google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Lubelskie atrakcje nad Wisłą

Atrakcje turystyczne Lubelszczyzny

Lubelszczyzna zaskoczy turystów mnogością obiektów historycznych oraz ciszą i spokojem okolicznych wsi. Tomiejsce o cudownych walorach przyrodniczych – rozległe lasy, pola i łąki z wijącą się pośród nich Wisłą tworzą przepiękny krajobraz.

Lubelskie atrakcje nad WisłąKazimierz Dolny, rynek główny

Flickr, Marek i Ewa Wojciechowscy

Województwo lubelskie świetnie nadaje się zarówno na długie wakacje, jak i na krótkie, kilkudniowe wypady. Region ten zaskoczy nas przede wszystkim ogromną ilością zabytków i kresową atmosferą niewielkich miasteczek. Znajdziemy tu także mnóstwo ciekawych obiektów przyrodniczych, czyste lasy i rozległe jeziora.

Naszą wycieczkę zacznijmy w Kazimierzu Dolnym. Miejscowość znana przede wszystkim z powodu festiwalu filmowego Dwa Brzegi. W Kazimierzu można się zakochać od pierwszego wejrzenia. To przytulne, ciche i malownicze miasteczko przyciąga jak magnes: niewielki, zabytkowy ryneczek z rzędami kolorowych kamieniczek, pnące się w górę uliczki, które prawdopodobnie prowadzą donikąd, no i oczywiście ruiny zamku znajdujące się na skarpie, skąd roztacza się cudny widok na Wisłę.

Kazimierz to raj dla romantyków i świetne miejsce na weekend we dwoje. Miasteczko jest także rajem dla miłośników zabytków. Znajdziemy tu sporo historycznych obiektów sakralnych: synagogi, klasztory, cmentarze. Warty uwagi jest kościół Farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła. Ten pochodzący z XIV wieku budynek – początkowo gotycki, później przebudowany na renesansowy – kryje w sobie wiele cennych obiektów historycznych, jak choćby najstarsze w Polsce organy, kamienną chrzcielnicę czy późnogotycki portal główny. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Kazimierza są oczywiście ruiny zamku na wzgórzu z najstarszą kazimierzowską budowlą: wieżą strażniczą. Wszystkich miłośników historii powinno także zainteresować znajdujące się w zabytkowej dzwonnicy, jedyne w Polsce, Muzeum Sztuki Złotniczej. Wewnątrz poznamy historię złotnictwa i obejrzymy dawne monety czy srebra stołowe.

Kolejnym punktem wycieczki są okolice Gołąba. Okolica ujścia rzeki Wieprz może pochwalić się sporym zagęszczeniem obiektów historycznych, mieszkali tu bowiem znani polscy literaci – na przykład Jan Kochanowski. Niedaleko wsi Gołąb znajduje się jego słynny dworek w Czarnolesie, w którym obecnie funkcjonuje muzeum pisarza.

Kolejny znany pisarz pochodzący z tych stron to Henryk Sienkiewicz. W miejscu jego urodzenia, a więc w Woli Okrzejskiej, mieści się poświęcone pisarzowi muzeum, z kolei w Nałęczowie odnajdziemy muzea Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego. Liczba mieszkających tu znanych dawniej pisarzy jest wręcz zdumiewająca!

Jednakże największą atrakcją okolicy jest znajdujący się w Gołębiu kościół św. Floriana i św. Katarzyny. Ten wybudowany w stylu manierystycznym XIV-wieczny kościółek widoczny jest na równinie lubelskiej już z daleka i stanowi wspaniałe urozmaicenie krajobrazu. Wewnątrz znajduje się renesansowa ambona z końca XVI wieku oraz wiele inny cennych obiektów historycznych.

Największe wrażenie robi jednak sąsiadujący z kościołem Domek Loretański. Budynek to kopia słynnego Świętego Domu mieszczącego się we włoskiej miejscowości Loretto - przykład typowego, włoskiego renesansu. Wewnątrz znajdują się cenne freski, a wejścia do budynku strzegą figury świętych. Ten prześliczny, bajkowy, niemal przesłodzony budynek z licznymi kolumnami i barokową ornamentyką świetnie wpisuje się w krajobraz . Trudno przejść koło niego obojętnie.

Oprócz zabytków historycznych w Gołębiu znajdziemy zupełnie inne atrakcje: oryginalne, żartobliwe muzea. Jedno z nich to Muzeum Nietypowych Rowerów. Jego właściciel kolekcjonuje przedziwne dwuślady, które często rower przypominają tylko z nazwy. Możemy więc kierować tymi dziwadłami leżąc na brzuchu bądź na plecach. Jakby tego było nam mało, możemy sprawdzić się w roli kowala lub zapisać na warsztaty rzemiosła artystycznego. Kolejnym dość nietypowym przybytkiem  jest znajdujące się nieopodal Muzeum Pijaństwa. To humorystyczne muzeum, po literackich wrażeniach minionego dnia, na pewno wprawi nas w dobry nastrój.

Historyczny Lublin nazywany  był  „Jerozolimą  Królestwa  Polskiego”. Pierwsi ...

Jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów i klasztorów ...

Staromiejski  zespół Starego Miasta w Lublinie zamykają  na ...

Patrząc na elegancką, jasną bryłę zamku, trudno uwierzyć, ...

Największe polskie miasto po wschodniej strony Wisły, ponad ...

Lublin - dla nas prawie zapomniany, ale dla ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/1191/historycznym-szlakiem-wzdluz-wisly/