google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Epirus, historyczna kraina z plażami w tle

Episus, nazywany też Epirem to rozległa historyczna kraina leżąca w dzisiejszej północno-zachodniej Grecji i Albanii, która od wielu wieków była terenem spornym między tymi krajami. Najwyższe góry regionu to Pindos, których szczyty (dochodzące do wysokości 2600 m n.p.m.) wyznaczają granicę z historyczną Macedonią i Tesalią, a wiatry znad Morza Jońskiego przynoszą tu znacznie więcej opadów niż w pozostałej części Grecji. Z powodu stromych zboczy produkcja rolna była tu zawsze niewielka w skali kraju, jednak są to wspaniałe tereny wypasu owiec co ma swoje odbicie w regionalnej kuchni.

Epirus, historyczna kraina z plażami w tleParga

Jan Hammershaug

W starożytności Epir nie miał wielkiego znaczenia na arenie politycznej, jednak to właśnie stąd wywodził się Aleksander Wielki, który przyjął tytuł króla Epiru, przyczynił się do jego rozwoju, ale jednocześnie był lennikiem macedońskim. Jego syn Pyrrus rozsławił Epir walkami z Rzymem, ale było to krótkotrwałe. Po jego śmierci tereny te zostały na ponad 400 lat przejęte przez Rzym. Częste najazdy Gotów i Słowian spowodowały częściowe zatracenie greckiej kultury. W XV w. Epir opanowała Wenecja, a następnie na cztery wieki Imperium Osmańskie. Ważnym momentem w historii regionu jest panowanie Ali Paszy – księcia albańskiego, kiedy to region stał się bardziej niezależny i miał szanse stać się samodzielnym państwem. Ambitne plany przerwała nagła śmierć księcia i wiele walk o te tereny między Grecją a Turcją, Albanią i Włochami. Ostatecznie po II wojnie światowej i greckiej wojnie domowej region został podzielony na część Grecką i Albańską.

Głównym ośrodkiem turystycznym greckiej części Epiru jest Parga – malownicze miasto położone na brzegu Morza Jońskiego, które posiada dwie plaże, ciekawą zabudowę i urokliwy port. Plaża przy centrum jest kamienista, a ta bardziej oddalona od portu – Valtos – jest piaszczysta i na niej skupia się wypoczynek w miasteczku. Miasto zostało założone w XII w. kiedy powstał tu gród Kastel z twierdzą, której ruiny nadal górują nad miastem i stanowią jedną z głównych atrakcji.

Na zachód od Pargi znajduje się Chrysogiali – wieś położona przy długiej, szerokiej i piaszczystej plaży.

Wybrzeże Epiru jest przeważnie skaliste i porośnięte bujną roślinnością.

Między Pargą a stolicą regionu – Iguomentisą, znajduje się skromne Arillas z piaszczysto-żwirową plażą i oddaloną 2 km na południe szeroką plażą w lagunie.

Wąska ale długa na kilkanaście kilometrów plaża ciągnie się wzdłuż południowej części wybrzeża od Loutsa z niewielkimi przerwami do Rizy i dalej do Kanali.

Jest tam wiele małych hotelików, jak również pól campingowych i namiotowych.

Grecki archipelag w południowo- zachodniej części Morza Egejskiego, ...

Dodekanez to niezwykły archipelag kilkunastu wysp (dokładnie 12, ...

Głównym składnikiem kuchni greckiej jest oliwa z oliwek, ...

Nazywana przez Wenecjan "Kwiatem Wschodu", jedna z najpiękniejszych ...

Oliwki i loiwa z oliwek, warzywa dojrzewające w ...

Wydarzenia turystyczne

https://veturo.pl/article/1186/Epirus-historyczna-kraina-z-plazami-w-tle/