google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Stocznia Gdańska - kolebka Solidarności

Atrakcje Gdańska

Stocznia Gdańska to miejsce gdzie wszystko się zaczęło. Solidarność, Okrągły Stół, a w końcu upadek komunizmu w Polsce – wszystkie te wydarzenia mają źródło pośród żurawi i doków Stoczni Gdańskiej, miejsca, które na pierwszy rzut oka wydaje się miejscem bardziej odpowiednim dla ciężkiej inżynierii niż wielkiej polityki. A jednak to właśnie Stocznia Gdańska stała się tłem jednego z najbardziej doniosłych wydarzeń polskiej i europejskiej historii najnowszej.

Stocznia Gdańska - kolebka SolidarnościStocznia w Gdańsku

Flickr, Marti

Statki budowane były w Stoczni Gdańskiej od XV wieku. Zanim Stocznia stała się sceną wielkich przemian społecznych i politycznych, była największym pracodawcą w regionie, a jej najznamienitszym pracownikiem był bez wątpienia Lech Wałęsa, legendarny lider Solidarności.

Stocznia rozciąga się na ogromnym obszarze i jest rozpoznawalna z daleka ze swoimi żurawiami, halami produkcyjnymi i dokami. Jest to miejsce pełne symboli o wielkim znaczeniu: historyczna brama nr 2 - wciąż przyozdobiona kwiatami i obrazkami z Janem Pawłem II, płot, przez który przeskoczył Wałęsa by dotrzeć do strajkujących, skromny warsztat, w którym pracował jako elektryk czy sala BHP – miejsce podpisania przełomowych porozumień sierpniowych. Te wszystkie miejsca-symbole można zobaczyć podczas wycieczek na pokładzie autobusu Jelcz 043, czyli typowego ogórka który tak niedawno jeszcze przemierzał kilometry między polskimi miastami i miasteczkami. Ciekawym przystankiem podczas zwiedzania jest wystawa „Drogi do Wolności” obrazująca przełomowe wydarzenia, które miały miejsce w stoczni i pokazująca urywki z życia codziennego w Polsce w latach komunizmu.

Oprócz niewątpliwej wartości zabytkowej, stocznia to także fascynujące miejsce gdzie można dowiedzieć się wiele o budowie statków. Wycieczka prowadzi zwiedzających przez niszczejące i porzucone hale produkcyjne, imponującą maszynerię stoczniową, również tą używaną do produkcji u-botów podczas II wojny światowej.

Postindustrialna atmosfera stoczni to także wielkie źródło inspiracji dla artystów, których obecność jest coraz bardziej dostrzegalna w jej krajobrazie. Jest to przestrzeń twórcza, pełna instalacji artystycznych i rzeźb. Mieści się tu również galeria sztuki nowoczesnej i organizuje się tu różnorakie koncerty i wydarzenia artystyczne, co sprawia, że stocznia jest zarówno miejscem żywej historii i inżynierii, jak również sztuki.

 Wysoki poziom zaangażowania w odpowiednie zaplanowanie urlopu jest ...

Rower jako środek transportu jest chętnie wybierany nie ...

Planując wakacyjne wyjazdy wiele osób wybiera na urlop ...

Każdego roku do Trójmiasta, w skład którego wchodzą ...

Przedstawiamy sześć miejsc w Sopocie, w których zjecie ...

Są takie miejsca w Sopocie, które musicie zobaczyć. ...

nocleg

gastronomia

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1367/stocznia-gdanska-kolebka-solidarnosci/