google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Sposób na gorący babski wieczór

Termy Maltańskie-atrakcje Poznania

Sauna miejscem tylko dla spoconych jegomościów o rumianych policzkach? Nie w Termanch Maltańskich w Poznaniu. W największym kompleksie saun w Polsce może nie chodzi się w szpilkach, ale saunowanie ma zdecydowanie kobiece rysy.

Sposób na gorący babski wieczórSauna

Flickr, Thomas Wanhoff

Po pierwsze, w poznańskich termach saun zażywa się naprawdę. A pisząc „naprawdę” mam na myśli „nago”. Aby sesja w saunie miała pożądany efekt, skóra musi oddychać swobodnie, więc musimy wyplątać się z bezpiecznych objęć naszych strojów. Choć początkowo wydawało mi się, że nawet figurki hinduskich bożków rozstawione po kątach przypatrują się z dezaprobatą moim niedoskonałościom, wrażenie to powoli ustąpiło uczuciu pewnego wyzwolenia i przyjemnego odprężenia zasad. Oczywiście nie każda z nas musi mieć ochotę na tego typu relaks, dlatego za drobną dopłatą dostępne są także prześcieradła, w które można się zawinąć. Dodatkowo, specjalnie z myślą o komforcie kobiecej klienteli, ustanowiono środy dniami „Kobiecego saunowania”. Oznacza to, że w każdą środę strefa VIP Świata saun jest zarezerwowana wyłącznie dla pań. Odbywają się wtedy również specjalne warsztaty poprawnego saunowania, oraz przewidziane są upominki w postaci maseczek i peelingów, a w przyległym SPA można skorzystać ze zniżek na zabiegi.

Zatem stosownie przygotowana, przekraczając próg przebieralni przekonałam się, że „Świat saun” nie został tak nazwany na wyrost. Choć każda dziewczyna dobrze wie, że rozmiar to nie wszystko, trzeba przyznać, że ilość dostępnych opcji imponuje. Jak wylicza Maciej Waszak, dyrektor sprzedaży w firmie Klafs odpowiedzialnej za sauny w obiekcie: - Termy Maltańskie to jedyny aquapark w Polsce i jeden z niewielu w Europie, który posiada wszystkie rodzaje saun. Są suche, parowe, półmokre, jest terapia światłem czy zapachem. W sumie czternaście pomieszczeń, z których w każdym czeka nas inna odsłona relaksu.

Nowicjuszki w sztuce saunowania powinny najpierw spróbować sauny aromatycznej. Temperatura tam panująca nie skłania do ucieczki po 2 minutach, a zmysły kojone są olejkami eterycznymi i subtelną światłoterapią. Ja natomiast udałam się najpierw do łaźni tureckiej, której zwolennicy zapewniają o jej zbawiennym, odżywczym i oczyszczającym wpływie na cerę. Ma ona zbliżoną temperaturę do sauny aromatycznej, ale wilgotność w niej sięga 100%. Jednak zdecydowanie najbardziej kobiecym miejscem w całych Termach jest łaźnia kwiatowa. Zbudowana na planie koła, z wielką różą pośrodku, wypełniona kwiatowym aromatem wydaje się stworzona dla kobiet, niezależnie czy pragną ukoić konsekwencje szalonych wieczorów panieńskich, zebrać myśli po trudnym spotkaniu biznesowym czy skupić się na niemyśleniu, ile dziś wydały na zakupach.

Po takim delikatnym wprowadzeniu, postanowiłam złożyć pokłon tradycji i zaryzykować czegoś mocniejszego w jednej saun zewnętrznych. Wszak pierwsze sauny nie były niczym innym niż drewnianymi chatkami z paleniskiem i balią lodowatej wody obok. Jednak tak ortodoksyjne saunowanie zdecydowałam zostawić fińskim drwalom, a sama zanurzyłam się w gorące objęcia sauny panoramicznej, gdzie panuje mój ulubiony klimat – suchy i gorący –  a seans umila roztaczający się z wielkich okien widok na las. Dla przedkładających aromaty nad widoki lepsza będzie sauna Kelo, w której unosi się naturalna żywiczna woń lasu. Jedna z niewielu w Polsce saun rozgrzewanych kominkiem i zbudowana ze specjalnego srebrno-szarego drewna fińskiej sosny polarnej, ta sauna to najlepszy sposób na zasmakowanie tego, co najlepsze w Finlandii bez konieczności płacenia horrendalnych cen za bilety lotnicze.

Pomiędzy cyklami saunowania można zaserwować sobie masaż stóp na Ścieżce Kneippa, odwiedzić grotę solną, skorzystać z basenu zewnętrznego lub ochłodzić się w grocie śnieżnej.

Ja jednak wolałam wyciągnąć się na podgrzewanej kamiennej leżance w tepidarium i uzupełniając potas szklaneczką Dziewiczej Krwawej Mary i chłonąć ostatnie chwile błogostanu przed powrotem do rzeczywistości.

 

W mieście przepysznych rogali kryją się miejsca, które ...

Piwo, napój chyba najmocniej osadzony w europejskiej historii ...

Jest z metalu. Waży ponad 200 ton i ...

Stary Rynek ma regularny kształt kwadratu o boku ...

Nie ma początku, ani końca. I niełatwo go ...

Jak powstaje piwo? Słód, chmiel, drożdże, krystalicznie czysta ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1192/sposob-na-goracy-babski-wieczor/