google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamek w Nidzicy - pamiątka po Krzyżakach

Zamek w Nidzicy to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych województwa warmińsko-mazurskiego. Gotycka budowla to cenna pozostałość po rządach Zakonu Krzyżackiego na ziemiach polskich.

Zamek w Nidzicy - pamiątka po KrzyżakachZamek w Nidzicy

Flickr.com/Paweł Witan

Zamek w Nidzicy to dawna warowna budowla stworzona w stylu gotyckim na potrzeby Zakonu Krzyżackiego. Został zbudowany w latach 1370-1409 na wzgórzu na wschód od centrum miasta. Powstał z inicjatywy wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode i miał pełnić funkcje obronne, stanowiąc jeden z punktów strategicznych. Chronił nie tylko dostępu wrogów do okolicznych wsi, ale także alternatywnego szlaku, wiodącego z Mazowsza do Malborka. Dawna siedziba krzyżackiego prokuratora uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej. W latach 50. i 60. XX wieku przeszła gruntowną renowację, dzięki czemu odwiedzając ją dzisiaj, możemy cofnąć się do czasów wielkich mistrzów zakonu i XIV-wiecznych realiów.

Dziś Zamek w Nidzicy przeżywa kolejny okres swojej świetności, ponieważ stał się prawdziwym centrum kulturalnym miasta. Znajduje się tutaj nie tylko nowoczesna sala konferencyjna, restauracja i hotel, ale także: Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, pracownia rzeźby, bibliotek miejska i Galeria Autorska Hieronima Surpskiego. Ponadto, mury zamku kryją zbiory Muzeum Ziemi Nidzickiej. Zobaczyć tutaj możemy wystawę stałą „Z dziejów Ziemi Nidzickiej”, która zajmuje cztery sale. Zwiedzającym udostępniono także salę widokową, zwaną "Galerią pod Belką" oraz Salę Rycerską. Wstęp na przedzamcze i dziedziniec zamku jest wolny. W muzeum obowiązuje opłata za bilet.

 

W województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, niemalże 6 ...

Warmia i Mazury kojarzą się przede wszystkim z ...

Tak jak Wrocław ma swoje krasnale, które chowają ...

rozrywka

https://veturo.pl/article/1396/zamki-w-polsce-atrakcje/