ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec – ciekawostki

Ruiny zamku Ogrodzieniec górujące nad Podzamczem są jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pora dowiedzieć się co kryją historyczne mury tego popularnego zabytku i czego pilnuje Czarny Pies...

Mrocznemu urokowi zamku Ogrodzieniec nie sposób się oprzeć. Uległ mu sam Andrzej Wajda, Jerzy Passendorfer,  Lech Majewski, a nawet zespół Iron Maiden. Chociaż strzeże go upiorny Czarny Pies, warto pokonać lęk przed duchami i zobaczyć jeden ze skarbów regionu śląskiego.

Na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej wspinającym się na wysokość 515,5 metra stoją majestatyczne ruiny zamku Ogrodzieniec, który niegdyś górował nad całą okolicą. Chociaż czasy swej świetności ma już za sobą, nadal przechowuje wiele tajemnic: tych historycznych, ale także paranormalnych. Krążą o nim różne legendy, bo podobno jest nawiedzony przez błąkające się zjawy. Nie przeszkodziło to jednak filmowcom, którzy kręcili w jego wnętrzach m.in. „Janosika”, „Zemstę” i „Rycerza”. Czarowi ogrodzienieckiej rezydencji uległ też zespół Iron Maiden . Teledysk do piosenki „Hallowed Be Thy Name” był tworzony właśnie w zamku. Sprawdź sam, czym zachwyca zamek Ogrodzieniec: poszukaj duchów, poznaj życie na dworze i techniki walk rycerskich, zobacz średniowieczną perełkę Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Warto wspomnieć, że w 2014 roku zwiedzającym udostępniono nową, dłuższą o kilkaset metrów trasę turystyczną, która obejmuje miejsca dotąd pomijane. Rozpoczynając wędrówkę po ruinach zamku Ogrodzieniec należy więc udać się wzdłuż kamiennego traktu, który poprowadzi nas w kierunku zamku górnego przez przedzamcze. Po drodze będziemy mogli obejrzeć amfiteatr ze sceną plenerową i ciekawe formacje skalne, np. tzw. Wielbłąda (zwanego także Sfinksem lub Kaczorem), Niedźwiedzia i Dwie Siostry oraz grotę nazywaną Męczarnią Warszyckiego. Z osobą tego kasztelana krakowskiego związana jest legenda o duchu. Niektórzy badacze uważają bowiem, że zamek Ogrodzieniec jest nawiedzony.

Podobno po zmroku dzieją się tutaj rzeczy niewytłumaczalne. Mieszkańcy lub spóźnieni turyści ponoć nie raz widzieli czarnego, ogromnych rozmiarów psa, który przechadzał się zamkowymi murami. Legendarny Czarny Pies z Ogrodzieńca miałby być wcieleniem błąkającego się Stanisława Warszyckiego okrzykniętego przez jego ówczesnych przeciwników diabłem. Mawiali oni, że po śmierci chciwy pan nadal pilnuje swoich włości, pojawiając się pod postacią piekielnego stworzenia. Odwiedzając zamek po zmroku, rozglądaj się, bo nigdy nie wiadomo, czy za plecami nie czyha czarny duch.

Jeśli kontynuujesz swoją wycieczkę w godzinach, kiedy wszelkie zjawy śpią, skieruj się do pomieszczenia, które również zadziała na twoją wyobraźnię, czyli sali tortur, zwanej katownią Warszyckiego. Zobaczysz tutaj dawne narzędzia do wymierzania kar, np. krzesło czarownic, hiszpański but, garotę, kołyskę Judasza i żelazną dziewicę. Jeśli nie masz nic na sumieniu, możesz spokojnie podążać dalej traktem głównym nad tzw. suchą fosą. Dochodząc do Wieży Bramnej rozpoczniesz wędrówkę po zamku Ogrodzieniec. Zobaczysz jak wyglądała kuchnia, dziedziniec, taras, prywatne izby właściciela, sypialnia Bonera, biblioteka i sala kredensowa, z której wspinać się będziesz na wieżę widokową. Zachwyć się widokiem na okolicę i podążaj dalej, prosto do izb rycerskich. W jednej z nich znajduje się Muzeum Zamkowe, a w nim znaleziska archeologiczne z zamku i Góry Birów.  Potem zatrzymaj się na dłużej w tzw. Kurzej Stopie, by zobaczyć repliki broni, mundurów i zbroi na wystawie w Zbrojowni. Podróż po ruinach Zamku Ogrodzieniec kończy się w okolicach Wieży Skazańców i Skarbca.

Jeśli zainspirowała cię opowieść o ogrodzienieckich zjawach, podczas wakacji przyjedź do Podzamcza w piątek wieczorem i spędź Wakacje z duchami. Przewodnik zabierze cię na nocną wędrówkę po ruinach średniowiecznej budowli i opowie więcej mrożących krew w żyłach historii. Być może nawet zobaczysz gdzieś w oddali Czarnego Psa lub zabłąkaną białą damę? Wycieczki odbywają się w każdy piątek od czerwca do sierpnia od godziny 21:30 (w sierpniu o 21). Bilet w cenie 18 zł od osoby najlepiej wcześniej zarezerwować, aby nie musieć czekać na wolne miejsce w grupie zwiedzających.

Mniej odważnym zamek Ogrodzieniec  oferuje pokazy rycerskie. Od maja do września co tydzień ruiny we wsi Podzamcze odwiedzają przedstawiciele Bractwa Rycerskiego Ziemi Ogrodzienieckiej, którzy demonstrują techniki średniowiecznych walk lub dawne rozrywki. Od maja do sierpnia niedzielę z historią spędzisz od godziny 15:30 do 17, a we wrześniu od 14:30 do 16. Jedno popołudnie może przenieść cię w odległe czasy pięknych dam dworu, dzielnych i honorowych rycerzy oraz szlachetnych władców.

Dla miłośników aktywnego wypoczynku przygotowano także możliwość spróbowania swoich sił w spinaczce skałkowej lub eksploracji jurajskich jaskiń. Chętni powinni umówić się na zajęcia z profesjonalnym instruktorem.

Zamek Ogrodzieniec znajduje się we wsi Podzamcze oddalonej od Ogrodzieńca o około 2 kilometry na  wschód. Godziny otwarcia uzależnione są od pory roku oraz pogody.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(79) "Zamek Ogrodzieniec - atrakcje turystyczne w Polsce, ciekawe miejsca - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(189) "Ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu są jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Śląska. Dowiedz się co kryją historyczne mury tego popularnego zabytku - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.4529782408418014938433771021664142608642578125) ["lng"]=> float(19.546051022667601415605531656183302402496337890625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Zamek Ogrodzieniec - atrakcje turystyczne w Polsce, ciekawe miejsca - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu są jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Śląska. Dowiedz się co kryją historyczne mury tego popularnego zabytku - poleca veturo.pl

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zamek Ogrodzieniec - atrakcje turystyczne w Polsce, ciekawe miejsca - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu są jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Śląska. Dowiedz się co kryją historyczne mury tego popularnego zabytku - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu są jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Śląska. Dowiedz się co kryją historyczne mury tego popularnego zabytku - poleca veturo.pl