google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Biskupia Górka - w poszukiwaniu dawnego Gdańska

Atrakcje Gdańska i okolic

Na Biskupiej Górce w Gdańsku czas się zatrzymał, a zaułki kryją wiele ciekawych tajemnic, które mogłyby zainteresować niejednego turystę. Zapraszamy na spacer wszystkich, którzy nie lubią podążać utartymi szlakami turystycznymi. 

 Biskupia Górka - w poszukiwaniu dawnego Gdańska Gdańsk

Flick, foto Stephanie Holland

Biskupia Górka leży blisko centrum Gdańska, ale wkraczając tam mamy wrażenie, że czas się zatrzymał. Dawniej wioska, dziś osiedle malowniczo położone na wzniesieniu (60 m n.p.m.) o tej samej nazwie. Dzielnica Biskupia Górka to tylko kilka ulic, w tym dwie główne, wijące się i pnące pod górę: Na Stoku i Biskupia. Ulica Menonitów przypomina o związkach tej części miasta z ludźmi, którzy mieszkali tutaj od końca XVII wieku. Wiedzie ona do dawnego Domu Modlitwy menonitów (przybyszów z Fryzji i Niderlandów), dzisiaj mieści się tam kościół Zielonoświątkowców.

O tym, że kiedyś była tutaj jeszcze jedna świątynia przypomina nazwa kolejnej ulicy, Salwator, oraz wieża dawnego kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela (Salvatorkirche) – jedynego gdańskiego kościoła, którego nie odbudowano po II wojnie światowej. Spacerując tutaj trudno nie dostrzec śladów przeszłości: piękne kamienice okrywają ciekawe reliefy, stare napisy, a nawet zabytkowe przedproża (parterowe tarasy poprzedzające wejście do budynku od strony ulicy).

W najwyższym punkcie Biskupiej Górki znajduje się dawne schronisko młodzieżowe zbudowane tuż przed II wojną światową przez Niemców, z piękną zegarową wieżą. Niestety, nie można wejść na jej szczyt, ale widok na Gdańsk spod stóp zegara zapiera dech w piersiach. Stojąc tam można wyobrazić sobie zegarowe okręty: „Piotr z Gdańska” i „Święty Tomasz”, które, jak opisuje znawca historii Gdańska, profesor Andrzej Januszajtis, od 1940 roku ukazywały się jako element zegarowego mechanizmu, na pamiątkę słynnego starcia obu statków na Morzu Północnym. Spektaklowi na wieży podobno towarzyszyła muzyka 22 dzwonów, z których tylko 17 przetrwało wojenną zawieruchę.

Historia okrętów ma jeszcze jedno dno. I tak: „Piotr z Gdańska” pływający pod banderą Gdańska, dowodzony przez słynnego w XV wieku korsarza, Pawła Beneke, pokonał w bitwie morskiej u wybrzeży Flandrii angielski statek „Święty Tomasz”. Temu zwycięstwu Gdańsk nie tylko zawdzięczał 60 tysięcy funtów łupu, ale przede wszystkim „pozyskanie” sławnego dziś obrazu Memlinga Sąd Ostateczny, który możemy podziwiać w tutejszym Muzeum Narodowym. Obraz przewożony był przez Anglików do Florencji na zamówienie słynnej rodziny Medyceuszy i stał się wojennym łupem gdańszczan.
Biskupia Górka ma za sobą ciekawą przeszłość. Jej położenie sprawiło, że na swą rezydencję wybrali ją biskupi (stąd nazwa), potem zbudowano tutaj fortecę. Gościł w niej nawet Henryk IV zanim został królem Anglii.

W XV wieku na terenie Biskupiej Górki spalono gdańskiego kata Łamikarka, który wraz z siedmioma innymi gdańszczanami pod osłoną nocy chciał spalić obóz czeskich husytów (zwolenników zmian w kościele katolickim) oblegających w 1433 roku wrogi polskim wojskomGdańsk i wspomagających wówczas króla Polski Władysława Jagiełłę. Wrogowie schwytali kata i spalili go na stosie. Na szczęście zrezygnowali z oblegania miasta. Od XVII wieku na Biskupiej Górce mieszkali menonici, którzy wraz z Polakami i Niemcami rozwijali to gdańskie osiedle. Mieszkańcy Fryzji i Niderlandów (menonici) przybyli na te tereny, by opanować siejące spustoszenie rzeki: Wisłę i Nogat. Cechowała ich pracowitość i ogromna religijność. Opuścili Polskę w 1945 r., a jedyna menonitka, która pokochała Polaka i postanowiła zostać, mieszkała w Elblągu.

Biskupią Górkę jako miejsce swojej pracy i ostatecznego spoczynku wybrał znany osiemnastowieczny astronom, Nataniel Mateusz Wolf. Podobno wyznaczył on dokładne miejsce pochówku, tuż obok obserwatorium. Niestety, nie przetrwało ono do naszych czasów. Jak widać, Biskupia Górka kryje wiele tajemnic, nie tylko historycznych.

 Wysoki poziom zaangażowania w odpowiednie zaplanowanie urlopu jest ...

Rower jako środek transportu jest chętnie wybierany nie ...

Planując wakacyjne wyjazdy wiele osób wybiera na urlop ...

Każdego roku do Trójmiasta, w skład którego wchodzą ...

Przedstawiamy sześć miejsc w Sopocie, w których zjecie ...

Są takie miejsca w Sopocie, które musicie zobaczyć. ...

nocleg

gastronomia

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1189/w-poszukiwaniu0dawnego-gdanska-biskupia-gorka/