google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Pałace łódzkich fabrykantów

Łódź to obowiązkowy punkt na mapie dla miłośników architektury. Miasto położone w centralnej Polsce zachwyca przepięknymi klasycystycznymi (i nie tylko) kamienicami, które Andrzej Wajda pokazał w ekranizacji powieści Władysława Reymonta, "Ziemi obiecanej". Dużą ich część stanowią budynki fabryczne. Liczni przedsiębiorcy pozostawili po sobie również wspaniałe rezydencje, istne perełki światowej klasy. Jest ich tutaj ponad 200! Specjalnie dla was wybraliśmy te najpiękniejsze i najciekawsze.

 

Pałace łódzkich fabrykantówŁódź, ul. Piotrkowska

Flickr, MSZ

Budowle rozsiane są po całym mieście – w centrum i na obrzeżach. Stanowią pamiątkę świetności rodzinnych imperiów, czasem dowodzą nieokiełznanej fantazji właścicieli. Pałace fabrykantów to jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy województwa łódzkiego. Zapraszamy na spacer śladami „Ziemi obiecanej”.

Łódzki Luwr

Nad popularnym kompleksem usługowo-handlowym Manufaktura góruje jeden z największych pałaców fabrykanckich na świecie – Pałac Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Imponujący, bogato zdobiony budynek powstał w II połowie XIX wieku, a jego architektem był Hilary Majewski. Dziś trudno określić zamysł twórcy. Pałac, zwany nie bez powodu „łódzkim Luwrem”, nosi cechy neobarokowe i neorenesansowe. Wieść niesie, że gdy Majewski spytał Poznańskiego w jakim stylu chce mieć siedzibę, przedsiębiorca odparł, iż… stać go na każdy styl. I trudno było się dziwić, bo właśnie on dysponował największą fortuną w mieście. Dziś Łódź zawdzięcza mu nie tylko pałac, ale i fabrykę, szpital oraz kamienice.

Przybytki królów bawełny

Poznański należał do trójki tzw. królów bawełny z Łodzi. Pozostała dwójka to: Karol Scheibler oraz Ludwik Geyer. Pierwszy z nich pozostawił po sobie przede wszystkim Księży Młyn, czyli jeden z największych na świecie kompleksów przemysłowych. Imperium Scheiblera to prawdziwe miasto w mieście, z potężną przędzalnią i przylegającym parkiem Źródliska (jednym z najpiękniejszych w Polsce i Europie). Ale fabrykant wybudował także kamienicę przy ul. Piotrkowskiej (nr 266), którą nazwano Pałacem Scheiblera.

Przy okazji wizyty na Księżym Młynie warto zajrzeć na ul. Przędzalnianą 72. W zadbanym ogrodzie kryje się piękna willa Edwarda Herbsta, wzniesiona przez Scheiblera dla jego córki, Matyldy, oraz jej męża.

Z kolei rezydencji rodu Geyerów trzeba szukać po całym mieście. Na ul. Czerwonej 3 stoi piękna neorenesansowa willa, która kilka lat temu odzyskała należyty blask. Całkiem niereprezentacyjny wydaje się natomiast pałacyk przy dzisiejszym placu Reymonta, pierwszy w Łodzi fabrykancki przybytek Geyera. Jednak mieszkańcy najlepiej kojarzą chyba skromniutki dworek przy ul. Piotrkowskiej 286 wybudowany dla przemysłowca w 1833 roku, a także Białą Fabrykę Geyera (obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa).

Ulica prestiżu

Chyba tak można określić najbardziej reprezentacyjną ulicę Łodzi, czyli słynną Piotrkowską. To przy niej wdzięczą się liczne wille i rezydencje, które przenoszą turystów do czasów „Ziemi obiecanej”. Jedne zachwycają dekoracyjnością, inne bardziej przypominają zamczyska. Spacerując Piotrkowską warto więc zwrócić uwagę na zabytkowy Pałac Hermana Konstadta (pod nr 53), rezydencję Juliusza Kindermanna (nr 137/139) czy nieco przysadzistą siedzibę jego brata, Gustawa Adolfa Kindermanna (nr 151).

Nadzwyczaj ciekawie prezentuje się też pałac Juliusza Heinzla (Piotrkowska 104). Eklektyczny budynek wielokrotnie przebudowywano. Dzisiaj, za elegancką fasadą, mieści się łódzki Urząd Miasta, a do 2011 roku codziennie w południe trębacz odgrywał z balkonu „Prząśniczkę”, czyli hejnał Łodzi.

Przepych i monumentalizm

W miarę jak rosły majątki fabrykantów, a kolebka przemysłu tekstylnego zmieniała się w prężne miasto, powstawały coraz to nowsze i bardziej imponujące siedziby łódzkich przemysłowców. Jedną z najbardziej charakterystycznych pozostaje do dziś Pałac Alfreda Biedermanna. Ogromny budynek usytuowano w sercu Łodzi, vis-à-vis Parku Staromiejskiego. Wybudowany w latach 1910-1912, nawiązywał do francuskich pałaców z XVII wieku.

Inwestycja wciąż poraża rozmachem, także jeśli chodzi o wyposażenie. Odrestaurowane wnętrza zwracają uwagę manierystyczno-barokowymi zdobieniami, arkadami i kolumnami, dębową boazerią. Zaś rozciągający się przed pałacem ogród doskonale komponuje się z idylliczną wizją berlińskich architektów. Od 2008 roku właścicielem obiektu jest Uniwersytet Łódzki; adres: Franciszkańska 1/3.

 

Zlokalizowana w odległości około 100 km od Warszawy ...

Manufaktura jest miejscem wyjątkowym w przestrzeni Łodzi. Jest ...

Dolina skrzatów to kraina z dziecięcych marzeń, słowiańskich ...

Oaza zieleni w środku miasta i unikatowa w ...

Centrum Łodzi, mała uliczka pomiędzy Narutowicza i Jaracza, ...

Opactwo Cystersów w Sulejowie tworzą dwa elementy: późŸnoromański ...

gastronomia

sport

https://veturo.pl/article/1144/lodz-lodzkie-atrakcje-zabytkowe-kamienice-wycieczk/