Prezydenckie rezydencje

Chcesz wiedzieć jak mieszka, podejmuje gości i wypoczywa prezydent Polski? Z nami poznasz rezydencje należące do Kancelarii Prezydenta RP. Niektóre z nich możesz sam zwiedzić, a w jednej nawet… zamieszkać.

Pałac prezydencki wybudowany został w pierwszej połowie XVII wieku i był kilkukrotnie przebudowywany. Zanim stał się siedzibą prezydenta był własnością najpierw Lubomirskich, potem Radziwiłłów, budynkiem teatru, gdzie swą lożę miał Stanisław August Poniatowski, hotelem, a po II wojnie światowej wrócił we władanie premiera i rady ministrów. Tu również po raz pierwszy wystąpił Fryderyk Chopin i toczyły się obrady Okrągłego Stołu.

Pałac prezydencki

Można go zwiedzać tylko w grupach zorganizowanych. Zwiedzanie jest bezpłatne. Warta zobaczenia jest szczególnie Sala Nowosielskiego, gdzie wystawionych jest 10 prac artysty, kaplicę, w której znajdują się podarunki od papieży oraz tablice poświęcone zamachowi terrorystycznemu w Nowym Jorku i ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Nie mniej ciekawe są: Sala Biała, czyli miejsce, gdzie prezydent przyjmuje ważnych gości, Sala Kolumnowa, zwana Balową, Sala Obrazowa gdzie odbywają się rady gabinetowe i Sala Chorągwiana, w której obejrzycie repliki polskich chorągwi na przestrzeni dziejów i Okrągły Stół.

Belweder

To klasycystyczny budynek należący do Kancelarii Prezydenta. Mieszkali i urzędowali tu książę Konstanty, Józef Piłsudski, Ludwig Fisher, Bolesław Bierut, Wojciech Jaruzelski, przez 4 lata Lech Wałęsa, a obecnie Bronisław Komorowski.

Odbywają się tu nominacje generalskie oraz spotkania dyplomatyczne z głowami państw innych krajów. Część mieszkalna znajduje się na pierwszym piętrze i nie jest udostępniona do zwiedzania. Na parterze na szczególną uwagę zasługują Sala Lustrzana z lustrami, arabeskowymi malowidłami i marmurkowym kominkiem, Sala Pompejańska, w której koncertował Fryderyk Chopin, gabinet Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz gabinet marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym mieści się wystawa na jego cześć. Zobaczyć tam można ponoć ponad 3 tysiące pamiątek. Zwiedzanie jest bezpłatne, odbywa się o ustalonych godzinach, w 25-osobowych grupach.

Rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej na Mierzei Helskiej

Pełni funkcję reprezentacyjno-konferencyjną. Prezydent nie tylko tu wypoczywa, ale także spotyka się z politykami z całego świata. W Helu gościli między innymi król Hiszpanii Juan Carlos, kanclerz Niemiec Angela Merkel i były prezydent Stanów Zjednoczonych George Walker Bush. Obiekt składa się z dwóch willi, pierwsza to miejsce wypoczynkowe prezydenta, druga przeznaczona jest dla gości,. Tu znajdują się też siłownia, kryty basen, kort tenisowy i sauny. Niestety obiekt jest ściśle chroniony przez Marynarkę Wojenną i nie ma możliwości jego zwiedzania.

Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle

Wybudowany został na początku XX wieku dla prezydenta Ignacego Mościckiego, w miejscu gdzie wcześniej spłonął drewniany zameczek myśliwski Habsburgów. Obecnie do Narodowego Zespołu Zabytkowego w Beskidzie Śląskim należy nie tylko zamek Ignacego Mościckiego, ale także kaplica, Zamek Dolny, w którym mieści się hotel oraz Gajówka – obecnie restauracja. Obiekt pełni funkcję rezydencjalno-konferencyjną. Willę można bezpłatnie zwiedzać w zorganizowanych grupach, należy jednak pamiętać, że konieczne jest okazanie dowodu tożsamości przed wejściem do obiektu. Ci którzy chcą spędzić iście prezydenckie wakacje mogą wynająć pokój bądź apartament w Zamku Dolnym. W kaplicy odbywają się msze święte oraz nabożeństwa ewangelickie.

Rezydencja w Ciechocinku

Została wybudowana w latach 30. XX wieku. Mimo że z początku była własnością państwa, podczas II wojny światowej przejęło ją gestapo. Po wojnie dworek był  obiektem naukowo-badawczym, a następnie przedszkolem. Od 2 maja 2003 roku rezydencja jest ośrodkiem informacyjno-edukacyjnym. Jeśli zechcecie zwiedzić to miejsce warto zobaczyć w nim wystawę historii Urzędu Prezydenckiego, fotografie, dokumenty, przedmioty związane z działalnością prezydenta III RP, jak również pamiątki po prezydencie Ignacym Mościckim, który w 1932 roku odwiedził uzdrowisko.

Siedziba Kancelarii Prezydenta RP

To obiekt biurowy znajdujący się w Warszawie. Brama wjazdowa do niego znajduje się na ulicy Wiejskiej 10, a wejście reprezentacyjne – na ulicy Senackiej. Budynek został zaprojektowany przez Zdzisława Męczeńskiego i wybudowany pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Zanim stał się własnością Kancelarii Prezydenta był siedzibą Izby Przemysłowo Handlowej, a następnie Ministerstwa Handlu Zagranicznego.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(23) "Rezydencje prezydenckie" ["meta_title"]=> string(88) "Rezydencje prezydenckie - aktracje Polski, Warszawa, Wisła, Hel, Ciechocinek, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(120) "Gdzie urzęduje prezydent RP, gdzie wypoczywa a gdzie przyjmuje znakomitych gości ze świata? Dowiedz się na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.6483948193635029610959463752806186676025390625) ["lng"]=> float(18.544921872421500808059136033989489078521728515625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words: Rezydencje prezydenckie

meta_title: Rezydencje prezydenckie - aktracje Polski, Warszawa, Wisła, Hel, Ciechocinek, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Gdzie urzęduje prezydent RP, gdzie wypoczywa a gdzie przyjmuje znakomitych gości ze świata? Dowiedz się na veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Rezydencje prezydenckie - aktracje Polski, Warszawa, Wisła, Hel, Ciechocinek, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Gdzie urzęduje prezydent RP, gdzie wypoczywa a gdzie przyjmuje znakomitych gości ze świata? Dowiedz się na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Beata Dymarska

meta_desc: Gdzie urzęduje prezydent RP, gdzie wypoczywa a gdzie przyjmuje znakomitych gości ze świata? Dowiedz się na veturo.pl