedną z najważniejszych funkcji tego typu przewodników są opisy najciekawszych miejsc. Jak wygląda to w tym przypadku? Aplikacja proponuje około 3700 obiektów, które opatrzone są notką informacyjną oraz zdjęciami. Osobna sekcja poświęcona jest Klasztorowi na Jasnej Górze. Pozostałe kategorie opisują m. in. obiekty rozrywkowe i kulturalne, zabytki, restauracje, kluby, puby i kawiarnie. Dane miejsce możemy odszukać na mapie lub wyznaczyć do niego trasę. Inna zakładka zachęca do skorzystania z 6 specjalnie zaplanowanych tras rowerowych i pieszych, dzięki którym w łatwy i przyjemny sposób poznamy uroki Częstochowy. Jeżeli nie wystarczy nam atrakcji, aplikacja przedstawi nam aktualne wydarzenia: koncerty, wystawy, imprezy sportowe itp.

Udogodnieniem nie tylko dla turystów, ale i dla mieszkańców miasta, jest umieszczenie w aplikacji zakładki umożliwiającej sprawdzenie rozkładu jazdy komunikacji miejskiej oraz zaplanowanie trasy przejazdu. Wygodna wyszukiwarka połączeń uwzględnia również przesiadki. Z mobilnym przewodnikiem po Częstochowie już nie zgubimy się w obcym mieście i nie będziemy musieli pytać przechodniów o drogę.

Ciekawymi innowacjami, których nie znajdziemy we wszystkich tego typu aplikacjach, jest audioprzewodnik oraz tzw. rozszerzona rzeczywistość (augmented reality). Możemy nie tylko poczytać o najciekawszych obiektach na mapie Częstochowy, ale także posłuchać nagranych opowieści. Aplikacja umożliwia wyznaczenie trasy, na której kolejno będą odtwarzane kolejne materiały dźwiękowe oraz wybiórczy sposób słuchania. Wszystkie liki audio można odsłuchać w każdej chwili, przeglądając zakładkę „Miejsca”. Kolejną wyróżniającą mobilny przewodnik po Częstochowie funkcją jest rozszerzona rzeczywistość, która pozwala zobaczyć dany obiekt w czasie rzeczywistym oraz w przeszłości. Oglądając najciekawsze zabytki miasta, możemy porównać, jak wyglądało ono niegdyś. Najlepiej, będąc już na miejscu, otworzyć zakładkę ze zdjęciem z przeszłości i porównać, co się zmieniło. Pozwala to dostrzec metamorfozę przestrzeni miejskiej na przestrzeni lat. Należy jednak wiedzieć, że aby skorzystać z audioprzewodnika i rozszerzonej rzeczywistości, trzeba zaktualizować i pobrać dodatkowe pliki, które jednak nie zajmują wiele miejsca w pamięci telefonu.

Przewodnik mobilny współpracuje również z czytnikiem specjalnych kodów QR, które pojawiają się co jakiś czas na najważniejszych obiektach turystycznych. Jest to plakietka umieszczona na budynku z graficznym biało-czarnym kwadratem. Dzięki kodom uzyskujemy dostęp do dodatkowych informacji o danej atrakcji.

Aplikacja została przygotowana dla dwóch systemów: Android i iOS. Działa w trybie offline. Internet wykorzystywany jest jedynie do pobierania najnowszych wiadomości i aktualizacji. Mobilny przewodnik po Częstochowie został wykonany na zlecenie Urzędu Miasta przez krakowską firmę Amistand Group.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(109) "Mobilna Częstochowa - Aplikacja mobilna, Aplikacja turystyczna Częstochowy, atrakcje turystyczne, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(135) "Poznaj Częstochowę z przewodnikiem mobilnym. Atrakcje i ciekawe miejsca w mieście znajdziesz na swoim smartfonie. Poleca - Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.78540146350899675553591805510222911834716796875) ["lng"]=> float(19.083251953125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Mobilna Częstochowa - Aplikacja mobilna, Aplikacja turystyczna Częstochowy, atrakcje turystyczne, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Poznaj Częstochowę z przewodnikiem mobilnym. Atrakcje i ciekawe miejsca w mieście znajdziesz na swoim smartfonie. Poleca - Veturo.pl

watermark:

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Mobilna Częstochowa - Aplikacja mobilna, Aplikacja turystyczna Częstochowy, atrakcje turystyczne, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Poznaj Częstochowę z przewodnikiem mobilnym. Atrakcje i ciekawe miejsca w mieście znajdziesz na swoim smartfonie. Poleca - Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Poznaj Częstochowę z przewodnikiem mobilnym. Atrakcje i ciekawe miejsca w mieście znajdziesz na swoim smartfonie. Poleca - Veturo.pl