google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Dąb Bartek - atrakcja przyrodnicza

Bartek, którego znają wszyscy? Sędziwy i postawny z niego mężczyzna. Ma prawdopodobnie od 645 do 670 lat, a niektórzy wierzą, że 1200! Spogląda na wszystkich z wysokości około 30 metrów. O kim mowa? O jednym z najważniejszych pomników przyrody w Polsce – Dębie Bartku.

Dąb Bartek - atrakcja przyrodniczaDąb Bartek

Flickr.com/Krzysztof Belczyński

Już ponad 650 lat stoi w Zagnańsku i stanowi chlubę województwa świętokrzyskiego. Jest jednym z najbardziej znanych drzew w całej Polsce. Dąb Bartek – zielony staruszek, który już dawno stał się symbolem piękna natury naszego kraju. Słynie nie tylko ze swojego wieku, ale także wielkości. W całej Polsce nie ma większego znanego drzewa. Podobno kiedyś, a dokładniej w 1829 roku, mógł pochwalić się aż czternastoma konarami głównymi i szesnastoma bocznymi. Dziś pozostało jedynie osiem. Od wielu lat toczona jest także walka o ocalenie Bartka od zniszczeń. W 1920 roku postanowiono zacementować pień drzewa. W 1978 roku plombę tę wymieniono na wykonaną z żywicy. W 1991 roku zakonserwowano także tzw. listwę piorunową, która powstała po uderzeniu pioruna. Dziś Bartek może pochwalić się swoim własnym piorunochronem i żadna burza mu nie straszna. Pod koniec lat 90. XX wieku zamontowano także teleskopowe podpory, które pomagają staruszkowi dźwigać ciężkie konary. Poważnym problemem pozostaje jednak próchnienie. Naukowcy wykazali, że zdrowa tkanka drzewa to jedynie 20 centymetrów. Sędziwy Bartek – cichy obserwator dziejów Polski – powoli obumiera. Warto poświęcić mu chwilę podczas wycieczki w rejony Zagnańska, nim będzie za późno na odwiedziny.

Dąb Bartek został uznany za pomnik przyrody w 1954 roku. Na jego pniu od strony południowej umieszczono dwie figury, przedstawiające ukrzyżowanego Chrystusa. Jedna z nich pochodzi z 1853 roku i ponoć stanowi pamiątkę dwóch oficerów z powstania styczniowego lub zwycięstwa w bitwie pod Wiedniem. Druga jest symbolem, który upamiętnić ma pokonanie epidemii cholery w 1853 roku.  Są to drobne dowody na to, że Dąb Bartek od wielu lat istnieje w świadomości mieszkańców okolicznych miejscowości oraz przyjezdnych, jako ważny świadek historii. Przywitajmy się więc z nim i my, gdy wędrować będziemy zielonym szlakiem turystycznym z Bliżyna do Zagnańska lub odwiedzając województwo świętokrzyskie.

Przyglądałeś się kiedyś porcelanowej filiżance? Ciekawa myśl: jak ...

Mazowiecki hotel Manor House SPA w X Edycji ...

Dotknij średniowiecznych rzemiosł Gór Świętokrzyskich. Poczuj magię średniowiecza ...

Pięknie odrestaurowany Pałac w Kielcach wydaje się być ...

Z jednej strony – Łysa Góra, miejsce owiane ...

Zamek w Kurozwękach co roku przyciąga turystów z ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/1403/dab-bartek-atrakcje-w-polsce-atrakcje-gor-swietokrzyskich-dab/