google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Riwiera Olimpijska - tam, gdzie narodziła się olimpiada

wczasy na Riwierze Olimpijskiej

Riwiera Olimpijska rozciąga się na długości ok. 70 km równolegle do półwyspu Chalkidiki i znajduje się w granicach historycznej krainy Macedonia. Nad wybrzeżem góruje potężne pasmo górskie z najwyższym szczytem – Olimp, które blokuje napływające z zachodu zimne powietrze czyniąc porę letnią wyjątkowo słoneczną. Na Riwierze każdy znajdzie coś dla siebie – piaszczyste plaże z lazurowym morzem jak i wysokie góry, duże kurorty z bogatym życiem nocnym i kameralne wioski wakacyjne z miejscowym folklorem, a miłośnicy greckiej kuchni odkryją miejscowe specjalności zaczerpnięte z kuchni macedońskiej. Jedno jest pewne – nie można się tu nudzić.

Riwiera Olimpijska - tam, gdzie narodziła się olimpiadaMeteory

pixabay.com

Masyw Olimpu majestatycznie górujący nad zatoką tworzą cztery najwyższe szczyty Grecji. Od wieków budził respekt nie tylko ze względu na strome, wysokie zbocza. Według greckiej mitologii właśnie ten masyw był siedzibą bogów, którzy właśnie stamtąd kierowali ludzkimi losami. Strome zbocza były wyzwaniem dla wielu śmiałków, ale wspinaczka często kończyła się tragicznie. Najwyższy szczyt masywu – Mitikas (2918 m n.p.m.) został zdobyty dopiero w 1913 r. Podczas wojen XX w. masyw był również schronieniem partyzantki macedońskiej.

Głównymi atrakcjami Riwiery Olimpijskiej są:


o Park Narodowy Góry Olimp – dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani aktywnym wypoczynkiem (rafting, wędrówki, spadochroniarstwo) oraz dla miłośników przyrody.
o Dion – stanowisko archeologiczne gdzie możemy podziwiać ruiny starożytnego miasta.
o Ano Skotinas – niezwykła stara osada położona na wysokości 750 m.n.p.m., w której znajdują się XVII i XVIII-wieczne domy zbudowane z kamienia. Otoczona bukowymi lasami.
o Meteory – „klasztory zawieszone w niebie”, z pozoru niedostępne monastyry umieszczone w skałach. Ich widok, niedostępność zapewniają niezapomniane wrażenia.
o Saloniki – bizantyjskie, wielokulturowe miasto tętniące życiem w nocy i za dnia.

Głównymi kurtortami Riwiery Olimpijskiej są:

Litohoro – kurort nadmorski polecany na wakacje miłośnikom aktywnego wypoczynku – jest tu nie tylko duży wybór sportów wodnych i świetnie wyposażone wypożyczalnie i przystanie, ale również wiele możliwości uprawiania górskiej turystyki kwalifikowanej. Kurort jest świetną bazą wypadową na Olimp, trzeba jednak pamiętać, że jest to dość trudna góra do zdobycia i wymaga nie tylko doświadczenia we wspinaczce, ale też odpowiedniego sprzętu i czasu – zdobycie jej zajmuje ok. 2 dni. W kurorcie działa wiele firm oferujących tzw. Dzień surviwal – obejmujący eskapady po pobliskich wąwozach w bujnych lasach porastających strome miejscami góry, często organizowane są spływy raftingowe w wąwozie rzeki Enipeas lub konne rajdy górskie.

Leptokaria – kurort posiadający piaszczysto-żwirowe plaże osłonięte malowniczymi zatokami, gdzie można zarówno poleniuchować na plaży, dobrze zjeść, popływać na nartach wodnych czy bananie, a wieczorem dać się ponieść tańcom w tutejszych dyskotekach. Jest to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych Riwiery.

Paralia – Jeden z najczęściej odwiedzanych nadmorskich kurortów z bardzo dobrze rozwiniętą bazą noclegową – począwszy od pól namiotowych i kempingów a skończywszy na luksusowych hotelach. Posiada naturalną, długą, gruboziarnistą piaszczystą plażę, gdzie miejscami może zdarzyć się bardziej żwirowe zejście do morza. Znajduje się tu malowniczy port rybacki, gdzie po większym połowie można tanio kupić różne gatunki ryb. Pobliskie restauracje specjalizują się w daniach rybnych i owocach morza, warto więc w tradycyjnej tawernie spróbować lokalnych potraw.

Kokkino Nero – miejscowość turystyczna położona przy stromym i urwistym brzegu, z którego rozpościera się przepiękny widok na lazurowe morze. Mimo znacznej wysokości znajdują się tu niewielkie, kameralne plaże osłonięte skałami w zatoczkach do których można się dostać od morza lub wydeptanymi ścieżkami. W pobliżu znajduje się malownicza dolina Tempe, powstała w wyniku żłobienia w wysokich skałach wąwozu przez rzekę Pinios. Kiedyś znajdowała się tu jedna z bram wjazdowych do starożytnej Grecji. Organizowane są tu spływy raftingowe i kajakowe. Tutejsze wody słyną z leczniczych właściwości.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Korinos – miejscowość wypoczynkowa, która poza piękną plażą oferuje cenne pamiątki historyczne jak klasztor Agios Georgios i odkryte dość niedawno macedońskie grobowce.

Platamonas – niewielka miejscowość znana ze średniowiecznej twierdzy krzyżowców górującej nad miastem gdzie można wypocząć na pobliskiej plaży i rozkoszować się sielankowym życiem mieszkańców. Idealne miejsce dla osób uciekających od zgiełku dużego miasta. W sierpniu warto zobaczyć tu obchody Festiwalu Olimpu.

Panteleimonas – miasteczko z tradycyjną architekturą, unikalnym klimacie i niezwykle gościnnej atmosferze.

Nea Pori – nowoczesny, ale dość spokojny kurort idealny na rodzinny wypoczynek.

Olimpic Beach – niewielki i młody kurort, którego nazwa wzięła się od bliskości masywu górskiego. Położony jest w sąsiedztwie Paralii, z którą połączony jest deptakiem i jest od niej o wiele spokojniejszy. Największym atutem miejscowości jest szeroka i długa, piaszczysta plaża, na której jest wiele boisk do gry piłki plażowej.

Jest tu również wiele kameralnych wiosek, gdzie spokojne życie i bardzo gościnne nastawienie mieszkańców stwarzają wymarzone warunki do rozkoszowania się ciszą i lokalnym folklorem.

Grecki archipelag w południowo- zachodniej części Morza Egejskiego, ...

Dodekanez to niezwykły archipelag kilkunastu wysp (dokładnie 12, ...

Głównym składnikiem kuchni greckiej jest oliwa z oliwek, ...

Nazywana przez Wenecjan "Kwiatem Wschodu", jedna z najpiękniejszych ...

Oliwki i loiwa z oliwek, warzywa dojrzewające w ...

Wydarzenia turystyczne

https://veturo.pl/article/1185/Riwiera-Olimpijska-tam-gdzie-narodzila-sie-olimpiada/