google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Atomowa trasa turystyczna

Symbolem Kletna jest uran. W małym mieście na Dolnym Śląsku wydobywano niegdyś ten cenny pierwiastek, który służył m. in. do napędzania okrętów podwodnych, wspomagania pracy elektrowni atomowych, wreszcie do budowy bomb i reaktorów jądrowych. Dziś w Kletnie uranu się już nie wydobywa, można za to zwiedzać sztolnie starej kopalni.

Atomowa trasa turystycznaKletno, Polska

materiały prasowe

Kopalnia Uranu w Kletnie położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżki. Cały dzisiejszy kompleks składa się z wyrobisk o łącznej długości 37 kilometrów, w tym 20 sztolni, jak również z 3 szybów o głębokości od 83 do 150 metrów. My zwiedzać będziemy sztolnię numer 18, położoną w najwyższym punkcie północno-wschodniej strony kopalni. Jej wylot znajduje się na wysokości 773 m n.p.m.

Od lipca 2014 roku do dyspozycji zwiedzających otwarty został nowy, 180-metrowy odcinek. Łącznie to już 400 metrów podziemnej trasy turystycznej. Jaka jest historia sztolni i co kryje się w jej wnętrzu? Kopalnia działała w latach 1948-1953 na bazie dawnych, pochodzących jeszcze z czasów średniowiecznych sztolni rudy żelaza, srebra i miedzi. Podobno wydobyto w tym miejscu aż 20 ton uranu. W udostępnionej do zwiedzania części nie odnajdziemy uranu, ale uwagę zwrócą wystąpienia miejscowych minerałów, które specjalnie oświetlono. Zobaczymy tutaj m.in. fluoryt, ametyst i kwarc. Jeśli trasę zwiedzać będziemy w sierpniu , być może trafimy na zawody w poszukiwaniu minerałów.

Pasjonatów i młodych naukowców na pewno zainteresują warsztaty z zakresu geografii, geologii, ekologii, mineralogii i historii górnictwa. Obejmują one nie tylko zwiedzanie Starej Kopalni Uranu. W ich ramach możemy przejść średniowieczną drogą „rudną”, którą niegdyś transportowany był urobek, oraz przespacerować się fragmentem ścieżki edukacji ekologicznej o nietoperzach, która biegnie z Jaskini Niedźwiedziej, przez Kopalnię Uranu do Wapiennika „Łaskawy Kamień” w Starej Morawie.

Przejdziemy także kurs rozpoznawania minerałów w szkółce edukacyjnej na średniowiecznej hałdzie. Warsztaty kosztują 30 zł od osoby i należy na nie przeznaczyć od 4 do 5 godzin. Starsi mogą wyruszyć na Ekstremalną Przygodę w Masywie Śnieżka, podczas której zobaczą nieudostępnione szerzej sztolnie oraz średniowieczne chodniki kopalni rud żelaza. Wycieczka przeznaczona jest dla osób pełnoletnich, które nie boją się ciasnych przejść, ciemności i trudów wspinaczki. Koszt takiej ekstremalnej przygody to 130 zł od osoby.

Podczas pobytu w kopalni możemy także wziąć udział w grze terenowej „Minerały skarbem Kletna”. Tematem przewodnim jest dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe Masywu Śnieżka. Jest to nie tylko ciekawy sposób poznawania regionu, ale i aktywna rozrywka dla grup i rodzin. Podczas zabawy przez cały czas graczom towarzyszy przewodnik będący jednocześnie koordynatorem i narratorem. Przez około 3 godziny rozwiązywać będziemy zagadki i wykonywać zadania. Trud jednak się opłaci, bo na zwycięzców czeka nagroda. Zainteresowani?Czas podzielić się na dwie grupy i stanąć do rywalizacji o skrzynię ze skarbem! Koszt uczestnictwa w grze to 25 zł od osoby.

Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu jest czynna przez cały rok w godzinach od 9 do 17. Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się ok. 800 metrów od centralnego parkingu w Kletnie, przy drodze łączącej Kletno z Sieną. Bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 12 zł, a na wizyty nocne od 18 do 22 odpowiednio: 16 zł i 13 zł. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w grupach do 25 osób. Trzeba na nie przeznaczyć około 45 minut.

Sztolnia jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego. Warto ubrać się cieplej, ponieważ temperatura wewnątrz wyrobiska wynosi jedynie 7 °C. Na terenie obiektu znajdziemy bezpłatny parking oraz miejsce na rozpalenie ogniska. Dla niezdecydowanych przygotowano interaktywne zwiedzanie kopalni.

Powrót do strony głównej

Urlop spędzamy na rowerze, spacerując, ewentualnie na grzbiecie ...

Zorganizowanie pobytu w sanatorium nie jest trudne. Należy ...

Aplikacja mobilna „Ziemia Kłodzka” to propozycja aktywnego przemierzania ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/1138/kletno-kopalnia-uranu-wycieczka-dolny-slask/