Las Bielański, Warszawa

Las Bielański – atrakcja w środku miasta

Las Bielański – to nie tylko popularne w Warszawie miejsce spacerów mieszkańców, ale i najcenniejszy obiekt dziedzictwa przyrodniczego stolicy. To naturalny skarb, który nie został jeszcze zniszczony przez człowieka i postępującą urbanizację. Las Bielański – zielone płuca miasta i jeden z polskich obszarów Natura 2000.

Las Bielański został uznany za obszar Natura 2000 w 2011 roku. Jest jednym z nielicznych na świecie i unikalnym w skali Europy fragmentem naturalnej puszczy w środku wielkiego miasta. Stanowi pozostałość po czasach, w których ta część Polski nie była jeszcze zurbanizowana. Jest ostoją wielu zwierząt, które wędrują wzdłuż Wisły, oraz terenem łączącym miasto z Puszczą Kampinoską. Objęto go ochroną rezerwatową, ponieważ odznacza się znaczną powierzchnią zalesioną o zróżnicowanym gatunkowo i wiekowo drzewostanem, bogactwem flory i fauny oraz występują w nim gatunki unikalne nie tylko w skali miasta, ale i regionu, np. bezkręgowce: kozioróg dębosz i pachnica dębowa.

Las Bielański stanowi ekologiczny korytarz Warszawy. Zadecydowano, że na szczególna ochronę zasługują walory przyrody ożywionej i krajobrazu, w którym wyodrębniono dwie części. Jedna z nich jest bardziej naturalna, dzika i w jej obręb wchodzi las łęgowy na dolnym tarasie. Druga, bardziej kulturowa, obejmuje znacznie większy teren rezerwatu. Tworzą ją położone na wzgórzu zabudowania dawnego klasztoru kamedułów oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego studenci muszą codziennie pokonywać około dwukilometrową drogę przez las, aby przejść od przystanku do kampusu. Są oni już przyzwyczajeni do Lasu Bielańskiego, o którym powstają legendy i żartobliwe piosenki, opowiadane są historie mrożące krew w żyłach. Wykładowcy nie raz przypominają, że to tutaj właśnie odpoczywał Norwid. Wędrując po lesie warto wstąpić na kampus, gdzie przy wejściu przywita nas osiołek – maskotka uczelni i pupil proboszcza tutejszej parafii. 

Ten szczególny przykład przyrody rozwijającej się i zachowującej swój naturalny kształt w dużym mieście, stolicy państwa, jest jednym z najcenniejszych składników dziedzictwa nie tylko przyrodniczego, ale też kulturowego, naukowego i dydaktycznego. Jest punktem łączącym przeszłość Warszawy i wyjściowy krajobraz puszczański z teraźniejszością i przyszłością, czyli przestrzenią miejską. Jest miejscem lubianym przez warszawiaków, którzy chętnie chodzą tutaj na spacery lub  uprawiają różne dyscypliny sportu: bieganie, nornic walking, jazdę na rolkach i rowerze.

Ciekawostką jest także umieszczenie w środku rezerwatu uczelni i parafii, która kryje się w otaczającej ją gęstwinie leśnej. Niespotykane połączenie: lasu w mieście i kampusu dużego uniwersytetu w rezerwacie.

Należy pamiętać, że Las Bielański został uznany w 1973 roku przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego za rezerwat i na jego terenie panują szczególne zasady. Zabronione jest płoszenie, chwytanie i zabijanie zwierząt, niszczenie roślinności i gleby, zanieczyszczanie środowiska, wzniecanie ognia, przebywania poza miejscami do tego przeznaczonymi, wyprowadzanie psów oraz zakłócanie ciszy. W otulinie rezerwatu psy mogą być wyprowadzane tylko na smyczy, a konno i na rowerze można poruszać się jedynie po wyznaczonych szlakach.

Rezerwat Las Bielański ma powierzchnię 130,35 hektarów i rozciąga się między ulicą Marymoncką, Wisłostradą i Podleśną. Można do niego dotrzeć metrem, wysiadając na stacji Marymont lub Słodowiec i dalej podjechać kilka przystanków tramwajem. Niedawno przed wejściem prowadzącym do Uniwersytetu i zespołu klasztornego ustawiono stację rowerów miejskich.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(40) "Lasek bielański w Warszawie - veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(207) "Las Bielański – to nie tylko popularne w Warszawie miejsce spacerów mieszkańców, ale i najcenniejszy obiekt dziedzictwa przyrodniczego stolicy. Zobacz czym kusi turystów ta atrakcja - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Mazowsze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.29062734189989924971087020821869373321533203125) ["lng"]=> float(20.96457481092350150220227078534662723541259765625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Lasek bielański w Warszawie - veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Las Bielański – to nie tylko popularne w Warszawie miejsce spacerów mieszkańców, ale i najcenniejszy obiekt dziedzictwa przyrodniczego stolicy. Zobacz czym kusi turystów ta atrakcja - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Mazowsze - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Lasek bielański w Warszawie - veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Las Bielański – to nie tylko popularne w Warszawie miejsce spacerów mieszkańców, ale i najcenniejszy obiekt dziedzictwa przyrodniczego stolicy. Zobacz czym kusi turystów ta atrakcja - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Las Bielański – to nie tylko popularne w Warszawie miejsce spacerów mieszkańców, ale i najcenniejszy obiekt dziedzictwa przyrodniczego stolicy. Zobacz czym kusi turystów ta atrakcja - poleca veturo.pl